Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport GUS. Co trzeci 30-latek mieszka z rodzicami. Gniazdownikami są najczęściej mężczyźni. Z czego to wynika?

Redakcja
unsplash
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o gniazdownikach - osobach w wieku 25-34 lata, które mieszkają z rodzicami, bez partnera i dzieci.

Pokolenie gniazdowników

Główny Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował dane na temat pokolenia gniazdowników w Polsce, czyli osób w wieku 25-34 lata, mieszkających z rodzicami, nieposiadających współmałżonka ani dzieci. Okazuje się, że województwo mazowieckie charakteryzowało się najniższym poziomem zjawiska gniazdownictwa (niespełna 33 proc. osób w wieku 25-34 lata). Także Warszawa (razem z Wrocławiem) odnotowała najniższy wśród miast wojewódzkich udział dorosłych dzieci mieszkających ze swoimi rodzicami (poniżej 25 proc.). Najwyższy w skali kraju był za to na Mazowszu odsetek uczących się gniazdowników (9 proc.).

Kim jest gniazdownik? To osoba w wieku 25-34 lata mieszkająca z rodzicami, nieposiadająca współmałżonka i niebędąca sama rodzicem. Populacja gniazdowników nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdowców.

Jak zaznacza GUS, w ostatnich latach przybywa w Polsce gniazdowników. Według danych z unijnego badania dochodów i warunków życia (EU-SILC) w 2018 r. z rodzicami lub jednym rodzicem mieszkało 45 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat. Poziom gniazdownictwa w Polsce jest znacznie wyższy od średniej dla Unii Europejskiej (28,6 proc. w 2018 r.), a w porównaniu z 2005 r. wzrósł o blisko 9 proc.

Gniazdownikami są najczęściej mężczyźni

Jak wynika z badań, gniazdownikami są najczęściej mężczyźni. - W 2018 roku udział mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat, którzy mieszkali ze swoimi rodzicami wyniósł 43%, podczas gdy wśród kobiet stanowił on 29% - informuje Główny Urząd Statystyczny w Warszawie. Odsetek gniazdowników maleje wraz z ich wiekiem.

W 2018 roku ponad 2 mln Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszkało przynajmniej z jednym ze swoich rodziców, tym samym zaliczając się do populacji tzw. gniazdowników.

Co więcej, gniazdownicy odznaczają się wysoką aktywnością ekonomiczną. - Dwóch na trzech z nich w badanym okresie pracowało, najczęściej na podstawie umowy o pracę i w pełnym wymiarze czasu pracy - zaznacza GUS. Problemem w ekonomicznym usamodzielnieniu się osób młodych są jednak dochody. Jak wynika z danych 60% badanych nie posiadało żadnego dochodu lub osiągało średni miesięczny dochód poniżej stawki minimalnej, która w 2018 roku wynosiła 2100 zł.

Zmiany zachowań demograficznych

W opublikowanej pracy czytamy, że przez blisko 30 lat mediana wieku nowożeńców wzrosła o ponad 5 lat (dla kobiet z 22 lat w 1990 roku do niespełna 28 lat w 2018 roku, dla mężczyzn z 25 lat w 1990 roku do 30 lat w 2018 roku), co skutkowało również wzrostem wieku środkowego kobiet rodzących pierwsze dziecko (z 23 lat w 1990 roku do 28 lat w 2017 roku). Znacznie spadł także poziom dzietności (z 1,991 z w 1990 roku do 1,435 w 2018 roku).

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto