Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci mają już 100 lat. Jak świętują w Zielonej Górze?

oprac. Maciej Dobrowolski
Wystawa „100-lecie powołania Polskiej Policji” będzie dostępna dla odwiedzających Muzeum Ziemi Lubuskiej do 29 września
Wystawa „100-lecie powołania Polskiej Policji” będzie dostępna dla odwiedzających Muzeum Ziemi Lubuskiej do 29 września Mariusz Kapała / GL
W środę, 19 czerwca o godz. 12.00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto wystawę „100-lecie powołania Polskiej Policji” zorganizowaną wspólnie z komendą miejskiej policji w Zielonej Górze. Co można zobaczyć na ekspozycji?

Warto przypomnieć, że w tym roku Polska Policja obchodzi 100-lecie swojego istnienia. 24 lipca 1919 roku ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej została powołana Policja Państwowa. Nowo powołana do życia formacja stała się organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych. Na pamiątkę tego wydarzenia to właśnie 24 lipca obchodzone jest święto Polskiej Policji. Choć sposób działania mundurowych zmieniał się przez lata, do dziś podstawowym zadaniem policjantów jest ochrona bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.

Aby uświetnić okrągłą rocznicę w Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowano wystawę „100-lecie powołania Polskiej Policji”. Na ekspozycji można zobaczyć repliki przedwojennych mundurów, broń będącą na wyposażeniu Policji Państwowej, przedwojenne kodeksy karne i wiele fotografii dokumentujących służbę policjantów z tamtego okresu. Dzięki temu można przekonać się, jak wyglądała służba w dawnych latach. Kuratorami wystawy są podinsp. Małgorzata Barska oraz podinsp. Małgorzata Stanisławska, które na co dzień pracują w komendzie w Zielonej Górze. Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających do 29 września.

Powołanie do życia Policji Państwowej wzmocniło państwo

Wielu historyków jest zdania, że powołanie Polskiej Policji w 1919 roku było bardzo ważną datą w procesie budowania państwowości po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską. Nie był to łatwy proces, a ujednolicenie służb z trzech pozaborowych części kraju trwało kilka lat. Pierwszym Komendantem Głównym został inspektor Władysław Henszel, który pełnił swoją funkcję do kwietnia 1922 roku – a jego głównym zadaniem było właśnie przeprowadzenie unifikacji struktur policyjnych na ziemiach pozaborowych.

W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZIELONA GÓRA. Sprawa zmarłej księgowej ZZUM. Co ostatecznie ustaliła prokuratura?

17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej. Polskie Państwo Podziemne tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze rozwiązały formalnie Policję Państwową.

7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.

6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policjanci mają już 100 lat. Jak świętują w Zielonej Górze? - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto