Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeciw określeniu: polskie obozy koncentracyjne! Podpisz petycję

Jolanta Paczkowska
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz sxc.hu
- Jeśli będziemy mogli powiedzieć, że petycję podpisało milion osób, będzie nam o wiele łatwiej - podkreśla Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej i amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, który jest pomysłodawcą petycji. Podpisało ją już ponad 260 tysięcy osób. Może czas na Twój podpis? Przeciw dezinformacji, zniekształcaniu historii, obrażaniu Polaków, dla edukacji...

"Jeżeli sześć milionów obywateli Polski mogło oddać swoje życie podczas drugiej wojny światowej, to myślę, że milion Polaków może teraz złożyć swoje podpisy, aby ich w ten sposób uhonorować" - uważa Alex Storozynski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej i znany amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, który jest pomysłodawcą petycji.

Celem inicjatywy jest doprowadzenie do tego, by największe amerykańskie redakcje wprowadziły do tzw. Stylebookow (dziennikarskich podręczników, które określają, jak należy i jak nie należy pisać) zapis o tym, że nie wolno używać terminu "polski obóz koncentracyjny".

Czy Polakom uda się zebrać milion podpisów przeciw "polskim obozom koncentracyjnym"?

Link do strony z petycją

(petycja po polsku w menu po prawej stronie, pod zdjęciem):

Oto jej treść:

"Używanie przez media błędnego terminu „polski obóz koncentracyjny” i „polski obóz śmierci” w odniesieniu do obozu zagłady w Auschwitz oraz do innych nazistowskich obozów koncentracyjnych zbudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej na terenie Polski, ma charakter dezinformujący, i prowadzi do powstania mylnego przekonania, że to Polacy byli odpowiedzialni za Holocaust.

Termin powyższy jest sformułowaniem fałszywym, zniekształcającym historię i bezczeszczącym pamięć sześciu milionów Żydów pochodzących z dwudziestu siedmiu krajów, zamordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej.

Użycie sformułowania „obóz koncentracyjny” w konotacji z Polską jest szczególnie obraźliwe dla samych Polaków, którzy na skutek wojny doznali dotkliwych szkód, tracąc 1/6 całej populacji. Nie trzeba również przypominać, że Polska była pierwszym krajem zaatakowanym przez hitlerowskie Niemcy, w którym pomoc Żydom była zabroniona pod groźbą kary śmierci.

Przekonani o tym, że dziennikarzom znana jest dramatyczna historia okresu II wojny światowej, a celem ich pracy jest przedstawianie szerokim kręgom czytelników prawdy oraz naświetlenie faktów, my niżej podpisani uznajemy użycie terminu „polskie obozy koncentracyjne” za niezgodne z etyką dziennikarską.

Tym samym występujemy z wnioskiem do The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post i The Associated Press o zaprzestanie jego stosowania oraz o wprowadzenie poprawek do zbioru ogólnych określeń (tzw. stylebook) w celu zapewnienia następnym artykułom historycznej dokładności poprzez użycie oficjalnej nazwy “niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej przez nazistów Polsce”, przyjętej przez UNESCO w 2007 roku, kiedy Auschwitz został nazwany "The Auschwitz-Birkenau niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)".

Jak to zrobić? (dla nieznających języka angielskiego)

Po prawej stronie mamy do wypełnienia:
Sign the Petition

Please do not sign more than once.

Przykładowe wpisy:

Full Name
Jan Kowalski

Title and Organization, or Individual
Zostawiamy Individual - w przypadku pojedynczych osób, lub wpisujemy nazwę organizacji

Location
Zielona Góra, Poland

Enter Email for Updates on Petition
Podawanie adresu e-mail nie jest konieczne

Gdy to wypełnimy, klikamy pod spodem "Sign petition" i już mamy oddany głos poparcia.
Jeśli nie zobaczymy swojego nazwiska od razu, trzeba poczekać do 20 minut. Nie ma potrzeby logować się ponownie.

Nie przekonaliśmy Cię? Zobacz choć jeden z 5 filmów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto