Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykańska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej [program]

red./Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Już dzisiaj zaplanuj sobie wyjątkową noc. Noc w Muzeum. Możemy uczestniczyć w niepowtarzalnych wydarzeniach i to całkowicie za darmo!

Czytaj również: Archelogiczna Noc w Muzeum Ilustracji Książkowej w Bibliotece Norwida [program]

PROGRAM AMERYKAŃSKIEJ NOCY W MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ

Godz. 17.00

Jak zdobyto dziki Zachód – happening w wykonaniu Teatru Terminus A Quo

Stało się zwyczajem, że Teatr Terminus A Quo otwiera Noce w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tak będzie również podczas Amerykańskiej Nocy w Muzeum. Happening w wykonaniu nowosolskich artystów będzie swoistym przekrojowym spojrzeniem na kulturę amerykańską i jej charakterystyczne elementy obyczajowe. Nie zabraknie więc Indian, kowbojów, jazzu, gangsterów, hipisów i whisky, pojawią się nawet migawki z Hollywood. Wszystko to w lekkim, „terminusowym”, komiksowym wydaniu.

Godz.17.30

Z Chicago do Houston – muzyczna podróż z Grupą Rogala

Grupa Rogala gra muzykę country, ale nie stroni od bluesa, rock’n’rolla, rocka i muzyki pop. Na program koncertu podczas Amerykańskiej Nocy złożą się popularne przeboje amerykańskich sław.
Zespół zagra w składzie: Marek Jachimowicz, Tomasz Pac, Adam Ruszczyński, Waldemar Rzepka, Tadeusz Weese, Ryszard Zembrzuski.

Program koncertu:
1. Sweet Home Chicago
2. Daddy Sang Bass
3. On the Road Again
4. Good Hearted Woman
5. Banks of the Ohio
6. You Were Always on my Mind
7. Houston Means I'm One Day Closer To You

Godz.17.30

Amuletu siła będzie cię chroniła – warsztaty plastyczne pod kierunkiem Krystyny Betiuk

Amulet to osobisty przedmiot o charakterze magicznym, posiadający różny kształt i formę, znany od niepamiętnych czasów we wszystkich kulturach na całym świecie do dzisiaj. Nawiązuje do znaczeń symbolicznych, wierzeń, zwyczajów, świata ludzi, zwierząt i roślin .
Podczas Amerykańskiej Nocy w Muzeum edukacyjno-plastyczne warsztaty Amuletu siła będzie cię chroniła nawiązywać będą do kultury i zwyczajów Indian, rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego. Indianie zawsze żyli blisko natury, wierzyli w moc Ziemi i jej duchowych opiekunów. Przywiązywali wagę do przedmiotów i rytuałów magicznych towarzyszących im w życiu codziennym do ochrony przed złymi duchami, ludźmi i wszelkimi nieszczęściami.
Tegoroczne spotkanie, jak co roku, poprowadzi artysta plastyk i pedagog Krystyna Betiuk. Pod jej magicznym okiem uczestnicy warsztatów stworzą swoje magiczne przedmioty – amulety z różnych materiałów, elementów drewnianych, patyczków, kamieni, pestek owoców, elementów ceramicznych, kości zwierząt, piórek ptaków, sznurków itp. Zawieszone na szyi, drzwiach domu, ukryte w kieszeni czy jakimś tajemnym miejscu, będą przynosiły szczęście właścicielowi. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, bez względu na wiek, bo przecież szczęścia nigdy nie za wiele!

Godz. 18.00

„Jakież złote zdało nam się wtedy nasze Śląsko!” – oprowadzanie kuratorskie Anitty Maksymowicz po wystawie Śląscy Teksańczycy

W 1854 roku grupa polskich Ślązaków z okolic Strzelec Opolskich wyemigrowała do Teksasu, odpowiadając na zachęty ks. Leopolda Moczygemby, który wyjechał tam dwa lata wcześniej. Głównym powodem emigracji była bardzo trudna sytuacja ekonomiczna polskich chłopów. Po przybyciu do Teksasu musieli rozpoczynać życie całkowicie od nowa. Ta właśnie grupa, około 100 rodzin, dała początek miejscowości Panna Maria w Teksasie – pierwszej polskiej osadzie na kontynencie amerykańskim. W kolejnych latach powstawały następne założone przez Polaków miejscowości – St. Hedwig, Cestohowa, Pawelekville. Ich mieszkańcy do dziś kultywują pamięć o kraju przodków.
Ekspozycja Śląscy Teksańczycy – wczoraj i dziś, przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic, prezentuje zarówno historię emigracji, jak i współczesne kontakty potomków emigrantów z Polską, a szczególnie ze Śląskiem. Kurator wystawy, Anitta Maksymowicz, opowie o pierwszych polskich osadach na amerykańskiej ziemi, o sukcesach, ale i czasem bardzo trudnych losach ich mieszkańców. Często pisali oni na Śląsk o swoim niełatwym życiu w Teksasie, niekiedy wyrażając tęsknotę za ojczyzną, a z jednego z tych listów został zaczerpnięty cytat będący tytułem spotkania: „Jakież złote zdało nam się wtedy nasze Śląsko!”.

Godz. 19.00

Jazz – muzyka czarnych Amerykanów – prelekcja Andrzeja Winiszewskiego

Jazz wciąż obchodzi swoje setne urodziny... Choć wielu próbowało, to jednak żadnemu z badaczy nie udało się jak dotąd rzetelnie wskazać i udokumentować dokładnej daty jego powstania (być może w ogóle nie jest to możliwe?). Nie znaczy to jednak, że historii powstania symbolu amerykańskiej kultury, jakim jest jazz, nie da się prześledzić i wskazać najważniejszych twórców, istotnych wydarzeń, mnogości jego odmian i trendów... Wykład pt. Jazz - muzyka czarnych Amerykanów to filmowa podróż po najważniejszych miejscach na kulturowej mapie jazzu. Jak się okazuje, kamery śledziły niemal przez cały miniony wiek, ślady narodzin i rozwoju muzyki jazzowej, powstał nawet nurt filmu jazzowego, którego najważniejsze dzieła, czasem tylko w zachowanych fragmentach, zostaną podczas wykładu zaprezentowane. Stanowią one kamienie milowe jazzowej ikonografii i w przystępny sposób pokazują jak powstawał jazz, jak rozprzestrzeniał się po całym świecie, jak rodzili się jego mistrzowie i ich legendy.Prelekcji Jazz – muzyka czarnych Amerykanów towarzyszyć będzie prezentacja Jazz – z Ameryki do Polski ukazująca jazzowe archiwalia ze zbiorów Andrzeja Winiszewskiego.
Andrzej Winiszewski – muzyk, dziennikarz radiowy i miłośnik jazzu w najróżniejszych jego odmianach, stylach, gatunkach i kontekstach. Zbieracz i kolekcjoner wszelkich śladów jazzu w literaturze, historii, filmie, czasopiśmiennictwie i kulturze współczesnej. Autor audycji o tematyce jazzowej, od 20 lat emitowanych na antenie Polskiego Radia Zachód. Współpracownik czasopisma „Jazz Forum” i autor publikacji o tematyce jazzowej na wielu muzycznych portalach internetowych. Organizator Seminarium Jazzu odbywającego się w ramach festiwalu Green Town of Jazz w Zielonej Górze i cyklicznych Lubuskich Zaduszek Jazzowych. Wykładowca kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Instytucie Muzyki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Quizwanie – konkurs dla dzieci o historii i kulturze USA pod kierunkiem Aleksandra Czerniewicza

Podczas Amerykańskiej Nocy w Muzeum dzieci szkolne będą miały okazję do sprawdzenia swojej wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Konkurs, przygotowany i prowadzony przez Aleksandra Czerniewicza, dotyczyć będzie zarówno historii USA, jak i kultury i geografii. Chętni będą mogli też pochwalić się nieco znajomością amerykańskiego słownictwa. Dla zwycięzców – jak to w konkursie – oczywiście przewidziane są nagrody.

Godz. 20.00

New York State of Mind – prezentacja multimedialna Anitty Maksymowicz

Prezentacja Anitty Maksymowicz ukazuje uchodzący za jedno z najbardziej fascynujących miast świata – Nowy Jork. Mówi się, że wobec tego miasta nikt nie pozostaje obojętnym – albo się je kocha, albo nienawidzi. Dla jednych to nieprzyjazny, dający poczucie zagubienia lub wyobcowania moloch, dla innych – kolorowe, tchnące wolnością miasto, otwarte na wszelkie kultury. W trakcie pokazu zaprezentowane zostaną różne oblicza Nowego Jorku – nie tylko te ikoniczne, ale też te zaskakujące, niekojarzące się z wielką aglomeracją. Ukazana zostanie architektura, centra kultury, sztuka w przestrzeni miejskiej, ale też przyroda oraz historia tego niezwykłego miasta.

Godz. 21.00

Andy Warhol – ikona popkultury – wykład Leszka Kani

Prelekcja przybliży osobowość i twórczość jednego z najbardziej znanych i kontrowersyjnych twórców XX wieku. To niekwestionowana gwiazda popartu, która wyniosła na piedestał produkty kultury masowej, na nowo wyznaczając granice sztuki. Liczne i zróżnicowane dokonania amerykańskiego artysty ściśle zespoliły się z jego życiem. Był mistrzem autokreacji tworząc konsekwentnie własna legendę. Niektórzy twierdzą, że największym dziełem Andy’ego Warhola był… Andy Warhol. Wykład ilustrowany będzie przykładami prac artysty, pojawi się także oryginalna puszka zupy Cambella, która stała się znakiem wywoławczym twórczości Warhola.

Godz. 22.00

Wino nie tylko dla kowboja – wykład Arkadiusza Cincio i Tomasza Kowalskiego

Stany Zjednoczone to szósty na świecie producent win. W trakcie wykładu Arkadiusza Cincio i Tomasza Kowalskiego zostanie przybliżona historia i specyfika amerykańskiego winiarstwa. Główny nacisk zostanie położony na prezentację win z Zachodniego Wybrzeża. Najbardziej znane są na świecie wina z Kalifornii, gdzie produkuje się ok. 70-80% wszystkich win amerykańskich. W Kalifornii uprawiane są głownie tzw. szczepy międzynarodowe, głównie o rodowodzie francuskim: Chardonnay, Colombard, Cabrenet Sauvignon, Merlot, Grenache, Pinot Noir, Syrah. Zinfandel jest uznawany za narodowy szczep Stanów Zjednoczonych. Z czerwonych jagód Zinfandela można wytwarzać wino czerwone, białe i różowe.
Prelegenci opowiedzą też o mniej znanych z tradycji winiarskich regionach Zachodniego Wybrzeża: Oregon i Waszyngton. Panuje tam chłodniejszy klimat, co sprzyja uprawie winorośli białych odmian, takich jak: Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc. Ciekawsotką będzie na pewno opowieść o winach z Oregonu, bowiem istnieją tam doskonałe warunki do produkcji win musujących.

Godz. 23.00

Night Music with UZ Jazz Combo

Ostatnim punktem Amerykańskiej Nocy będzie występ formacji noszącej nazwę UZ Jazz Combo. Podczas koncertu usłyszymy znakomite standardy jazzowe i popularne utwory amerykańskiej muzyki rozrywkowej m.in.: Richarda Rodgersa, Johna Coltrane’a, Cole’a Portera czy Henry’ego Manciniego.
Muzycy tworzący grupę UZ Jazz Combo na co dzień są członkami zielonogórskiego Big Bandu Jerzego Szymaniuka. W zespole występują studenci i pracownicy naukowi Wydziału Artystycznego UZ – Piotr Szwec (saxes), Łukasz Skrzypczak (trumpet), Hubert Mąkosa (guitar), Krzysztof Kos (bass guitar), Jakub Lechki (drums). Kierownikiem artystycznym grupy jest Bartosz Pernal (trombone), który jest także autorem aranżacji prezentowanych utworów.

Program:
1. Have You Met Miss Jones (R. Rodgers)
2. Central Park West (J. Coltrane)
3. Misty (E. Garner)
4. I Love You (C. Porter)
5. Just Friends (J. Klenner)
6. Days of Wine And Roses (H. Mancini)

INNE ATRAKCJE TEGO WIECZORU TO M.IN.:
• – partia minigolfa, prezentacja Forda – model z 1905 roku,
• – ekspozycja Z Ameryki do Polski – jazzowe archiwalia ze zb. A. Winiszewskiego
• – pokaz slajdów
• – wystawa Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś
• – oraz interesujące ekspozycje stałe i czasowe.
• Z uwagi na realizcję Amerykańskiej Nocy - wyjątkowo:

16 maja - Muzeum czynne od godz. 17.00 - 24.00 (udostepnienie zbiorów od godz. 17.30)
17 maja - Muzeum czynne od godz. 12.00 - 16.00

Niesamowwita noc w Lubuskim Muzeum Wojskowym [zdjęcia, wideo]

W galerii znajdziecie również zdjęcia z występu teatru Terminus A Quo w 2013 i 2014 roku podczas Nocy w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto