Zajęcia SKS to doskonała inwestycja w przyszłość dziecka. Z wizytą w Szkole Podstawowej w Zielonej Górze

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Program Szkolny Klub Sportowy ma na celu popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Projekt zakłada realizowanie różnorodnych form aktywności: każda ze szkół biorących udział w programie może wybrać dowolne dyscypliny sportowe. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Program cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, zwłaszcza obecnie, gdy wróciły one do szkoły po pandemii. W projekt angażuje się też coraz więcej rodziców i nauczycieli. Odwiedzamy Szkołę Podstawową nr 14 w Zielonej Górze, gdzie zajęcia w ramach SKS prowadzi Mariusz Furmaniak, trener piłki ręcznej.

Aktywność sportowa od najmłodszych lat to dobry start w przyszłość

Staram się przekazać moją pasję dzieciommówi Mariusz Furmaniak. – Prowadzę na co dzień kluby sportowe UKS „Czternastka” i UKS Spartakus Zielona Góra. Uczestniczymy w lidze piłki ręcznej w różnych kategoriach wiekowych, od dzieciaczków do juniora.

W czasie gdy trener opowiada nam o prowadzonych w ramach SKS zajęciach, dzieci trenują na sali gimnastycznej. Widać, że to dla nich ogromna radość i okazja do wspólnej zabawy. Są jednak zdyscyplinowane i mimo że trener zajęty jest przez kilka minut rozmową z nami, wykonują rozgrzewkę według określonych zasad.

W mojej grupie mam uczniów z rocznika 2010–2011mówi Mariusz Furmaniak.W ramach SKS treningi teoretycznie przewidziane są 2 razy w tygodniu po godzinie, ale ja prowadzę zajęcia po 90 minut. Dzieci podzielone są na grupy: osobno dziewczynki i chłopcy.

Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dziewczynek. W ich grupie jest prawie 60 osób. Grupa chłopców jest mniej liczna, ale i tak spora – to 20 osób.

Dziewczynki bardzo chętnie chodzą na zajęcia SKS i trenują, są ogromnie zaangażowane w programopowiada z dumą trener. Uczniowie przychodzą i pytają o treningi, program cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem.

Sport to doskonała inwestycja w przyszłość. Wzmacnia ciało i ducha oraz uczy przydatnych umiejętności. Uprawiając sport, dzieci poznają zasady fair play i wyrabiają w sobie obowiązkowość oraz wytrwałość. Gry zespołowe uczą współpracy w grupie, są też doskonałą okazją do zabawy w gronie rówieśników. Integracja z kolegami i aktywność fizyczna są ważne zwłaszcza po utrudnieniach związanych z pandemią, kiedy z uwagi na zdalne nauczanie najmłodsi mieli zdecydowanie mniej ruchu. Zajęcia w ramach SKS-u to interesująca alternatywa, sposób na odciągnięcie dzieci od komputerów i smartfonów.

Dzieci trenując piłkę ręczną, łapiąc bakcyla uprawiania sportu, inaczej się zachowują, inaczej funkcjonują w rzeczywistości mówi trener Mariusz Furmaniak. – [/i]Zajęcia w ramach SKS-u mają na celu integrację dzieci, sport rozwija[/i] – dodaje.

Młodzi utalentowani sportowcy i ich sukcesy

Mamy spore sukcesy w dyscyplinie, jaką jest piłka ręczna – chwali swoich uczniów i uczennice trener. – Organizowaliśmy dla dzieci turniej dwóch szkół. Brały w nim udział szkoły podstawowe nr 14 i 15 z Zielonej Góry. W 2019 roku dzieci były w Teramo we Włoszech na największym turnieju piłki ręcznej.

Co roku dzieci ze szkoły podstawowej nr 14 w Zielonej Górze jeżdżą też na obozy, gdzie mają okazję aktywnie spędzać czas pod okiem trenera.

W tym roku jedziemy do Rewalamówi Mariusz Furmaniak.Będziemy szkolić się z piłki ręcznej, ale będziemy też się bawić.

Trzymajcie się cieplutko, działajcie, walczcie – to przesłanie przekazuje trener wszystkim dzieciakom na zakończenie naszej rozmowy.

Zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego to znakomite narzędzie umożliwiające wyszukiwanie talentów z predyspozycjami do zaistnienia w sporcie zawodowym. Od 2017 roku dwa razy w roku, każdej wiosny i jesieni, podczas realizacji Programu SKS zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie uzyskane w ten sposób dane umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich uzdolnieniami.

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zajęcia SKS to doskonała inwestycja w przyszłość dziecka. Z wizytą w Szkole Podstawowej w Zielonej Górze - Gazeta Lubuska

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie