18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem Lubuskich Pereł w Koronie. Starówka w Bytomiu. Duży rynek w małym miasteczku

Jolanta Paczkowska
Bytom Odrzański od strony Odry - od lewej strony - wieża dawnego kościoła ewangelików, kościoła św. Hieronima i ratuszowa.
Bytom Odrzański od strony Odry - od lewej strony - wieża dawnego kościoła ewangelików, kościoła św. Hieronima i ratuszowa. Jerzy Malicki
Wzmiankę o Bytomiu Odrzańskim, grodzie słowiańskim, który zasłynął z obrony przed wojskami niemieckimi cesarza Henryka V, znaleźć można już w kronice Galla Anonima. Prawa miejskie, liczący dziś zaledwie 4,5 tys. mieszkańców Bytom, otrzymał w poł. XIII w. Większość zabytkowych obiektów znajduje się przy sporym prostokątnym rynku, do którego prowadzi siedem ulic.

W jednym z rogów rynku stoi późnorenesansowy (z początku XVII w.) ratusz z pięknym portalem, zbudowany na miejscu średniowiecznego. Z wysoką wieżą, którą wieńczy arkadowa galeria i hełm z dwiema latarniami. Wieży ratuszowej towarzyszą wieża gotyckiego kościoła pw. świętego Hieronima z XIV wieku i wieża kościoła ewangelickiego z XVIII wieku. Widać je z daleka, także od strony Odry, rzeki nad którą leży Bytom Odrzański.

Gotycki kościół pw. świętego Hieronima z XIV w. ma barokowe wnętrze. Po obu stronach wieży znajduje się pięć kamiennych krzyży pokutnych wmurowanych w wieżę, na których wykuto narzędzia zbrodni.

Szlakiem Lubuskich Pereł w Koronie

Kościół ewangelicki z XVIII w. wybudowany w latach 1741 - 1746 z wykorzystaniem murów dawnego późnorenesansowego protestanckiego gimnazjum Schönacha. Salowy, murowany z cegły, wewnątrz otoczony dwupiętrowymi, drewnianymi emporami. Obok kościoła neogotycka wieża dobudowana w 1846 roku. Obecnie pusty, nieużywany.

Wokół rynku podziwiać możemy odrestaurowany zespół architektoniczny zabytkowej starówki - późnorenesansowe, barokowe, klasycystyczne i eklektyczne kamieniczki, z XVII-XIX wieku (m.in. barokowe elewacje). Najciekawsza z nich to podwójna późnorenesansowa kamienica, w której znajduje się hotel "Pod Złotym Lwem". Ma ona dwa szczyty z bogatą dekoracją stiukową. Nazwa kamienicy pochodzi od płaskorzeźby umieszczonej nad drzwiami frontowymi.

Czytaj dalej >>>>

Na rynku uwagę zwraca ciekawa, kolumnowa fontanna z figurką chłopca pochodząca z XIX wieku. Według legendy fontanna została zbudowana przez rybaka, mieszkańca Bytomia, po tym, jak w Odrze utonął jego ukochany syn.

Jest tu też dość młody pomnik (z 2007 r.) i całkiem nowa tradycja. Mowa o pomniku czarnego kota w butach. Według legendy w Bytomiu można bawić się do białego rana, bo kot-opiekun wszystkich bezpiecznie odprowadza do domu, nawet gdy nieco za dużo wypiją.


Dziś w Bytomiu Odrzańskim Pierwsze Szukanie Kota



Jak w Bytomiu Odrzańskim uczą patriotyzmu lokalnego. Dęby w alei 900-lecia mają imiona


Zrewitalizowana starówka w Bytomiu Odrzańskim Perłą w Koronie 2011


10 najciekawszych atrakcji regionu. Starówka w Bytomiu Odrzańskim


Szlakiem Lubuskich Pereł w Koronie. Nadbobrzański bulwar w Żaganiu


Szlakiem Lubuskich Pereł w Koronie. Park Narodowy Ujście Warty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto