18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobroczynność od święta. Weekend kiermaszy, jarmarków, zbiórek, akcji charytatywnych

Anna Kołodziejczyk
W atmosferze świątecznych uniesień, jesteśmy bardziej skorzy do pamiętania o osobach potrzebujących naszej pomocy. Dlatego w grudniu następuje "wysyp" różnego rodzaju charytatywnych zbiórek i kiermaszy.

Polacy zabiegani i "zaplątani" w przedświąteczne „szaleństwo przygotowań”, będą mieli w najbliższych dniach możliwość wsparcia różnych inicjatyw i akcji charytatywnych.

I tak - zaczynając od stolicy - spacerowicze przechadzający się po „ubranej” w bożonarodzeniową iluminację Starówce mogą zajrzeć w niedzielę (18 grudnia) na Świąteczny Jarmark Charytatywny przy klasztorze ojców dominikanów na ulicy Freta. Pośród ręcznie wykonanych ozdób choinkowych, ceramiki i domowych pierników. odbędzie się fanteria, z której dochód przeznaczony zostanie na obiady dla dzieci z różnych stron kraju.

Okazją do wsparcia ubogich rodzin, będzie także Festiwal Bożego Narodzenia organizowany w nadchodzący weekend w Lublinie. Jego pomysłodawcy zachęcają do przekazywania prezentów, które trafią do najmłodszych podczas niedzielnej Wigilii Starego Miasta, gromadzącej mieszkańców Koziego Grodu.

W Białymstoku można odwiedzić bożonarodzeniową szopkę ustawioną na Rynku Kościuszki, przy której prowadzona jest zbiórka pieniędzy i żywności dla ubogich. Trwa też dobroczynna loteria. W tym samym miejscu, w niedzielne popołudnie, spotkają się uczestnicy ekumenicznej Wigilii Miejskiej.

Długą tradycję ma akcja charytatywna, organizowana podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku, na Targu Węglowym. Od 2004 roku znane osobistości świata sportu, kultury i mediów, przygotowują „Paczki od serca” dla podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dudkiewicza SAC. Natomiast młodzież z całego województwa pomorskiego, bierze udział w konkursie plastycznym „Anieli grają”, a datki otrzymane za nagrodzone prace zasilają konto hospicjum.

Nie pierwszy też raz odbywa się Betlejem Poznańskie. Spektakularne przedsięwzięcie, na przestrzeni wielu grudniowych dni, kusi poznaniaków i turystów przeróżnymi atrakcjami, jak koncerty czy festiwal rzeźby lodowej. W tym wyjątkowym anturażu w przedświąteczny weekend będzie można włączyć się w ogólnopolskie działania Caritas, nabywając świece Wigilijnego Działa Pomocy Dzieciom. W niedzielny wieczór, Prezydent Miasta przekaże Betlejemskie Światło Pokoju.

Również w niedzielę, na Rynku w Krakowie stanie największy stół wigilijny w Europie. Po raz piętnasty zasiądą przy nim uczestnicy Krakowskiej Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Nie zabraknie tradycyjnych potraw. Organizatorzy i wolontariusze zachęcają do przekazania trwałych produktów żywnościowych, które będą rozdawane zebranym na Rynku potrzebującym.To tylko kilka spośród "morza" świątecznych inicjatyw i możliwości włączenia się w charytatywne dzieła.

Niemal w każdym mieście i miasteczku, można znaleźć podobne pomysły na budowanie bożonarodzeniowej atmosfery pomocy i solidarności międzyludzkiej. Byłoby niewątpliwym sukcesem organizatorów tego typu imprez, gdybyśmy nie tylko "od święta" zauważali wokół siebie osoby potrzebujące wsparcia.

Wigilia dla Gorzowa z Betlejemskim Światłem Pokoju już dziś na Bulwarze


Zachęcamy do samodzielnego dodawania materiałów na naszej stronie.

Sam/a opublikuj swój artykuł lub swoje zdjęcia.

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Organizujesz imprezę? Chcesz o jakiejś imprezie powiadomić? To proste!

Masz problemy z dodaniem tekstu? Pisz do nas, pomożemy. Adres redakcji:[email protected]


od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto