Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Henryka Zaremba i jej panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Pasja" w Radzyniu, to dynamit i petardy [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
arch KGW Pasja w Radzyniu/ Facebook
Koło Gospodyń Wiejskich "Pasja" w Radzyniu walczy o tytuł Mistrza Agro 2020 w kategorii „Koło Gospodyń Wiejskich” w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”. Wygrali w powiecie wschowskim, a teraz walczą o pierwsze miejsce w województwie lubuskim. Głosowanie trwa tylko do czwartku 19 listopada 2020 roku. Naprawdę warto im pomóc oddając swój głos, bo swoją postawą po prostu zasłużyli. Wygraną zamierzają przeznaczyć na cele charytatywne.

Radzyńska Pasja to wyjątkowe koło. Dlaczego? Bo kiedy wchodziły w życie zmiany dotyczące funkcjonowania kół gospodyń wiejskich wiele z nich zwyczajnie przestało istnieć. Rejestracja, dotacja, rozliczanie, działalność gospodarcza….to było ponad siły niektórych kół. W tym samym czasie w Radzyniu, w którym dotąd niewiele się działo, Henryka Zaremba rozwieszała własnoręcznie przygotowane ogłoszenia.

- To był początek ubiegłego roku. Za chwilę miałam przejść na emeryturę i zachodziłam w głowę, co zrobić, żeby na tej emeryturze nie skończyć przed telewizorem...Nie chciałam utknąć w świecie seriali. Jestem na to zbyt aktywna – uśmiecha się Henryka Zaremba.

I wymyśliła, że powoła do życia Koło Gospodyń Wiejskich. Zrobiła listę zadań, którymi mogłyby zająć się panie i wcale nie było to jedynie pieczenie ciasteczek! Porozwieszała na wsi ogłoszenia i zaprosiła wszystkie chętne kobietki na spotkanie. Był początek kwietnia 2019 r.

- Nie sądziłam, że aż tyle pań skorzysta z mojego zaproszenia. A tu proszę! Przyszło ich ponad 20 – relacjonuje pani Henryka.

A potem poszło już ekspresowo. Zrobiły burzę mózgów i okazało się, że nie brakuje im ani energii, ani pomysłów, a tym bardziej determinacji. Jak każda szefowa pani Henryka otoczyła się fantastyczną świtą. Jej prawą ręką i zastępczynią została Joanna Adamczewska, a Bronisława Głąb, prywatnie szwagierka, została specem od finansów.

- Ja uwielbiam otaczać się bystrymi kobietkami. Inteligentnymi, zaradnymi, mądrzejszymi ode mnie. Z ich pomocą wszystko nabrało realnych kształtów – wspomina szefowa KGW Pasja w Radzyniu.

Oczywiście trzeba było przebrnąć przez „papierologię” i zarejestrować działalność. Pierwsze kroki panie skierowały do ARiMR we Wschowie, potem odwiedziły Urząd Skarbowy, Urząd Statystyczny, bank….

- Sporo było tych papierów, ale dałyśmy radę – uśmiecha się Bronisława Głąb.

Za pierwsze pieniądze kupiły niezbędny sprzęt, a potem zaczęły działać charytatywnie. Swoją opieką otoczyły naprawdę wiele osób m.in.: Liliankę Kornagę z Łysin, której rodzicie zbierali pieniądze na operację nóżek, Agatę Popławską, koleżankę z Pasji chorującą na białaczkę, której NFZ odmówił refundacji leczenia komórkami macierzystymi, wsparły WOŚP oraz podopiecznych sławskiego Autenticonu…Można by tak wymieniać w nieskończoność.

- Piekłyśmy ciasta i wystawiałyśmy je na licytację. To ogromna radość móc pomagać ludziom. I co najważniejsze nie ograniczałyśmy się tylko do mieszkańców naszej gminy. Dobroczynność nie ma granic administracyjnych – mówi H. Zaremba.

Sukcesywnie zmieniły też przestrzeń wokół siebie. Doposażały salę wiejską, kupiły nowoczesne gary, sprzęt do karaoke, projektor ….Wokół sali posadziły rośliny. Każda przyniosła coś ze swojego ogródka i pięknie wszystko skomponowały.

Miałyśmy rozmach – śmieje się pani Henia.

W pierwszym konkursie, w jakim wzięły udział, a był to konkurs wypieków wielkanocnych zdobyły „tylko dyplom”, ale za to, kiedy nabrały doświadczenia, ich wieniec dożynkowy - podczas dożynek gminnych w Krzepielowie w 2019 r- zdobył zaszczytne drugie miejsce.

Z każdym miesiącem przybywały nowe panie. Dziś jest ich blisko 40 choć nie wszystkie są jeszcze formalnie zarejestrowane. Najmłodsza członkini ma 25 lat, najstarsza 80.

-Nasz seniorka mieszka blisko sali wiejskiej i cieszy się, że może z nami spędzić miło czas – zapewnia pani Bronia.

Choć są w dojrzałym wieku energii mogłaby im pozazdrościć niejedna „młoda koza”. Kiedy pani Henryka, podczas jednego ze spotkań z burmistrzem Sławy, wspomniała że będzie się rozglądać za osobą, która w przyszłości zechciałaby przejąć po niej schedę usłyszała:

- Oj! To chyba jeszcze długo nie, bo z pani jest dynamit!

Członkinie KGW Pasja nie ukrywają, że ich wspólne przedsięwzięcia pomagają nie tylko lokalnej społeczności, ale także im samym dając wiele wewnętrznej satysfakcji.

Wspólny cel potrafi uskrzydlić – zapewniają panie.

Tym razem możemy im się odwdzięczyć oddają głos. Koszt esemesa niewielki, a panie mogą wygrać fundusze, które oczywiście przeznaczą na działalność charytatywną.

Szczegóły głosowania TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto