Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców miast?

Krystyna Krzekotowska
Creative Commons Attribution 2.0 Generic/ Fot. Shayan Sanyal http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blurry_Prison.jpg
Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców miast potrzebne są przede wszystkim działania na rzecz wczesnego zapobiegania przestępczości i agresji. Potrzebne jest wsparcie i pomoc dla dzieci ulicy.

Agresja i przestępczość to obecnie zjawiska niemal powszechne. Nie można jednak ulegać złudzeniom, że jedynie rozbudową aparatu ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz więziennictwa można te zjawiska znacznie ograniczyć. Koszty takich działań są i będą ogromne. Samo utrzymanie więźnia jest niezwykle kosztowne. Zamienić więc trzeba choć częściowo walkę i miecz na serce dla naszych dzieci ulicy.

Tych wychowanków ulicy w samej Warszawie jest wiele tysięcy. To tu często wykluwa się przestępczość i agresja. Mówi się o nich, że są to dzieci niczyje, dzieci biedy i ofiary domowej przemocy w rodzinie. Wzorem miast zachodniej Europy, należy szerzej wprowadzić do pracy z dziećmi i młodzieżą wychowawców i pedagogów, tzw. wychowawców ulicznych (streetworkerów). Należy w budżecie miasta przesunąć część środków na wyżej wspomniany cel. To rozwiązanie tańsze i bardziej humanitarne niż karanie późniejszych przestępców.

Konieczne jest, przy współpracy z obywatelami i ich organizacjami, przerwanie wielopokoleniowego łańcucha dziedziczonej niejako przestępczości w rodzinach patologicznych. Pomoc i wsparcie władz miasta dla organizacji pozarządowych zajmujących się tym trudnym problemem są znikome. Problemem jest brak wrażliwości i zrozumienia ze strony kolejnych władz miast oraz radnych. Dlatego już teraz, a nie tylko w kampanii wyborczej, konieczne jest skłonienie nowo wybranych radnych do tego, aby pochylili się nad losem dzieci ulicy i podjęli odpowiednie programy naprawcze, z uwzględnieniem takich konkretnych inicjatyw jak:

1. Wprowadzenie - wzorem Europy Zachodniej - do pracy z dziećmi i młodzieżą wychowawców i pedagogów, tzw. wychowawców ulicznych ( streetworkerów)
2. Nie tylko otwieranie nowych "orlików", ale zadbanie o to, aby były one otwarte dla dzieci i młodzieży w ich czasie wolnym
3. Włączenie do pomocy licznych organizacji pozarządowych, których celem statutowym jest poprawa bezpieczeństwa obywateli.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto