Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Pierwsi turyści weszli do niej 40 lat temu i oniemieli!

Alina Gierak
Alina Gierak
Trasa  turystyczna biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania. Jest ciekawie oświetlona.
Trasa turystyczna biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania. Jest ciekawie oświetlona. FB Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie od 40 lat zachwyca turystów. To magiczny świat. Możemy tu zobaczyć na własne oczy wszystkie formy występujące w jaskiniach krasowych: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, nacieki grzybkowe, draperie i makarony. To jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, a została odkryta przypadkiem. O jej historii, trasach zwiedzania i cenach biletów wstępu przeczytacie poniżej.
od 16 lat

Spis treści

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta przypadkiem

Otwór wejściowy od jaskini został odsłonięty w trakcie eksploatacji marmuru w wyrobisku Kletno III 14 października 1966 roku.
Pracownicy kopalni marmuru zauważyli pomiędzy blokami urobku sporo dużych kości. Początkowo myśleli, że to jakiś masowy grób. Okazało się, że są to kości ssaków. Najwięcej było szczątków niedźwiedzia jaskiniowego sprzed 300 tysięcy lat. Stąd późniejsza nazwa jaskini - Jaskinia Niedźwiedzia.

Uwagę przyciągnęła około dwumetrowa szczelina, która prowadziła do niewielkiej komory. To był początek dalszych odkryć. Były tak niesamowite, że podjęto decyzję o wstrzymaniu wydobycia marmuru. Jak na ówczesne czasy było to bezprecedensowe. Po marmur stroński ustawiały się bowiem długie kolejki samochodów z całej Polski. Normy wydobycia były wyśrubowane, a tu nagle zamykają eksploatację kamieniołomu.

Naukowcy wkraczają do Jaskini Niedźwiedziej

Odkryciem jaskini zainteresowali się naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wrocławskiej Akademii Rolniczej. Równolegle z badaniami postępowała eksploracja jaskini prowadzona przez Sekcję Grotołazów Akademickiego Klubu Turystycznego we Wrocławiu oraz Sekcję Grotołazów ze Stronia Śląskiego.. Wyniki badań były zaskakujące.

Odkrywano po kolei:

  • Korytarze środkowego piętra jaskini po Salę Lwa oraz dolne partie, co sprawiło, że długość jaskini sięgała już 200 m.
  • Sale Pałacowe oraz Korytarz Człowieka Pierwotnego z przyległymi korytarzami Jaskinia liczyła teraz już 350 m.
  • Stare wrocławskie piętro, położone za Salą Blokową. W grudniu 1971 r. długość jaskini przekraczała 800 m.
  • Kolejne prace skupiały się na penetracji Komina Maurycego w Sali Szampańskiej i przekopach w Korytarzach Błotnych. W ich wyniku długość jaskini przekroczyła 2,5 km.
  • 26-29 stycznia 1972 r. czteroosobowy zespół Strońskiej Sekcji Grotołazów odkrył duży system korytarzy i sal nazwany dolnym nowym piętrem jaskini o łącznej długości ponad 1 km.
  • Powołano Naukowy Komitet Opiekuńczy Jaskini Niedźwiedziej przy Państwowej Radzie Ochrony Przyrody w Warszawie, który stał się inicjatorem prac badawczych w jaskini oraz sprawuje kontrolę nad ochroną tego obiektu.
  • Prace badawcze są kontynuowane do dzisiaj przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Sporządzili mapy sal i korytarzy jaskiniowych, później rozpoczęto również pomiary deformacji górotworu. Od samego początku na badaniach w jaskini swoje rokroczne obozy naukowe spędza Studenckie Koło Naukowe Geodetów.
  • Badania pozwalają przypuszczać, że wciąż drzemie w niej potencjał eksploracyjny – najdalsze korytarze mogą sięgać aż czeskiej Doliny Morawy.

11 czerwca 1983 roku otwarto Jaskinię Niedźwiedzią dla zwiedzających

Przygotowania do udostępnienia jaskini turystom trwały 17 lat (prace górnicze i budowlane, założenie oświetlenia, budowa pawilonu wejściowego, modernizacja dróg dojazdowych i parkingu).

11 czerwca 1983 roku pierwsza grupa ruszyła na zwiedzanie. Co zobaczyli?

Jaskinia Niedźwiedzia ciągnie się na 5 kilometrach i trzech poziomach. Jest jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. . Dla turystów od 1983 roku dostępne są partie środkowe o długości około 700 m.

Specyficzny mikroklimat (temperatura ok. 6 st. Celsjusza, wilgotność powietrza w granicach 100 procent i słaby ruch mas powietrza) sprawia, że nagromadzony w wodzie węglan wapnia odkłada się w jaskini w różnorodne formy naciekowe podziwiane przez turystów stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Niektóre z nich mogą mieć nawet 80 tys. lat, podobnych nie ma nie tylko nigdzie w Polsce, ale i w Europie. Do tego podziemne jeziorka z formami podobnymi do rafy koralowej i tzw. perły jaskiniowe – gładkie i błyszczące kulki wapienne, które można zauważyć na dnie wody.

Podczas zwiedzania można zobaczyć między innymi:

  • Salę Lwa Jaskiniowego, gdzie odnaleziono prawie kompletną czaszkę lwa jaskiniowego
  • Korytarz Stalaktytowy z fantazyjnymi kształtami powstałymi dzięki naciekom kalcytowym
  • Salę Pałacową z pięknymi formami kojarzącymi się z przepychem pałacu
  • Zaułek Kaskad, platformę widokową na przypominającą zamarznięty wodospad ośmiometrową kaskadę
  • Komin Maurycego, kaskada o wysokości 10-piętrowego budynku
  • Salę Mis Martwicowych

Ile kosztuje wstęp do Jaskini Niedźwiedziej?

Bilet wstępu normalny kosztuje 55 zł, a ulgowy - 40 zł (wchodzą na niego dzieci i młodzież szkolna, studenci do lat 26, osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie osób poruszających się na wózkach).

Zwiedzanie jaskini trasą ekstremalną kosztuje 300 złotych za osobę.

W jakie dni jest czynna Jaskinia Niedźwiedzia?

Jaskinia Niedźwiedzia jest czynna codziennie oprócz poniedziałków i czwartków w godz. 9.00 - 16.40. Od maja do sierpnia jest czynna także w czwartki.

Czas zwiedzania jaskini wynosi ok. 45 min. Zwiedza się w 15-osobowych grupach. Z myślą o osobach na wózkach inwalidzkich został przygotowany wariant trasy bez konieczności pokonywania stromych schodów. Dzięki temu jest to pierwsza w Polsce jaskinia dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Bilety należy rezerwować, bowiem obowiązują limity wejść. Zrobicie to TUTAJ

Poza trasą turystyczną dostępna jest trasa ekstremalna. Pod opieką członków Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" z Kletna, wyposażeni w kombinezony, kaski i oświetlenie zejdziecie w Stare Dolne Partie Jaskini Niedźwiedziej, zobaczyć zupełnie inną Jaskinię Niedźwiedzią. Kto może wziąć udział w takiej wyprawie, przeczytajcie TUTAJ

Obejrzyjcie film z Jaskini Niedźwiedziej

autor: Niezwykłe Miejsca w Polsce

Jak dojechać do jaskini Niedźwiedziej, zobacz tutaj:

O innych niesamowitych miejscach na Dolnym Śląsku przeczytacie tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Pierwsi turyści weszli do niej 40 lat temu i oniemieli! - Gazeta Wrocławska

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto