MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SŁUBICE. Wystawa fotografii w Collegium Polonicum

r
Collegium Polonicum zaprasza 8 marca do obejrzenia wystawy fotograficznej „Architektura Ziemi Obiecanej”.

Autorem prac jest doktor Wiesław Stachlewski – geograf, a także autor kilku książek i przewodników turystycznych oraz reportaży z podróży po 30 krajach Europy. W pracy zawodowej wykładał, m.in. geografię turystyczną Polski i świata na uniwersytetach Szczecińskim i Bydgoskim.

Prezentowany tu cykl fotografii pt. „Architektura Ziemi Obiecanej” w 2008r. eksponowany był w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Wystawa ma na celu przybliżenie uroków kapitalistycznej architektury dawnej Łodzi, miasta kojarzonego z „Ziemią Obiecaną” Władysława Reymonta i wspaniałym filmem Andrzeja Wajdy.
Na przełomie XIX i XX w. miał miejsce dynamiczny rozwój miasta, a liczba ludności wzrosła dwudziestokrotnie, co było ewenementem w skali Europy. Równie osobliwy był skład narodowościowy. W wyniku rozwoju przemysłu, właściciele fabryk, głównie Niemcy i Żydzi gromadzili niebotyczne fortuny, a o ich pozycji, oprócz kont bankowych, świadczyły zachowane do dziś reprezentacyjne pałace i wille. Pewien przekrój ówczesnych trendów w architekturze mieszkalnej, przemysłowej, sakralnej i sepulkralnej prezentuje niniejsza wystawa.

Autor wystawy postawił sobie za cel poprawę negatywnego wizerunku Łodzi, pokutującego wciąż w świadomości Polaków, niestety również części łodzian.
Autor żywi nadzieję że zachęci oglądających do zwiedzenia Łodzi, zwłaszcza, że miasto posiada liczne walory kulturowe m.in. wspaniałe, unikalne w skali kraju muzea: kinematografii, włókiennictwa, sztuki i in.

Wiesław Stachlewski jest fotoamatorem i jak twierdzi, jego przygoda z fotografią trwa już ponad pół wieku, do pierwszych sukcesów zalicza kilkanaście fotografii opublikowanych w ramach cyklu „Piękne dziewczęta na łamy Odgłosów” (młodzieńcza fascynacja). W kolejnych latach ponad setka jego zdjęć znalazła się w różnych czasopismach i na okładkach kilku książek, ostatnio kilkadziesiąt fotografii wydrukowano, m.in. w miesięczniku „Piotrkowska 104”.
Głównym tematem większości zdjęć autora były walory przyrodnicze i kulturowe Łodzi, Polski i Europy. Z tych zainteresowań zrodziło się bogate fotoarchiwum. W latach 2006-2008 kilkadziesiąt fotografii z podróży po Europie było eksponowanych na trzech wystawach indywidualnych w Łodzi i w Bydgoszczy. Inna wystawa: „Architektura sepulkralna Cmentarza Żydowskiego w Łodzi” była prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (2009). Aktualnie w „Galerii Łódka” Łódzkiego Domu Kultury, eksponowana jest wystawa pt. „Impresje i skojarzenia”. Wystawa czynna będzie do 16 kwietnia br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto