Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanna Pauckscha - symbol Gorzowa musi poczekać

Jolanta Paczkowska
Na gorzowskim rynku straszy wielka dziura ogrodzona płotem.
Na gorzowskim rynku straszy wielka dziura ogrodzona płotem. Jolanta Paczkowska
W tym roku ozdoba miasta - fontanna Pauckscha - nie ucieszy mieszkańców Gorzowa. Sprawa remontu fontanny znajdującej się za gorzowską katedrą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w centrum miasta, ciągnie się od listopada ub. roku. Wtedy miasto ogłosiło przetarg, w grudniu wybrano wykonawcę - firmę Gutkowski z Leszna, która zdemontowała fontannę. Od zimy na gorzowskim rynku straszy wielka dziura ogrodzona płotem.

W 1896 gorzowski przedsiębiorca Hermann Paucksch ufundował nazwaną jego imieniem fontannę. Uruchomiono ją rok później. Rzeźbiarz Cuno von Uechtritz-Steinkirch umieścił w basenie brązową figurę silnej kobiety, która niesie na ramionach koromysło z wiadrami. Pauckschmarie symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty. U stóp kobiety siedzą trzy figury dzieci symbolizujące ówczesne podstawy gospodarki miasta. Chłopiec z młotem i kołem zębatym miał uosabiać przemysł, dziewczynka z wędką rybołówstwo, a dziewczynka z siecią i statkiem, płynącym w zbiorniku u stóp głównej figury, żeglugę.

Pod koniec marca Zofia Bilińska, autorka rzeźb na fontannie Pauckscha, zaprotestowała przeciwko zastąpieniu cokołu z piaskowca bryłą z granitu. Uważała bowiem, że ani kolorem, ani fakturą nie pasuje do pierwotnej kompozycji. Do jej opinii przyłączyli się historycy, regionaliści, artyści...

Przystano więc na propozycję przywrócenia oryginalnego materiału i kształtu niecki i cokołu i odstąpiono od umowy z leszczyńską firmą. Miasto zdecydowało się na nowy przetarg. Niestety, firma, która rozpoczęła remont w grudniu ubiegłego roku (jedyny oferent) zaproponowała cenę wyższą o 500 tys. zł niż poprzednie zlecenie i przetarg... został unieważniony. Nie będzie więc remontu symbolu miasta w tym roku, a gorzowianie tak na to liczyli. Kamienne elementy fontanny składowane są w Łupowie, natomiast figury z brązu przechowywane są przez poprzedniego kontrahenta w Lesznie.

Źródło:Gazeta Wyborcza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto