Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grono pedagogiczne Zespołu Szkół Zawodowych pisze list w sprawie obrony szkół w Świebodzinie

Daniel Sawicki
Piąty wariant reorganizacji powiatowej oświaty w Świebodzinie zakłada utworzenie nowej szkoły w skład której weszłyby Zespół Szkół Technicznych oraz Zespół Szkół Zawodowych w Świebodzinie. Znowu będzie gorąco.

Nowa szkoła miałaby się nazywać: Powiatowy Zespół Szkół Zawodowych i Technicznych w Świebodzinie (PZSZiT), a pierwszy uczeń pojawiłby się w niej 1 września tego roku.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że najnowsza propozycja władz powiatowych jest jedynie półśrodkiem, bowiem takie rozwiązanie nie przyniesie tak wielkich oszczędności, które pozwoliłyby na zasypanie 1,7 mln dziury powstałej na skutek zmniejszonej właśnie o tę kwotę subwencji oświatowej. Ze wstępnych analiz wynika, że utworzenie jednej szkoły przyniosłoby oszczędności około 600 tys. złotych. Na pierwszy rzut oka suma wygląda okazale, jednak pozostałe 1,1 mln ciągle „wisi” nad głowami.

Powstanie jednej, dużej szkoły w chwili obecnej nie jest przesądzone. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Powiatowy Zespół Szkół Zawodowych i Technicznych w Świebodzinie rozpocznie swoją działalność 1 września 2011. Do tego czasu ZST oraz ZSZ zakończą swoje funkcjonowanie. Nie wiadomo co stanie się z nauczycielami obydwu placówek. Czy poziom zatrudnienia pozostanie na obecnym poziomie?

Dla władz powiatowych równie ważna jest kwestia Zespołu Szkół Technicznych w Zbąszynku. Wydaje się, że powiat jest na dobrej drodze do porozumienia z Gminą Zbąszynek w sprawie utworzenia placówki łączącej gimnazjum z obecnym technikum.

Czytaj też: Starostwo w Świebodzinie chce zamykać szkoły!

Tymczasem sytuacja może się bardzo zaognić, bo list otwarty wystosowali nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Świebodzinie, którzy, jak sami piszą, chcą zareagować na rozpowszechniane „nieprawdziwe informacje oraz krzywdzące opinie o uczniach i nauczycielach naszej szkoły.

LIST OTWARTY NAUCZYCIELI ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH W ŚWIEBODZINIE

W związku z planowaną reorganizacją szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie świebodzińskim rozgorzała gorąca dyskusja na temat oświaty. Niestety przy okazji debaty rozpowszechniane są przez różne nieprzychylne nam środowiska nieprawdziwe informacje oraz krzywdzące opinie o uczniach i nauczycielach naszej szkoły.

My – nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych - w poczuciu obowiązku - występujemy w obronie takich wartości jak: prawda, uczciwość, odpowiedzialność za słowo, godność ucznia, dobre imię. Nasza szkoła istnieje od 1946 roku i na dobre imię pracuje od lat. Tworzyli je dyrektorzy: śp. Mieczysław Krzyżanowski, Józef Obacz Honorowy Obywatel Świebodzina, a obecnie Tadeusz Traczyński wraz z pracującymi tu nauczycielami oraz uczniami.

Systematycznie wprowadzamy nowe kierunki kształcenia – zawsze zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Klasy technikum istnieją w naszej szkole już od dwudziestu lat. W ofercie edukacyjnej dla młodzieży ponadgimnazjalnej mamy: Technikum Ekonomiczne, Technikum Handlowe, Technikum Mechaniczne, Technikum Hotelarstwa, Technikum Obsługi Turystycznej, Technikum Technologii Odzieży, a obecnie Technikum Agrobiznesu oraz klasy zasadniczej szkoły zawodowej kształcące w 21 zawodach. Podstawą funkcjonowania naszej szkoły są nowoczesne warsztaty szkolne, zmodernizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz szeroko rozumiana współpraca z pracodawcami (112 zakładów pracy) – wszystko po to, by kształcić przyszłych specjalistów. Przypominamy, że nadchodząca reforma szkolnictwa zawodowego, oparta jest na szkoleniu praktycznym uczniów w powiązaniu z warsztatami szkolnymi i zakładami pracy. Najważniejszy jest dla nas młody człowiek, uczeń i jego dobro, im słabszy, trudniejszy – tym większą troską go otaczamy. Pomagamy mu uwierzyć w swoją godność, wartość jaką stanowi sam dla siebie i dla społeczeństwa.

Nasi uczniowie są wszędzie i zawsze tam, gdzie można służyć drugiemu człowiekowi. Od wielu lat prowadzimy szeroką działalność charytatywną: Grosz do grosza, Szlachetna paczka, Kartka dla…, sprzedaż cebulek na rzecz zielonogórskiego hospicjum Pola Nadziei, kwesty PCK, akcje krwiodawstwa. Współpracujemy miedzy innymi z Pełnomocnikiem do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Komendą Powiatową Policji w Świebodzinie, PCPR, Sądem Rejonowym, Klubem Pracy, Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną, Świebodzińskim Domem Kultury.

Zapewniamy młodzieży również atrakcyjne zajęcia pozaszkolne: kółka zainteresowań (dekoratorskie, teatralne, kulinarne, artystyczne), dwie wymiany polsko niemieckie z Blasibergiem i Friesoythe , dodatkowe zajęcia z uczniem słabym i zdolnym rozwijające jego zainteresowania. W roku szkolnym 2009/2010 i 2010/2011 135 uczniów klas hotelarskich i mechanicznych uczestniczyło w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS – Podniesienie kompetencji uczniów w zakresie języka angielskiego i przedsiębiorczości.

Mamy doświadczoną, posiadającą wysokie kwalifikacje kadrę:
27 nauczycieli to Egzaminatorzy egzaminu maturalnego CKE z 11 przedmiotów
30 nauczycieli to Egzaminatorzy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe CKE dla 12 zawodów
35 nauczycieli posiada uprawnienia do nauczania dwóch lub więcej przedmiotów
39 nauczycieli dyplomowanych

Mamy wysoką zdawalność matur i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W roku 2010 osiągnęliśmy poziom 100% zdawalności w zawodach: technik mechanik, operator obrabiarek skrawających, mechanik monter maszyn i urządzeń a w pozostałych zawodach zdawalność była wyższa niż w województwie.

Mamy kryzys światowy, kryzys finansów publicznych i inne ujemne zjawiska, dlatego powaga obecnej sytuacji nakazuje skoncentrowanie się na ratowaniu szkolnictwa zawodowego (bo to szkolnictwo gwarantuje realne zatrudnienie). Zakłady pracy czekają na dobrze przygotowaną kadrę fachowców różnych specjalności zarówno na poziomie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Naszych absolwentów spotkasz wszędzie: w zakładzie mechanicznym, urzędzie skarbowym, u fryzjera, w sklepie, w hotelu, w banku, na wyższej uczelni, w szkole. To tylko nieliczne przykłady miejsc pracy jakie nasi uczniowie pozyskali dzięki wykształceniu zdobytemu w naszej szkole.

Kierunek naszych działań to otwartość, konstruktywne działanie i współpraca. Nie wolno fałszować rzeczywistości, manipulować nią – bo jest się głośnym. Rzeczywistość należy tworzyć w oparciu o fakty. Należy ją tworzyć, by czynić lepszą. Tymi, którzy tworzą rzeczywistość lub będą, są ludzie młodzi – niezwykle krucha delikatna struktura, której nikt nie ma prawa krzywdzić, poniżać, obrażać jego godności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto