Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowy Lider Edukacji - I etap zakończony

Informacja prasowa
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr. Wikimedia Commons
Zakończył się I etap konkursu i programu certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego z Sosnowca. W konkursie biorą udział gminy i powiaty z całej Polski, które wyróżniają się osiągnięciami w rozwoju edukacji i działalności na rzecz młodzieży na swoim terenie. Projekt zakończy się przyznaniem certyfikatów i wyróżnień samorządom najbardziej zasłużonym dla szkolnictwa, sportu i nauki.

Do 8 lipca br. gminy i powiaty mogły przesyłać swoje zgłoszenia do konkursu "Samorządowy Lider Edukacji". Zainteresowanie projektem wykazało blisko 130 samorządów z całej Polski.

W pierwszym etapie konkursu wypełniały one specjalną ankietę, w której prezentowały swoją działalność w sferze polityki edukacyjnej. Teraz konkursowe zgłoszenia i inne dokumenty nadesłane przez gminy i powiaty poddane zostaną ocenie komisji konkursowej. O przyznaniu certyfikatu „Samorządowy Lider Edukacji” zdecyduje ostatecznie jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata polskiej nauki, którzy specjalizują się w problematyce rozwoju systemu edukacji i promocji szkolnictwa.

Komisji przewodniczy prof. Dariusz Rott, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej. Certyfikaty "Samorządowy Lider Edukacji" przyznawane są w oparciu o ocenę zgłoszeń-ankiet wypełnionych i nadesłanych przez samorządy, ale także na podstawie badań prowadzonych przez jurorów w gminach i powiatach biorących udział w projekcie.

– Naszym celem jest promowanie gmin i powiatów legitymujących się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie wspierania edukacji, nauki i innowacji w kształceniu, promowanie działaczy samorządowych zasłużonych dla rozwoju edukacji na poziomie lokalnym, a także zwiększanie zainteresowania społeczności lokalnych i mediów działaniami samorządów w dziedzinie edukacji – wyjaśnia Grażyna Kaczmarczyk, prezes Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

– Eksperci, którzy przyznawać będą certyfikaty, mogą docenić zarówno maleńką gminę, która niemałym wysiłkiem budżetowym sfinansowała budowę nowoczesnej szkoły, jak i wielkie miasto, które wraz z uczelnią wyższą pozyskało środki unijne na budowę miasteczka akademickiego. O certyfikat mogą się zatem starać wszystkie samorządy, które dbają o rozwój edukacji, inwestują w bazę szkolną czy podejmują działania, dzięki którym prowadzone przez nich placówki edukacyjne są coraz bardziej atrakcyjne dla uczniów – dodaje.

Każdy samorząd biorący udział w projekcie oceni niezależnie od siebie troje recenzentów konkursowych. Mogą oni zapoznawać się z osiągnięciami przedstawionymi w ankiecie konkursowej w trakcie specjalnych wizyt studyjnych w gminie lub powiecie. – Każdy z recenzentów oceniających dane zgłoszenie przyznaje uczestnikowi konkursu od 0 do 50 punktów konkursowych. Wyróżnienie i certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” przyznamy gminom i powiatom, które uzyskają w procedurze konkursowej co najmniej 80 punktów – tłumaczy Kamila Ruta z Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi we wrześniu 2011 roku. Wręczenie nagród i certyfikatów będzie miało miejsce 29 listopada 2011 roku podczas uroczystej gali na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Poza certyfikatami "Samorządowy Lider Edukacji" komisja konkursowa przyzna także wyróżnienia specjalne "Mecenas Wiedzy" – nagrody dla prezydentów, burmistrzów i starostów, którzy wykazali się szczególnym, osobistym zaangażowaniem w rozwój edukacji na poziomie lokalnym oraz troską o kreowanie w gminie lub powiecie klimatu przyjaznego nauce, szkolnictwu i młodzieży uczącej się.

Projekt "Samorządowy Lider Edukacji" odbywa się pod Patronatem Parlamentu Europejskiego i Jego Przewodniczącego oraz Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, posła Bronisława Dutki.

Patronat medialny nad konkursem sprawują: Newsweek.pl, Tygodnik Angora, Radio ESKA, Forum Samorządowe, Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, NaszeMiasto.pl, Fundusze Europejskie, RegioPortal, Do Celu EU, Magazyn Szkolny, Wiadomości Zagłębia, Profesor.pl, e-sosnowiec.pl, Problemy Komunikacji Społecznej.

MEN ma pomysł. E-podręczniki zamiast papierowych książek

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto