Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Używany samochód przed zakupem warto dobrze sprawdzić. Jak? Podpowiadamy!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wiele osób wybiera kupno używanego samochodu.
Wiele osób wybiera kupno używanego samochodu. Andrzej Banas/ polska press
Większość osób kupując samochód, decyduje się na używany egzemplarz. Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim niższa, niż w przypadku nowego auta, cena. Jak jednak uniknąć dodatkowych kosztów związanych z naprawami i wpakowania się w kłopoty? Podpowiadamy!

Jak pokazują dane z badań opinii publicznej zrealizowanych przez Centrum Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie firmy DEKRA, ponad 98% Polaków przez zakupem samochodu chciałoby mieć możliwość dokonania przez rzeczoznawcę weryfikacji dotychczasowego przebiegu pojazdu. Stan techniczny oraz historię serwisową można sprawdzić samodzielnie na podstawie różnych dostępnych raportów – jednak często po prostu nie wiemy jak odpowiednio je odczytywać i które z zawartych w nich informacji wykorzystać.

Numer VIN

Jednym ze sposobów jest rozkodowanie numeru VIN, czyli Vehicle Identification Number. Pozwala to na poznanie podstawowych informacji o marce, modelu i typie samochodu, roku produkcji, a nawet typie nadwozia. Co więcej, ukryte są w nim informacje o rodzaju fabrycznego wyposażenia, dzięki czemu można je porównać z tym, aktualnie znajdującym się w aucie. Braki w wyposażeniu mogą wskazywać na wypadkową historię samochodu.

"Korekta" przebiegu

Jedną z podstawowych czynności jest sprawdzenie przebiegu kilometrów w samochodzie. Niestety, weryfikacja tego nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Na "korektę przebiegu" wciąż jest się łatwo nabrać. W tym przypadku mogą nam pomóc raporty odnoszące się do konkretnego auta. Podczas weryfikowania w bazach danych informacji o odnotowanych przebiegach warto zwrócić uwagę na chronologię i logikę tych zapisów. Dostępna od 2014 roku baza CEPiK zawiera ograniczoną liczbę pojazdów z pełną historią odnotowanych przebiegów dla samochodów zarejestrowanych w Polsce. Dla używanych samochodów importowanych, informacje zawarte w tej bazie będą zdecydowanie niepełne.

Zobacz: Ten Matiz piętnastokrotnie okrążył Ziemię, a teraz trafił na sprzedaż. "Był czas, że pokonywałem nim dwieście kilometrów dziennie"

Kupione (nie)kradzione

Przed zakupem samochodu należy upewnić się, że nie pochodzi on z kradzieży. Kupienie takiego egzemplarza może przynieść jedynie problemy. Kupujący może w przyszłości zostać oskarżony o paserstwo. Policja rekwiruje niefortunny zakup, a właścicielowi grozi odpowiedzialność karna. Legalność samochodu możemy przeważnie bezpłatnie sprawdzić w bazach pojazdów skradzionych. Szczególnie czujni powinniśmy być, kupując auto z importu.

Kolizje i wypadki

Przed zakupem auta warto sprawdzić informacje o liczbie szkód komunikacyjnych, a także poznać dokumentację zdjęciową. Naprawy blacharsko-lakiernicze nie muszą dyskwalifikować auto z zakupu, ale ważne jest to, w jaki sposób naprawa została przeprowadzona.

Ocena uszkodzeń samochodu i sposobu wykonanej naprawy powinna zostać zlecona niezależnym i obiektywnym w swych opiniach ekspertom motoryzacyjnym, którzy wykorzystują szereg nowoczesnych urządzeń. Diagności pracujący w Stacjach Kontroli Pojazdów posiadają ponadto odpowiednie wykształcenie techniczne oraz doświadczenie zawodowe pozwalające na przygotowanie w pełni profesjonalnych ekspertyz, które są podstawą do podjęcia przemyślanych decyzji zakupowych

– mówi Wojciech Śliz z Auto Raport DEKRA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto