- Spotkanie jest okazją do podziękowania honorowym dawcom krwi, sympatykom PCK, sponsorom – mówi Jan Kowalczyk, przewodniczącego Lubuskiej Rady HDK PCK. – Nagrody i wyróżnienia mają charakter symboliczny, sentymentalny, bo honorowi dawcy krwi dzielą się krwią nie dla korzyści, ale z potrzeby serca.
SPOTKANIE HONOROWYCH DAWCÓW KRWi
Wśród trzech osób nagrodzonych Kryształowym Sercem był Zbigniew Smejlis, wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Międzyrzeczu, który do klubu HDK należy od 1982 roku, na koncie ma około 60 litrów oddanej krwi. Dlaczego zdecydował się po raz pierwszy oddać cenne krople? Duży wpływ na to miała rodzina, szkoła, nauczyciele.
- Krew oddawał mój tata, oddaję ja, a także moja córka i syn – mówi Z. Smejlis.
Nagród i wyróżnień było wiele. Krajowy Zjazd PCK nadał Godność Członka Honorowego Polskiego Czerwonego Krzyża Jerzemu Hryniewiczowi „za szczególne zasługi dla stowarzyszenia”.
W woj. lubuskim działają 42 klubu honorowych dawców krwi, zrzeszające ponad 1,5 tys. krwiodawców.
Podczas uroczystości wręczono wiele nagród i wyróżnień. Oto one:
ODZNAKĄ HONOROWY DAWCA KRWI- ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU
- 1 Leszek Chardysiak- ZHDK z Nowej Soli
- 2 Krzysztof Chmielnicki-ZHDK z Karlino
- 3.Krzysztof Czajka- ZHDK z Letnicy
- 4. DamianDurko -ZHDK z Zielonej Góry
- 5 Grzegorz Gwarda-ZHDK z Kożuchowa
- 6 Łukasz Jagła-ZHDK z Lubniewic
- 7 Mariusz Kaczmarek-ZHDK z Żar
- 8 Krzysztof Kordyś-ZHDK z Zielonej Góry
- 9. Andrzej Krakowiak-ZHDK z Lubska
- 10. Mariusz Mystek-ZHDK z Zielonej Góry
- 11. Damian Nuckowski-ZHDK z Zielonej Góry
- 12. Marcin Obiegło-ZHDK z Zielonej Góry
- 13. Michał Ogrodowczyk-ZHDK z Zielonej Góry
- 14. Ireneusz Ostaszewicz- ZHDK z Ruszowa
- 15. Marek Rosolski-ZHDK z Zielonej Góry
- 16. Zenon Stolarski-ZHDK z Gorzowa Wlkp.
- 17. Grzegorz Szczepaniak-ZHDK z Zielonej Góry
- 18. Daniel Szejna-ZHDK z Maszewa
- 19. Maciej Towpik-ZHDK z Żar
- 20. Marcin Wachulak-ZHDK z Zielonej Góry
- 21. Adam Wabno-ZHDK z Brzeźnicy
- 22. Adam Wasilczyk- ZHDK z Gorzowa Wlkp.
- 23 Karol Weselski-ZHDK z Krosna Odrzańskiego
ODZNAKA HONOROWA PCK I STOPNIA
1.Kazimierz Ruszczak- prezes Klubu HDK PCK w Gorzowie Wlkp.
ODZNAKA HONOROWA PCK II STOPNIA
- 1.Zuzanna Hołyńska - opiekun SK PCK w Rogozińcu
- 2.Tadeusz Kasperski-członek PCK od 1990r. Sława –Ciosaniec
- 3 Andrzej Katarzyniec-członek PCK – Burmistrz Żagania
- 4. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze
- 5. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Soli
- 6. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp.
- 7. Zespół Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp.
ODZNAKA HONOROWA PCK III STOPNIA
- 1.Dorota Balczyńska -opiekunka SK PCK z Gubina
- 2 Kornelia Głowacka - wolontariuszka PCK z Nowej Soli
- 3 Katarzyna Kołłątaj-Marczak - wolontariuszka PCK z Gorzowa Wlkp.
- 4. Sławomir Kuczak - członek PCK z Zielonej Góry
- 5. Lucyna Kultys - opiekunka SK PCK z Żagania
- 6 Adam Naruszewicz - opiekunka Klubu PCK Wiewiórka z Gubina
- 7. Anna Przemyślańska - sympatyk PCK od ponad 20 lat z Zielonej Góry
- 8. Zakład Optyczny Katarzyna i Sebastian Gadomscy długoletni sponsorzy PCK z Zielonej Góry
ODZNAKA HONOROWA PCK IV STOPNA
1 Magdalena Bućkowska - ZHDK z Jednostki Wojskowej 5700 z Międzyrzecza
2. Radosław Chuchla-ZHDK z Zielonej Góry
3 Radosław Gruźlewski - ZHDK z Zagania
4 Lidia Gryko - sympatyk PCK – zastępca naczelnika Wydzału Oświaty UM w Zielonej Górze
5 Marian Hypki- sympatyk PCK z RCKIK z Zielonej Góry
6. Ewelina Królik - opiekun SK PCK z Zielonej Góry
7. Tomasz Krzymiński - sympatyk PCK- dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku ze Sławy
8 Łukasz Mikołajczyk - ZHDK z Jednostki Wojskowej 5700 z Międzyrzecza
9 Krzysztof Mleczak - ZHDK członek PCK z Zielonej Góry
10. Lucjan Nowak - wolontariusz PCK z Żar
11. Małgorzata Nowogran - członek PCK- Główna Księgowa LOO PCK
12. Dorota Piotrowska-Ceholik - członek PCK nauczyciel-wychowawca
z Zielonogórskiej Bursy
13. Sandra Roszak - kierownik Biura PCK w Gorzowie Wlkp.
14. Katarzyna Rucińska - członek PCK specjalista LOO PCK z Zielonej Góry
15. Halina Ryczkowska - sympatyk PCK z RCKiK z Zielonej Góry
16. Marcin Urbanowski - członek PCK z Otynia
17. Jolanta Wyrwał - sympatyk PCK z RCKiK z Zielonej Góry
18. Spółka AArkada z Zielonej Góry – długoletni sponsor PCK
19. Jednostka Ratowniczo –Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Sulechowie
20. Jednostka Ratowniczo –Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Gubinie
21. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarach
22. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żaganiu
23. Piekarnia Mikulewicz w Zielonej Górze – długoletni sponsor PCK
24. Przedsiębiorstwo HADEN Daniel i Joanna Machocki z Zielonej Góry Nowego Kisielina – długoletni sponsor
25. Szkoła Podstawowa w Czarnowicach
26. Przedszkole Miejskie nr 1 w Gubinie
27. Zespół Szkół Specjalnych nr 14 z Gorzowa Wlkp.
KRYSZTALOWE SERCE za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża
- 1. Leszek Kalinowski - Gazeta Lubuska
- 2. Zbigniew Smejlis - wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Międzyrzeczu
- 3. Zbigniew Wantuch - ZHDK z Klubu HDK PCK „Nafta” z Zielonej Góry
ODZNAKA ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI PCK - I STOPNIA
- 1. Michał Bandrowski- ZHDK z Zielonej Góry- Drzonkowa
- 2. Sławomir Drobysz - ZHDK z Zielonej Góry
- 3. Jacek Gaj- ZHDK z Żagania
- 4. Łukasz Knap - ZHDK z Zielonej Góry
- 5. Oskar Kruczek- ZHDK z Zielonej Góry
- 6. Damian Nagajek-ZHDK z Zielonej Góry
- 7. Arkadiusz Opaczyński-ZHDK z Zielonej Góry
- 8. Piotr Skotniczy-ZHDK z Zielonej Góry-Łężycy
- 9. Jakub Wartoń-ZHDK z Zielonej Góry
- 10. Tomasz Żakowski-ZHDK Stary Kisielin- Zielona Góra
ODZNAKA ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI PCK II STOPNIA
- 1. Marta Bogusławska - ZHDK z Zielonej Góry
- 2. Paweł Michalak-ZHDK z Zielonej Góry
- 3. Tomasz Poniedziałek- ZHDK z Zielonej Góry - Raculi
- 4 Monika Shrap - ZHDK z Zielonej Góry
- '
ODZNAKA ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI III STOPNIA
- 1. Henryk Janowicz -ZHDK z Żagania
- 2. Katarzyna Mróz- ZHDK z Zielonej Góry
MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE
Przy okazji spotkania w FZ podsumowano też Turniej „Młoda Krew Ratuje Życie” Polskiego Czerwonego Krzyż za rok szkolny 2021/2022, w którym udział wzięło 534 młodych krwiodawców, oddali 240 litrów krwi.
W związku z wyjątkową sytuacją spowodowaną pandemią COVID-19,komisja konkursowa postanowiła nagrodzić szkoły tylko według ilości oddanej krwi w roku szkolnym 2021/2022.
Największą ilość oddanej krwi w ramach Turnieju pozyskano od uczniów: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli (42,300 l krwi),
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrz. (32,400 l krwi0, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sławie (31,950 l krwi), Zespół Szkół we Wschowie (24,300 l krwi),
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Elektronik” w Zielonej Górze
(17,100 l krwi).
POLECAMY TEŻ
ZOBACZ TEŻ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?