Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła sztafeta dla generała Buka. Żołnierze przebiegli 96 km

por. Joanna Nowakowska
10 kwietnia br. ze Spały ruszyła "Sztafeta ku Pamięci Generała Buka". Pierwszego dnia sztafety żołnierze z 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) i "Czarnej Dywizji" przebiegli 96 km. Do mety w Żaganiu dotrą za 4 dni. Przed nimi jeszcze ponad 350 km

W rocznicę tragedii smoleńskiej do Spały przybyło wiele osób, które chciały uczcić pamięć poległego w katastrofie dowódcy Wojsk Lądowych. W Spale mieszka rodzina generała broni Tadeusza Buka, tam też został pochowany. Do Spały przyjechali także żołnierze z Żagania, którzy postanowili w szczególny sposób oddać cześć swojemu dowódcy i wystartowali w sztafecie, która symbolicznie połączy dwa bliskie generałowi Bukowi miejsca: Żagań, w którym rozpoczął służbę zawodową, jako dowódca plutonu i gdzie otrzymał pierwszą generalską gwiazdkę oraz Spałę, z którą związał życie rodzinne.

Punktualnie o godz. 8.41 na grobie generała Buka na cmentarzu w Spale składano wieńce i zapalano znicze. W to szczególne miejsce przybyli przyjaciele generała i najbliższe mu osoby: żona Regina, córki Wanda i Elżbieta oraz syn Mariusz. Grób gen. Tadeusza Buka odwiedziły także delegacje żołnierzy z jednostek wojskowych, z którymi generał był związany, w tym z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc). Obecni byli przedstawiciele z dowództwa Wojsk Lądowych: szef wojsk aeromobilnych gen. bryg. pilot Dariusz Wroński oraz zastępca szefa szkolenia WLąd gen. bryg. Ireneusz Bartniak. W imieniu Prezydenta PR i Premiera wieńce na grobie złożyła wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Na cmentarz przybyli także przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych regionu oraz dzieci ze Szkoły im. Generała Tadeusza Buka w Mójczy – miejscowości, w której urodził się i wychował gen. Buk.

Nieście imię generała Tadeusza Buka do Żagania. Sztafeta ku pamięci ofiary katastrofy smoleńskiej

W kaplicy polowej przy kościele NMP Królowej Polski w Spale odbyła się msza święta w intencji gen. Buka i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie przy moście na rzece Pilicy odsłonięto obelisk z tablicą pamiątkową, a mostu nadano imię generała Buka. W uroczystości udział wzięła kompania honorowa z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej (25BKPow), która oddała salwę honorową.

Po komendzie dowódcy 11DKPanc: Nieście imię generała Buka do Żagania, syn zmarłego generała, Mariusz Buk odpalił historyczną armatę, dając tym samym znak do rozpoczęcia sztafety. Na starcie oprócz zawodników z 34BKPanc i 11DKPanc znaleźli się m.in.: żołnierze z 25BKPow oraz przedstawiciele z klubów biegacza, którzy towarzyszyli sztafecie przez pierwsze 10km do Tomaszowa Mazowieckiego. - Idea sztafety spotkała się ze spontanicznym przyjęciem mieszkańców Spały. Świadczyły o tym tłumy przybyłe na miejsce startu - powiedział obecny na uroczystościach przedstawiciel zarządu Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków Waldemar Kotula. - Szczególnie wzruszające zaś były słowa podziękowania skierowane do dowódcy "Czarnej Dywizji", a wyrażone przez wdowę po zmarłym generale - dodał Waldemar Kotula.

Pierwszego dnia uczestnicy sztafety przebiegli 96 km, zatrzymując się w Tuszynie, gdzie opowiadali o generale Tadeuszu Buku. Bieg zakończyli w miejscowości Łask. Jeszcze przez ponad 350 km będę nieść imię generała Buka, aż dotrą do Żagania, gdzie odsłonięty zostanie pomnik z popiersiem tragicznie zmarłego dowódcy Wojsk Lądowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto