Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka to skuteczna broń w walce z kobiecymi nowotworami

Akcja Specjalna ZDROWY PRACOWNIK
„Gazeta Lubuska” wspólnie z partnerami rozpoczyna akcję „Zdrowy Pracownik”. Do końca roku na łamach GL publikować będziemy artykuły dotyczące – najogólniej mówiąc - naszego zdrowia. Pierwszym i niezwykle ważnym krokiem do życia w zdrowiu jest profilaktyka. Musimy monitorować stan swojego organizmu regularnie. Bez względu na wiek, płeć, czy wykonywaną profesję.

Na naszym dobrym zdrowiu zależy nie tylko nam samym i naszym bliskim, ale również naszym pracodawcom. Co oczywiste, zdrowy pracownik, to pracownik szczęśliwy i ten, który efektywnie wykonuje powierzone mu obowiązki. Dbając o siebie unikniemy długich absencji - dzięki temu nie przysporzymy zmartwień pracodawcom, a sami unikniemy zwolnień, które wiążą się również m.in. z niższym wynagrodzeniem (będąc na L4 otrzymujemy 80 proc. wynagrodzenia).
Partnerzy naszej akcji mają świadomość, jak istotna jest profilaktyka i stąd też pomysł na wspólne działanie w tym zakresie. Badając się regularnie, możemy oszczędzić sobie bólu, długich niedyspozycji, poczucia braku komfortu i wielu godzin spędzonych w poczekalniach specjalistów. Wystarczy, że regularnie poświęcimy odrobinę czasu, a zyskamy naprawdę wiele!
Wraz z waszymi pracodawcami gorąco zachęcamy was do regularnych badań i nielekceważenia nawet najmniejszych symptomów, zwiastujących poważne schorzenia!

Profilaktyka nowotworowa

Październik od lat jest już miesiącem koncentrującym się na zdrowiu i profilaktyce chorób dotykających kobiety. Wiele badań możemy wykonać za darmo. Sprawdź, jakie programy profilaktyczne dla kobiet prowadzi Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, umów się na wizytę i zbadaj się.
Rak piersi jest najczęściej występującym na świecie nowotworem złośliwym wśród kobiet, a także jedną z głównych przyczyn zgonów nowotworowych. Jest najczęstszym kobiecym nowotworem w Polsce. W ciągu ostatniego półwiecza liczba jego przypadków wzrosła aż dwukrotnie. Stanowi też drugą główną przyczynę zgonów na raka wśród kobiet. Sytuacja nie poprawia się pomimo dostępności bezpłatnych badań prewencyjnych, które wciąż cieszą się zbyt małą popularnością.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. To choroba, która występuje najczęściej wśród kobiet po 50. roku życia (zmiany jednak rozwijają się u coraz młodszych kobiet). Kobiety, które regularnie wykonują mammografię dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z tymi, które nie poddają się systematycznym badaniom.
Należy jednak pamiętać, że podstawą jest samobadanie piersi, które każda kobieta - od 20. roku życia - powinna wykonywać raz w miesiącu. Takie samobadanie najlepiej wykonywać raz w miesiącu, do pięciu dni po miesiączce. Nie zajmie wiele czasu, a może całkiem dosłownie uratować życie.

Sprawdź, jak wykonać samobadanie piersi:

od 16 lat

U kobiet, które uczestniczą w przesiewowych badaniach mammograficznych częściej wykonuje się inwazyjne procedury diagnostyczne z powodu zmian podejrzanych, które często okazują się zmianami łagodnymi.
Z Programu Profilaktyki Raka Piersi skorzystać mogą raz na dwa lata Lubuszanki w wieku 50-69 lat. W Lubuskiem z darmowej mammografii w ramach tego programu skorzystało już blisko 50 proc. kobiet!

- Badanie można zrobić stacjonarnie w Zielonej Górze, Żarach i w Gorzowie Wielkopolskim, oraz w jednym z czterech mammobusów. Harmonogram pobytów znajduje się na stronie internetowej lubuskiego oddziału NFZ w zakładce „trasy mammobusów” oraz Profilaktyczne programy zdrowotne – informuje Joanna Branicka, rzeczniczka NFZ w Lubuskiem.

Profilaktyka Raka Szyjki Macicy

Kolejnym programem, z którego bez dwóch zdań należy skorzystać, jest Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Ten nowotwór jest jednym z najczęściej występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99 proc. przypadków! Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. W skali świata jest to czwarty nowotwór złośliwy pod względem częstości występowania, w Europie co 18 minut z jego powodu umiera jedna kobieta, a co roku około 3500 Polek słyszy taką diagnozę. Tymczasem dzięki badaniom cytologicznym ryzyko zachorowania na ten nowotwór można wyeliminować lub radykalnie zmniejszyć.

Rak szyjki macicy, jak niewiele innych nowotworów, daje się wykryć, zanim zacznie zagrażać życiu – zdiagnozować można już zmiany przedrakowe. Służy temu proste badanie cytologiczne. Dlatego każda kobieta po 25 roku życia powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne. Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Niestety – w Lubuskiem z tego badania skorzystało zaledwie 8,43% pań.

- Cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym w ramach umowy z NFZ. Jest ich 69 i wykaz znajduje się również na stronie internetowej NFZ w zakładce profilaktyczne programy zdrowotne – wyjaśnia J. Branicka z NFZ w Zielonej Górze.

Diagnostyka dla osób 40 PLUS

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje również ministerialny program Profilaktyka 40 PLUS. Jak mówi sama jego nazwa, skierowany jest on do osób po 40. roku życia. Zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Będąc jednak w tematyce profilaktyki zdrowotnej kobiet, wyjaśnimy, z jakich badań diagnostycznych skorzystać mogą panie, które ukończyły 40 lat.

Program zawiera pakiet badań diagnostycznych, których wyniki pozwolą na ocenę ogólnego stanu zdrowia. Te badania to:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Mamy nadzieję, że mając te informacje chcesz wykonać te badania! Aby to zrobić należy uzupełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub przez infolinię 22 735 39 53. - Następnie trzeba wybrać jeden z 40. punktów diagnostycznych, w którym można zrealizować badania. Wykaz punktów znajduje się na stronie internetowej LOW NFZ w zakładce profilaktyka – wyjaśnia rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ. Pamiętajcie też, by na badanie zabrać dowód osobisty.

„Bo jesteś dla mnie Ważna”

Na koniec kilka słów o wspaniałej aplikacji „Bo jesteś dla mnie Ważna”. Dzięki niej wyślecie SMS-y do mam, sióstr, przyjaciółek z „przypominajką” o konieczności wykonania badań profilaktycznych. Świetna sprawa! Czy jest lepszy sposób na to, by wyrazić drugiej osobie naszą troskę? Aplikację pobrać możecie ze sklepu z aplikacjami lub ze strony NFZ.

- Bardzo zachęcamy do korzystania z tej aplikacji. Czasem SMS o treści „Bo jesteś dla mnie Ważna” z jednej strony może mobilizować, by pójść i zrobić te badania, które są ciągle odwlekane, a z drugiej, mogą one uratować życie - mówi Joanna Branicka.

Wyjaśnia przy okazji, że aplikację uruchomiona kilka lat temu. Jest tak skonstruowana, by pod jednym linkiem były wszystkie istotne informacje dotyczące programów profilaktycznych, np. gdzie można zrobić badanie, telefon do rejestracji, harmonogram mammobusów.

Wystarczy poświęcić kilkanaście minut, by sprawdzić, jaki jest nasz stan zdrowia. Profilaktyka to podstawa. W obliczu choroby, czas postawienia diagnozy i wprowadzenia leczenia gra na naszą korzyść. Dlatego nie zastanawiaj się ani chwili: umów się na badania jeszcze dziś!

Profilaktyka to skuteczna broń w walce z kobiecymi nowotworami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Profilaktyka to skuteczna broń w walce z kobiecymi nowotworami - Gazeta Lubuska

Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto