MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy. Apel o pomoc spotkał się z dużym odzewem

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka licznie odpowiedzieli na apel o pomoc dla Ukrainy. W niedzielę (27 lutego) drzwi w magazynie, na który zostało zamienione Muzeum Miasta Malborka, prawie się nie zamykają. W kolejnych dniach również będzie można przekazać dary rzeczowe.

Żywność z długim terminem przydatności, woda, napoje, środki higieny, ubrania, koce, nawet wózek dziecięcy – to i wiele, wiele innych rzeczy przynosili mieszkańcy Malborka i okolic w niedzielę (27 lutego) w ramach miejskiej zbiórki dla Ukrainy. W tymczasowym magazynie stworzonym w Muzeum Miasta Malborka pracownicy tej instytucji i Urzędu Miasta przyjmują te dary i sortują. Akcja będzie prowadzona jeszcze od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17.

Organizatorzy miejskiej zbiórki proszą o tymczasowe wstrzymanie się z dostarczaniem ubrań. Rzeczy najbardziej potrzebne na teraz to:

  • bandaże, bandaże uciskowe, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, syropy przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, maści rozgrzewające i przeciwbólowe, syropy przeciwkaszlowe dla dzieci i dorosłych, plastry duże, środki do dezynfekcji ran, gazy, folia NRC, podkłady medyczne, sól fizjologiczna, antybiotyki;
  • nożyczki;
  • podpaski, tampony, pampersy (brakuje rozmiarów: 1, 2, 5 oraz 6), chusteczki nawilżane;
  • mleko modyfikowane dla niemowląt i dzieci, słoiczki typu Gerber, musy dla niemowląt i dzieci;
  • gotowe dania w puszkach, konserwy (są łatwiejsze i bezpieczniejsze w transporcie niż opakowania szklane), woda butelkowana niegazowana, batony energetyczne, produkty wysokokaloryczne (np. czekolada i inne słodycze), zupy typu instant oraz inne produkty nadające się do szybkiego przygotowania, żywność trwała (typu ryż, kasza, etc.);
  • latarki plus baterie, naładowane powerbanki z ładowarkami, telefony z ładowarkami;
  • KOCE, KARIMATY, ŚPIWORY, KOŁDRY;
  • środki do prania.

Jeżeli chodzi o żywność, powinny to być rzeczy z dłuższą datą przydatności do spożycia. Leki nieotwierane, w oryginalnych opakowaniach - z terminem ważności minimum 3 miesiące.

Dary będą przetransportowane m.in. do punktów w pobliżu granicy z Ukrainą. W samym Malborku z kolei trwają przygotowania do przyjęcia uchodźców.

- Mamy już przygotowane 41 miejsc w byłym schronisku młodzieżowym. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 mówi, że gdyby trzeba było, to awaryjnie w sali gimnastycznej można rozstawić 140 łóżek polowych, które były na stanie schroniska. Ponadto, mamy też 22 pokoje 2-osobowe w Hotelu Parkowym, ale można zrobić dostawki, co w sumie da 50 łóżek – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Tyle miejsc na razie gotów jest zapewnić samorząd, natomiast z pomocą już pośpieszyli mieszkańcy Malborka.

Zgłaszają się też do nas mieszkańcy, którzy oferują, że przyjmą rodziny z Ukrainy. Z drugiej strony, rozmawiałem z osobami, które jadą na granicę po uchodźców. To m.in. obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Malborku – mówi Marek Charzewski.

Pewne jest więc, że uchodźcy w najbliższych dniach dotrą do Malborka. W poniedziałek w południe (28 lutego) odbędzie się spotkanie powiatowego zespołu kryzysowego, a godzinę później spotkanie online wojewody pomorskiego z samorządowcami na temat koordynacji działań.

Z burmistrzem Markiem Charzewskim kontaktowali się też burmistrzowie obu miast partnerskich w Niemczech: Nordhorn i Monheim nad Renem, którzy zaoferowali wsparcie uchodźcom docierającym do Malborka.

Mieszkańcy powiatu malborskiego pomagają Ukrainie. Aktualne ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto