Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmawiamy z Magdaleną Kołodziejczak wójt gminy Pruszcz Gdański o klimacie

Wawrzyniec Rozenberg
J. Łabasiewicz/ archiwum
O przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym z Magdaleną Kołodziejczak, wójtem gminy Pruszcz Gdański rozmawia Wawrzyniec Rozenberg.

Zmiany klimatu to globalny problem. Jak gmina Pruszcz Gdański dba o czyste powietrze?

W naszej gminie nie ma większych zakładów pracy emitujących do atmosfery dwutlenek węgla. Jednak, tak jak w całym kraju, dużym problemem jest powszechnie dostępny i używany słabej jakości węgiel. Żeby ograniczyć jego stosowanie, od lat proponujemy naszym mieszkańcom alternatywne, ekologiczne źródła energii i ogrzewania. Dopłacamy do zakupu pieców gazowych, a tam, gdzie nie ma gazociągu, do kotła na ekologiczne paliwo stałe. Dotujemy również pompy ciepła, kolektory słoneczne i cieszące się ostatnio dużą popularnością ogniwa fotowoltaiczne. Konsekwentnie pomagamy pozbyć się szkodliwych azbestowych pokryć dachowych.

Jak można uzyskać dofinansowanie?

Wnioski można składać od 2 lutego w naszym urzędzie. W budżecie gminy przeznaczyliśmy na ten cel 400 tys. zł i nie wykluczamy zwiększenia tej kwoty w razie potrzeby.

Wymienione inwestycje są w dużym stopniu zależne od świadomości mieszkańców. Czy gmina prowadzi też inne, niezależne działania proekologiczne?

Przeprowadziliśmy termomodernizację budynków gminnych, by ogrzewanie, czy węglem, czy innym opałem, ograniczyć. Przy okazji wymieniliśmy 19 pieców węglowych na gazowe. Ponadto, przy każdej okazji sadzimy drzewa. Jeśli istnieje konieczność wycięcia drzew pod daną inwestycję, po realizacji dosadzamy ich o wiele więcej.

Czy gmina posiada możliwość kontrolowania i karania największych „kopciuchów”?

Nasza straż gminna reaguje na sygnały od mieszkańców. Od niedawna ma też możliwość wysyłania próbek z kontrolowanych pieców do laboratorium w celu sprawdzenia, czy w gospodarstwie nie pali się odpadami. Jak wynika z kontroli, kopcący mieszkańcy palą bardzo niskiej jakości węglem. Są pouczani, a w skrajnych przypadkach karani mandatami.

Jaki wygląda stężenie pyłów jest w powietrzu?

Według amatorskich czujników, w które ostatnio coraz chętniej inwestują mieszkańcy, w jednych miejscach stężenie jest wysokie, a w innych znikome. Oczywiście, coraz większa świadomość o czysttym powietrzu bardzo cieszy, jednak należy pamiętać, że wynik pomiaru takim czujnikiem nie jest do końca wiarygodny. Wspólnie z pozostałymi gminami powiatu gdańskiego przygotowujemy się właśnie do aplikowania o środki na budowę profesjonalnych stacji mierzących jakość powietrza. Na terenie gminy Pruszcz Gdański chcemy zamontować cztery takie urządzenia.

Na pewno mamy dużą emisję spalin, bowiem na naszym terenie mamy autostradę, dwie drogi szybkiego ruchu, jedną drogę krajową i dwie drogi wojewódzkie. Wszystkie obciążone tysiącami pojazdów. Co można zrobić w tej sprawie?

Po pierwsze, sadzić drzewa, o czym wspomniałam wcześniej. A po drugie, edukować społeczeństwo, co również czynimy, choćby podczas udziału w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, kiedy namawialiśmy do korzystania z innych środków przemieszczenia się niż auto. Przypomnę, że mamy w Cieplewie węzeł przesiadkowy, gdzie można zostawić samochód i podróż do Gdańska, czy Tczewa odbyć pociągiem. Już niedługo, dzięki kolejnym kilometrom atrakcyjnych ścieżek rowerowych, całą naszą gminę, wzdłuż i wszerz, można będzie pokonać rowerem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto