Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zawsze na żagańskiej ziemi. Sztafeta zakończyła bieg. Pomnik generała Buka odsłonięty

por. Joanna Nowakowska
por. Joanna Nowakowska
por. Joanna Nowakowska por. Joanna Nowakowska
- Oficer kompletny, diament wśród generałów, charyzmatyczny dowódca, ale dla nas żołnierzy "Czarnej Dywizji" pozostanie przede wszystkim przełożonym i kolegą - w taki sposób dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej wspominał generała Tadeusza Buka podczas święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) w Żaganiu 15 kwietnia br.

Podczas pancerniackiego święta, w wyjątkowy sposób uczczono pamięć o poległym w katastrofie smoleńskiej dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Tadeuszu Buku. W tym dniu do Żagania przybyła rodzina generała Buka, a wśród niej najbliżsi żona Regina, córki Wanda i Elżbieta oraz syn Mariusz. Po mszy świętej odprawionej w żagańskim kościele garnizonowym w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej zaproszeni goście oraz żołnierze 34. Brygady Kawalerii Pancernej i „Czarnej Dywizji” zgromadzili się na placu przed 34BKPanc. Tam syn generała Buka wykonał jazdę historycznym czołgiem T-34, Rudym-102. Przejazd zakończył przyjęciem Mariusza Buka w poczet pancerniaków.

W miejscu uroczystej zbiórki miał także finał „Sztafety ku pamięci generała broni Tadeusza Buka”, która wyruszyła w rocznicę katastrofy smoleńskiej (10 kwietnia br.) ze Spały na komendę dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej: „Nieście imię generała Buka do Żagania”. Zanim jednak wbiegli na plac przed brygadą, uczestnicy sztafety przebiegli trzy razy wokół żagańskiego ronda, które już nosi imię generała Buka. Najstarszy stopniem uczestnik sztafety mjr Jarosław Rusak mógł zameldować dowódcy dywizji wykonanie zadania. Chor. Daniel Sienkiewicz wręczył pałeczkę wdowie po generale Buku, która przekazała im ją na starcie w Spale. Tym symbolicznym akcentem zawodnicy zakończyli bieg. - Sztafeta przebiegła pół Polski, zrobiliśmy 470 km, między Żaganiem a Spałą zatrzymywaliśmy się w 11 miastach, głosząc dobre imię generała Buka - podkreślił st. chor. sztab. Wojciech Ziółkowski z 34BKPanc.

Generał broni Tadeusz Buk już na zawsze pozostanie w serach żołnierzy z Żagania, na zawsze też pozostanie na ziemi żagańskiej. 15 kwietnia bowiem na placu przed 34BKPanc Mariusz Buk w towarzystwie mamy i sióstr oraz gen. Mirosława Różańskiego odsłonił pomnik z popiersiem generała broni Tadeusza Buka. - Oby był trwalszy niż ze spiżu - powiedziała córka generała Wanda Buk.

Miejsce przed 34. Brygadą, gdzie znajduje się pomnik jest szczególne dla generała Buka. - To tutaj 5 października 1984 roku absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych podporucznik Buk przekroczył tę bramę by spełnić swoje młodzieńcze marzenia. To stąd w 1991 roku za swoją nietuzinkową postawę podczas dowodzenia plutonem, kompanią i batalionem czołgów kapitan Buk został skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, gdzie rodziła się jego wizja przyszłej armii - mówił o generale Buku w swoim wystąpieniu gen. dyw. Mirosław Różański.

Nie tylko więzy rodzinne, ale także pomnik i sztafeta połączą generała Buka na zawsze z Żaganiem. Uczestnicy sztafety już teraz zapowiadają, że za rok również wystartują w tym samym składzie. Także w Żaganiu, wśród żołnierzy "Czarnej Dywizji", którzy zostali na miejscu słychać głosy, że w przyszłym roku wezmą udział w sztafecie. "Sztafeta ku pamięci generała broni Tadeusz Buka" zyskuje coraz więcej zwolenników, wszyscy mają jeden cel – uczcić pamięć o wyjątkowym dowódcy i wyjątkowym człowieku.

Serwis nowasol.naszemiasto.pl jest dla Ciebie!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto