Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się kolejna atrakcja dla mieszkańców i turystów. To miejsce będzie można zwiedzać. Są pieniądze i umowa zawarta!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Jeszcze drzwi są zamknięte, ale już za rok to miejsce będzie nową atrakcją na turystycznej mapie Zielonej Góry. W Ochli wyremontowany zostanie zabytkowy dwór.

Inwestycje w Zielonej Górze. Dwór w Ochli będzie dostępny dla zwiedzających

W poniedziałek, 7 listopada w zabytkowym dworze w Zielonej Górze Ochli została zawarta umowa na dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Podpisana została też umowa z wykonawcą na realizację prac. Projekt będzie realizować Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli.

– Będziemy starali się zrobić we dworze ekspozycje stacjonarne – zapowiada dyrektor muzeum Tadeusz Woźniak. – Chcielibyśmy zrealizować priorytetowe zadanie – wystawę audiowizualną dotyczącą wsi, upraw wiejskich i zapomnianych rzemiosł. Warto też postawić na tematy ekologii, aby każdy mógł doświadczyć audiowizualnie zależność ekosystemu od pszczół i innych zapylaczy.

Dyrektor muzeum podkreśla, że we dworze mogłaby się znaleźć izba pamięci poświęcona zasłużonym mieszkańcom i ważnym wydarzeniom z historii Ochli. W tym zakresie T. Woźniak liczy na współpracę z radą sołecką.

[przyvisk_galeria]

Dwór w Ochli. Harmonogram prac

Najpierw przygotowane do użytku będą sale na parterze i piętrze oraz teren wokół dworu, na którym znaleźć się ma ogród sensoryczny i ścieżka historyczna. Już teraz atrakcją tego miejsca jest pomnik przyrody dąb Nikodem z XVII wieku.
Promocji lokalnych produktów i producentów służyć mają piwnice budynku. W przyszłości wykorzystane mają zostać również pomieszczenia na poddaszu.
Wszelkie prace będą wymagały ustaleń z konserwatorem zabytków ze względu na historyczną wartość obiektu.
Jest rok na wykonanie inwestycji. Roboty rewitalizacyjne zaczną się, kiedy będą gotowe projekty budowlane. Będzie remontowany dach, elewacja i wnętrza. Następnie kupione zostanie wyposażenie. Kolejne prace, to budowa parkingów, dróg dojazdowych, ciągów pieszych oraz urządzenie terenów zielonych, wykonanie ogrodzeń zewnętrznych wraz z bramami wjazdowymi oraz montaż oświetlenia. Końcowe prace będą dotyczyły m.in. ogrodu sensorycznego i ścieżki historycznej oraz wystawy multimedialnej.

– Mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom i uda nam się z tego obiektu zrobić coś fajnego dla wszystkich. Z pewnością najwięcej na temat inwestycji będziemy mogli powiedzieć na koniec, jak wykonamy już wszystkie prace – mówiła podczas konferencji prasowej Julia Antonina Mazur z zarządu spółki REMERUS LIESSEN z Krakowa, która wykona prace w systemie zaprojektuj – wybuduj.

Dwór w Ochli. 1983 - 2023

Obiekt jest w dobrym stanie. Jeszcze w latach 80. XX wieku został wzmocniony stop i przełożony został dach. Pod koniec XX wieku przeprowadzono konserwację sztukaterii na parterze i piętrze. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje na swoim portalu, że z pierwotnego wyposażenia i wystroju zachowały się cztery kominki oraz bogata dekoracja sztukatorska z elementami roślinnymi i symbolicznymi przedstawieniami figuralnymi.

Prace, które miały przystosować dwór na cele Muzeum Etnograficznego zaczęły się w 1983 roku. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, to w trzydziestą rocznicę obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających.

Rozpoczynająca się inwestycja została wpisana do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zielona Góra, jako element rewitalizacji zdegradowanego obszaru rekreacyjno-wypoczynkowo-kulturalnego „Przestrzeń dla Rodziny w Ochli”.
Inwestycja ma kosztować ponad 12 milionów złotych. W tym dofinansowanie z RPO 2020 to kwota 8,5 miliona złotych.

Czytaj też inne tematy z Zielonej Góry Ochli:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto