Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedziliśmy firmę Fazar w Maszewie. W zakładzie w małej wsi pracują sami mieszkańcy gminy. Czym się zajmują? Weszliśmy do środka

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Na początku pracowało tam zaledwie kilka osób. Dziś Fazar zatrudnia 40 pracowników.
Na początku pracowało tam zaledwie kilka osób. Dziś Fazar zatrudnia 40 pracowników. Mariusz Kapała / GL
W małej wsi nieczęsto zdarza się, aby działała jakaś większa firma. Inaczej jest w Maszewie, gdzie od kilku lat funkcjonuje Fazar. Zakład zatrudnia praktycznie samych mieszkańców gminy Maszewo. Czym się tam zajmują? Odwiedziliśmy lokalną firmę.

Firma Fazar w Maszewie działa od 2013 roku. Zakład zajmuje się obsługa dla przemysłu, głównie usługami pakowania. Przez większość istnienia lokalnej firmy głównymi produktami, które przewijały się przez magazyny w Maszewie, były materiały chemiczne, stąd potoczna nazwa zakładu - "Chemia".

Właścicielem firmy jest Bolesław Fudali, który rozpoczął własną działalność w 2012 roku. Zaczynał w Nowej Soli. - Tam wynajmowałem halę, ale ze względu na wysokie koszty wynajmu zacząłem rozglądać się za inną lokalizacją - opowiada pan Bolesław. - We wrześniu 2013 roku znalazłem odpowiedni obiekt w Maszewie.

Jeden z niewielu zakładów na wsi

Firmy w małej wsi, na dodatek oddalonych od najbliższego miasta o kilka dobrych kilometrów, to rzadkość. Jeśli już powstają, to zwykle są to np. fermy indycze lub tym podobne. Fazar jest rodzynkiem. To że zakład w Maszewie ruszył to zupełny przypadek.

- Znajdowały się tutaj stare, nieużywane magazyny, które zostały wystawione na sprzedaż - opowiada pan Bolesław. - Jako początkujący przedsiębiorca szukałem takich obiektów w możliwie najatrakcyjniejszej cenie. Miałem dwie opcje. Podobne obiekty znalazłem również w województwie lubelskim. Zdecydowałem się jednak na Maszewo.

Na początku pracowało tylko kilka osób

Firma Fazar jest lokalna nie tylko ze względu na położenie. Pracują tam głównie mieszkańcy gminy Maszewo. - Jest też kilka osób z gminy Krosno Odrzańskie, ale zdecydowana większość to pracownicy z tutejszej gminy - przyznaje B. Fudali.

Początki zakładu były skromne. Najpierw pracowało tam zaledwie kilka osób. - Mówimy o 6-8 pracownikach. To był 2013 i 2014 rok. Później zatrudnienie rosło - opowiada właściciel. - Obecnie w naszej firmie pracuje ok. 40 osób. Ponadto sezonowo zatrudniamy na umowę zlecenie pracowników, którzy w swoim miejscu zamieszkania wykonują dla nas niektóre prace.

Nie trudno również zauważyć, że same obiekty i teren wokół nich się zmienia. Kilka lat temu, jeśli ktoś nie wiedział, to nie zauważyłby, że jest tam jakaś firma. Właściciel przejął magazyny, które wymagały remontu i cała okolica nie była zbyt przyjemna dla oka. Teraz jest jednak inaczej.

- Sukcesywnie doprowadzałem to miejsce do porządku - przyznaje B. Fudali. - Ten proces wciąż trwa, ale cieszę się, że widać efekty.

Firma Fazar w Maszewie działa od 2013 roku.
Firma Fazar w Maszewie działa od 2013 roku. Mariusz Kapała / GL

Tylko chemia? Nie do końca

"Chemia". Tak często nazywana jest firma Fazar. Głównie ze względu na to, że w większości obrabiane i pakowane są tam produkty chemiczne. Choć nazwa obecnie może być myląca...

- Bywały lata, w których pakowanie produktów chemicznych stanowiło 60 procent naszego obrotu - przyznaje właściciel maszewskiego zakładu. - W ostatnim roku jednak inne artykuły przewyższyły produkty chemiczne. Te ostatnie obecnie stanowią ok. 30-40 procent naszego obrotu. Poza tym zajmujemy się m.in. pakowaniem artykułów drogeryjnych, dekoracyjnych i innych.

- Cały czas się rozwijamy. To praktycznie konieczność. Firmy, które są w zastoju słabo rokują - podkreśla B. Fudali. - Rok 2020 był okresem spowolnienia z powodu pandemii koronawirusa, ale ciągle działamy, staramy się inwestować w infrastrukturę i mamy konkretne plany na przyszłość.

Na początku pracowało tam zaledwie kilka osób. Dziś Fazar zatrudnia 40 pracowników.

Odwiedziliśmy firmę Fazar w Maszewie. W zakładzie w małej ws...

Zielona Góra. Przystanki kolejowe w Lubuskim. Gdzie powstaną nowe?:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto