Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park, jakiego w Zielonej Górze jeszcze nie było, zaplanowano w centrum miasta. Co tam ma powstać? Jest wizualizacja

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Tak ma wyglądać nowa atrakcja w Zielonej Górze. To miejsce będzie przyciągać uwagę zwłaszcza młodszych mieszkańców i turystów
Tak ma wyglądać nowa atrakcja w Zielonej Górze. To miejsce będzie przyciągać uwagę zwłaszcza młodszych mieszkańców i turystów APS Biuro Projektów Budownictwa
Pomiędzy Placem Matejki a ulicą Podgórną w Zielonej Górze ma powstać atrakcja dla dzieci i młodzieży. Takiego miejsca w mieście jeszcze nie ma. Co tam zaplanowano?

Inwestycje w Zielonej Górze. Park wodny

W tym miejscu w centrum Zielonej Góry najpierw w 2019 roku opisywaliśmy miejski plan miasta na budowę parkingu na 90 miejsc. Kiedy ruszyły prace rozbiórkowe, archeolodzy mieli nadzieję trafić na ślady pierwszego cmentarza w mieście, którego patronem był święty Jan. Odkryto grób, w którym pochowano, co najmniej 12 osób. Niektóre z ciał były pozbawione głów. Znaleziono też pozostałości muru cmentarnego, który pochodzi najprawdopodobniej z początku XV wieku.

To był luty 2021 roku, wówczas w urzędzie miejskim zapadła decyzja, że parking w tym miejscu powstanie, ale będzie mniejszy. A zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi część muru ma być wyeksponowana.

W czerwcu tego roku zapadła decyzja Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisaniu do rejestru zabytków zlokalizowanych na terenie inwestycji dawnego cmentarza pw. Świętego Jana wraz z murem cmentarnym.

Ze względu na odkrycia zaszła konieczność przeprojektowania parkingu. Okazało się, że dzięki temu, że inwestycja została wstrzymana, powstał jeszcze ciekawszy projekt, który ucieszy dzieci i młodzież i będzie nową atrakcją w mieście, jeśli tylko zostanie zrealizowany.

Przetarg na inwestycję "Rekreacyjno-edukacyjne zagospodarowanie terenu zlokalizowanego pomiędzy ul. Plac Matejki a ul. Podgórną w Zielonej Górze i zagospodarowanie terenu na trzech działkach przy ul. Kupieckiej" ogłosiła spółka Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. Oferty wpłynęły i są analizowane.

[g]17022683 [/g]

Z historii inwestycji:

Edukacyjny park wodny. Nowa atrakcja w Zielonej Górze

Edukacyjny park wodny - tak w skrócie nazywa się planowana inwestycja - ma powstać nad parkingiem. Ten w skutek zmian w projekcie zmniejszył się do 24 miejsc postojowych. Na górnym poziomie ma znaleźć się oprócz parku wodnego też naukowy plac zabaw.

Co tutaj zaplanowano?

- Będzie to przestrzeń rekreacyjno - edukacyjna w połączeniu z urządzeniami hydrotechnicznymi - wyjaśnia Monika Turzańska, pełnomocnik prezesa ds. Zarządzania w spółce ZWiK. - Wszystko będzie osadzone na otwartych kanałach, strumieniach, na których będzie można zobaczyć obieg wody. Obok powstanie naukowy plac zabaw.

Wśród urządzeń hydrotechnicznych zaplanowano m.in.: pompy abisynkę i grzybkową, turbiny Peltona, koło młyńskie, śruby Archimedesa.

Powstaną też drogi dojazdowe i manewrowe, chodniki, schody, oświetlenie terenu. Zaplanowano też remont istniejącej zabytkowej fontanny. Ciekawie ma prezentować się średniowieczny mur cmentarny. Planowane jest jego zabezpieczenie i aranżacja. Ma być podświetlony. Ma pojawić się też tablica z informacjami i opisem cmentarza. Widoczna ściana ceglana będzie podlegała renowacji. Powstanie też zielona ściana, trejaż z rosnącym tutaj winobluszczem. Będą też nowe nasadzenia drzew i krzewów.
Atrakcja będzie objęta miejskim monitoringiem wizyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Park, jakiego w Zielonej Górze jeszcze nie było, zaplanowano w centrum miasta. Co tam ma powstać? Jest wizualizacja - Gazeta Lubuska

Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto