Narodowy Spis Powszechny rusza już na dniach i... jest on obowiązkowy

Akcja specjalna Forum Aktywnego Seniora
Wideo
od 16 lat
Roman Fedak dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze wyjaśnia, na czym polega Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, jakich odpowiedzi w ramach spisu będziemy musieli udzielić, jak możemy to zrobić, a także dlaczego uczestnictwo w spisie jest naszym obowiązkiem.

Zacznijmy od podstawowego pytania, czyli czym jest spis powszechny?

Spis powszechny, to jest spis natury. To fotografia na pewien moment i to wyjątkowa, robiona tylko raz na 10 lat. I_to jest właśnie ta wyjątkowość. Pytania zadane na formularzu spisowym dają wyjątkowo dobry, aktualny i kompleksowy obraz rzeczywistości, jeśli chodzi o nasze społeczeństwo, o pewne dane demograficzne, a także te związane z kwestią mieszkalnictwa, czy budownictwa.

Jakich danych w ramach spisu musimy udzielić?

Przede wszystkim w spisie ma obowiązek wziąć udział każdy z nas. W samym formularzu spisowym pojawiają się proste pytania. Dokładnie jest ich 38. 10 pytań z formularza dotyczy kwestii mieszkaniowych, a pozostałych 28 pytań kwestii demograficznych i ludnościowych, gdzie pytamy o imię i nazwisko, datę urodzenia i PESEL. Pytania dotyczą także powiązań rodzinnych, naszej aktywności ekonomicznej, źródeł utrzymania, sytuacji mniejszości etniczno - kulturowej, czy również przynależności do mniejszości. W formularzu pojawiają się też pytania dotyczące niepełnosprawności i jak już wspomniałem danych mieszkaniowych, związanych np. z wyposażeniem domu.

Spisu powszechnego dokonywać będą m.in. rachmistrzowie, którzy pojawią się w naszych domach z formularzami i to im będziemy mieli udzielić wspomnianych przez Pana informacji. Jak można zweryfikować to, czy osoba, która do nas przychodzi, to osoba faktycznie upoważniona do tego, żeby takie dane od nas pozyskać?

Należy zacząć od tego, że ta osoba, która przyjdzie do nas do domu, to jest jakby ostateczność, ponieważ mamy trzy formy spisywania się. Tą preferowaną, najprostszą, najszybszą i najbezpieczniejszą, jest samospis internetowy. Jeśli nie mamy możliwości, by w ten sposób (przez internet - dop. red.) dokonać spisu, można to zrobić przez telefon. W_tym celu została uruchomiona specjalna infolinia (tel. 22 279 99 99). Trzecia metoda to właśnie wizyta rachmistrza spisowego, bezpośrednio w mieszkaniu. Na terenie województwa lubuskiego rachmistrzów jest ponad 400., wszyscy są odpowiednio przeszkoleni. Spisują dane na tablet, są wyposażeni w identyfikatory, na których jest podane ich imię i nazwisko, a poprzez telefon (na infolinię - dop. red.) można sprawdzić wiarygodność tego, kto przyszedł do nas. Te osoby podpisały, co istotne, oświadczenia o zachowaniu tajemnicy dotyczącej danych, które pozyskają. Dodatkowo nawiązaliśmy kontakt z różnymi instytucjami, które mogą nam pomóc w trakcie spisu, np. komendy policji, które będą monitorować przypadki podejrzanych prób nawiązania kontaktu z Lubuszanami.

A co wydarzy się wtedy, kiedy ktoś odmówi udzielenia informacji?

Obowiązek spisowy jest naszym obowiązkiem ustawowym i każdy jest zobowiązany do udzielenia informacji. Niewywiązanie się z niego jest karalne. A jaka będzie kara za takie naruszenie? To już jest kwestia wyjaśniana przez sąd.
Nie powiedzieliśmy jeszcze, kiedy można się spisać.
Spis rusza 1 kwietnia i według starej ustawy trwa do 30 czerwca. Obecnie w Sejmie jest złożona nowelizacja do Narodowego Spisu Powszechnego, przedłużająca jego trwanie do sześciu miesięcy, czyli do 30 września. Przedłużenie tego terminu spowodowane jest oczywiście pandemią. Dodam też, że ze względu na sytuację epidemiczną wszyscy rachmistrzowie wyposażeni zostaną w maseczki i środki do dezynfekcji, by chronić siebie i respondentów, z którymi się spotkają.

Forum Aktywnego Seniora - Zadbaj o ogród na wiosnę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Narodowy Spis Powszechny rusza już na dniach i... jest on obowiązkowy - Gazeta Lubuska

Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto