MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maszerowali pracownicy Polfy, Fampy, JZO i innych zakładów. Zobacz, jak świętowano 1 Maja w Jeleniej Górze (FOTO)

Alina Gierak
W pochodach 1 -majowych maszerowali pracownicy jeleniogórskich zakładów pracy, uczniowie, sportowcy, żołnierze i przedstawiciele władz.
W pochodach 1 -majowych maszerowali pracownicy jeleniogórskich zakładów pracy, uczniowie, sportowcy, żołnierze i przedstawiciele władz. fotopolska.eu
Zanim rozpoczniecie majówkę, zobaczcie, jak świętowano w PRL. W pochodach pierwszomajowych maszerowali pracownicy jeleniogórskiej Polfy, Fampy, JZO, Celwoiskozy i innych zakładów, szli żołnierze z jeleniogórskiej jednostki, sportowcy, pracownicy teatrów, czołowi przedstawiciele władz. Zobaczcie pochody na archiwalnych zdjęciach. Może poznacie kogoś ze swojej rodziny?

Zobacz film z 1976 roku

Spis treści

1 Maja w Polsce
1 Maja w Polsce jest oficjalnie świętem państwowym od roku 1950. Święto wykorzystywane było do celów propagandowych przez władze PRL. Pochody pierwszomajowe były obowiązkowe.

1 Maja w Jeleniej Górze

Huczne obchody pierwszomajowego święta odbywały się w Jeleniej Górze, która słynęła z wielu zakładów pracy. Pochód trwał na ogół 2 – 3 godziny, bowiem maszerowały w nim załogi miejscowych zakładów pracy, uczniowie wszystkich szkół oraz członkowie organizacji społecznych i politycznych, które działały na terenie miasta.

Przed trybuną honorową machano chorągiewkami do przedstawicieli władzy. Trybuna stała w różnych latach w kilku miejscach: na placu Bieruta ( teraz pl. Niepodległości) później – przy ulicy Wolności (naprzeciwko dzisiejszego sklepu Biedronki), aż w końcu – na placu przy dawnej ulicy Świerczewskiego (dziś Sudecka), gdzie aktualnie wznosi się Hotel Mercure Jelenia Góra.

Po paradzie uczestnicy pochodów szli do budek z gorącymi parówkami i z beczką piwa – towarami wówczas deficytowymi.

Rytuałem były także próby przed pochodem. Obowiązkowy spęd dla uczniów podstawówek organizowano na placu przed Szkołą Podstawową nr 13. A zbiórki – na placu przy Świerczewskiego (dziś Sudecka i siedziba hotelu Mercure).

Z upadkiem PRL pochody przeszły do historii, ale tradycja świętowania 1 Maja pozostała.

1 Maja w 2019 roku na jeleniogórskiej Majówce na kolorowych festynie obchodzono 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na scenie przy Bramie Wojanowskiej odbywały się koncerty zespołów z Polski i z Czech. Dla dzieci i dorosłych wzdłuż całego traktu ulicy 1 Maja były konkursy z wiedzy o Unii Europejskiej.

1 Maja na świecie

1 Maja czyli Święto Pracy, które robotnicy na całym świecie obchodzą od roku 1890 dla upamiętnienia jednego z największych strajków w historii międzynarodowego ruchu pracowniczego, mającego miejsce w pierwszych dniach maja 1886 roku w Chicago. Strajk zorganizowali robotnicy amerykańscy, którzy w ten sposób chcieli wprowadzenia 8 – godzinnego czasu pracy i godnych warunków socjalnych i bytowych oraz godziwego wynagrodzenia w firmach, w których pracowali.

Czytaj także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto