Koncertowa gra koszykarzy Enei Zastalu BC Zielona Góra w meczu ze Stalą Ostrów. Zagrają w finale Pucharu Polski

Andrzej Flügel
Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra pokonali Stal Ostrów w półfinale Pucharu Polski. Wojciech Szubartowski
Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra awansowali do finału Pucharu Polski! W półfinale zastalowcy wygrali z Arged BM Slam Stalą Ostrów Wlkp. 105:79. Finał w niedzielę 14 lutego o godz. 17.00..

Enea Zastal BC Zielona Góra - Arged BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 105:79

• Kwarty: 20:25, 25:12, 25:12, 25:20.
  • Enea Zastal BC: Lundberg 29 (5), Berzins 26, Groselle 14, Richard 8 (2), Williams 5 (1) oraz: Freimanis 11 (1), Koszarek 8 (2), Simiński i Put po 2, Porada, Klocek i Traczyk po 0.
  • Arged BM Slam Stal: Garbacz 13 (3), Kell i Smith po 11 (1), Sobin 10, Mokros 4 (1) oraz: Green 13 (2), Florence 13 (1), Ryżek i Ogden po 2.

To spotkanie wielu uznało za przedwczesny finał. Był to dwóch chorwackich trenerów Żana Tabaka i Igora Milicicia. Ekipa z Ostrowa zaczęła obroną strefową z którą Zastal nie mógł sobie poradzić głównie dlatego, że nie wpadały nam kolejne trójki. Stąd po trafieniu Trey Kella rywale w 3 min prowadzili już 7:0 i dopiero wtedy pierwsze punkty dla nas zdobył Geoffrey Groselle. Jednak zastalowcy poprawili skuteczność, zaczęli lepiej bronić i szybko zniwelowali stratę. W 8 min po rzucie Janisa Berzinsa objęli prowadzenie 16:15. Mecz był szybki, obfitował w faule i starcia pod koszem.

W drugiej kwarcie zielonogórzanie zagrali znakomicie dzięki między innymi kapitalnym akcjom Iffe Lundberga, który jakby chciał pokazać jak znakomitego zawodnika traci klub i polska ekstraklasa. Duńczyk do przerwy zdobył 18 punktów (sześć celnych rzutów na osiem prób) i miał pięć zbiórek. Znakomicie grali też jego koledzy i Stal niewiele mogła zdziałać. Oddalaliśmy się od rywala, a świetną grę przed przerwą podsumował trójką Łukasz Koszarek i wygrywaliśmy przed drugą połową 55:37.

Po przerwie nadal trwał koncert zielonogórzan. Byli wyraźnie lepsi w każdym elemencie koszykarskiego wtajemniczenia i bez trudu oddalali się od mocnego przecież rywala. W 24 min po rzucie zaliczającego świetny mecz Janisa Berzinsa było już 76:55. Dalej ,,koncertował” Lundberg. Jedyną przykrością była kontuzja stawu skokowego Cecila Willimsa. Uraz wyglądał na dość poważny i trudno powiedzieć na jak długo wykluczy Amerykanina z gry. W czwartej kwarcie Zastal nadal wbijał Stal w parkiet. Było tak nawet w momencie, kiedy trener Tabak wpuścił na boisko wszystkich rezerwowych. Piękne zwycięstwo.
Zielonogórzanie zagrają w niedzielnym (14 lutego) w finale Pucharu Polski. Początek o godz. 17.00, transmisja w Polsacie Sport Extra i Super Polsacie od 16.30.