Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowa taksówka, darmowa naprawa... Już w kwietniu w Świebodzinie ruszą pilotażowe programy dla seniorów

Alicja Kucharska
Seniorzy będą mogli pojechać za darmo taksówką do lekarza
Seniorzy będą mogli pojechać za darmo taksówką do lekarza Alicja Kucharska
Niebawem seniorzy z gminy Świebodzin powyżej 75. roku życia będą mogli skorzystać z pomocy oferowanej przez miasto. W kwietniu wystartują pilotażowe programy „Taxi Senior” oraz „Majsterkowicz dla Seniora”.

Debata nad programami senioralnymi w gminie Świebodzin rozpoczęła się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Pod koniec stycznia udało się doprecyzować założenia obu programów, dedykowanych osobom starszym powyżej 75. roku życia.

W przypadku „Taxi Senior”, osoba starsza uprawniona będzie miesięcznie do dwóch darmowych przejazdów do lekarza. Debatowano także nad darmowymi dojazdami do urzędu i na cmentarz, niemniej, w czasie pilotażu zdecydowano się tylko na przewóz do lekarza. Warto jednak podkreślić, że taksówka nie może zastąpić karetki pogotowia w nagłych przypadkach.

W ramach programu „Majsterkowicz dla Seniora”, osoby starsze będą mogły wezwać fachowca do drobnych usterek technicznych, m. in. odpowietrzenia grzejnika, podłączenia pralki, wymiany zamków, uszczelki. Z takiej usługi będzie można skorzystać dwa razy podczas trwania programu.

Programy będą trwały od kwietnia do wyczerpania środków finansowych na ten cel. Na razie w gminnym budżecie zabezpieczono 30 tys. zł na Taxi Senior, a 15 tys. zł na „Majsterkowicza”. Co ważne, z programów mogą skorzystać seniorzy z całej gminy.

Dokumentem potwierdzającym, że senior jest uprawniony do skorzystania z usług będzie Świebodzińska Karta Seniora.

Zapotrzebowanie na taksówkę bądź naprawę będzie można zgłosić za pośrednictwem specjalnej infolinii. Wówczas przyjmujący zgłoszenie pracownik będzie weryfikować sytuację seniora, m. in. wiek, miejsce zamieszkania, czy sytuację rodzinną. Bo w pierwszej kolejności pomoc kierowana jest do samotnych, chorych i niepełnosprawnych, którym trudno jest poradzić sobie indywidualne.

Następnie zostaną ustalone termin i godzina. Wówczas senior otrzyma informację zwrotną, a 24 godziny przed, będzie potwierdzane, czy senior podtrzymuje zgłoszoną potrzebę. W obu przypadkach zgłoszeń mogą dokonywać seniorzy, jak i rodzina, osoby trzecie, przedstawiciele instytucji.

W założeniu mają to być proste i dostępne programy, które nie wymagają dodatkowej papierologii, która nierzadko jest kłopotliwa dla osób starszych.

Polecamy:
Seniorzy ze Świebodzina: o nas, z nami!
Świebodzińska Karta Seniora - złóż wniosek!
Trwają prace nad Kartą Seniora
Zobacz także:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto