Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

19-20 listopada walka o prawa dziecka

Elżbieta Tolkach
Nie krzywdź mnie
Nie krzywdź mnie Anna Olszyńska
W piątek - 19 listopada - przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, w sobotę - Dzień Praw Dziecka związany z rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci to inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet (Women's World Summit Foundation). Obchodzony jest od 2001 r. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Krzywdzeniu Dzieci jest Fundacja Dzieci Niczyje.

Natomiast w sobotę, 20 października, ONZ obchodzi Powszechny Dzień Dziecka (zwany też Dniem Praw Dziecka lub Dniem Konwencji o Prawach Dziecka). Zorganizowanie obchodów Dnia Dziecka ONZ zaleciło wszystkim państwom w 1954 r. - w dniu, który dany kraj uzna za właściwy. ONZ obchodzi ten dzień w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 r.) oraz Konwencji Praw Dziecka (1989 r.).

Organizatorzy obchodów Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci wskazują przede wszystkim na seksualny aspekt przemocy wobec dzieci. Odwołują się m.in. do art. 34 Konwencji o Prawach Dziecka, który mówi, że "Państwa-Strony zobowiązują się do ochrony dzieci przed wszelkimi formami wyzysku seksualnego i nadużyć seksualnych". Wskazują również na art. 19 Konwencji zobowiązujący Państwa-Strony do ochrony dzieci "przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, krzywdy lub zaniedbania bądź złego traktowania lub wyzysku, w tym wykorzystywania w celach seksualnych".

Krzywdzenie dzieci, w tym wykorzystywanie seksualne, to problem dotykający społeczeństwa na całym świecie. Według ONZ rocznie aż 150 mln dziewcząt i 73 mln chłopców doświadcza przemocy na tle seksualnym. Kary fizyczne wobec najmłodszych są wciąż obecne w domach i szkołach. Sprawcami większości aktów przemocy wobec dzieci są osoby im znane - rodzice i opiekunowie, nauczyciele czy rówieśnicy ze szkoły.

Więcej na stronie Wiadomości24.pl

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto