Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Zielonej Górze. Uczniowie przyznają, że szkolny stres jest ogromny i proponują, co można z tym zrobić

Wideo
od 16 lat
– Ciągle mamy sprawdziany, kartkówki, brakuje miejsc, w których moglibyśmy się odstresować i skupić się na innych rzeczach niż nauka – opowiada jedna z uczennic z grupy projektowej z VII klasy w SP nr 11 w Zielonej Górze Uczniowie napisali projekt na ogólnopolski konkurs Ministerstwa Finansów.

Szkoły w Zielonej Górze. Uczniów przytłacza szkolny stres

W VII klasie w Szkole Podstawowej nr 11 w Zespole Edukacyjnym nr 9 w Zielonej Górze powstał trzyosobowy zespół, który pracował nad projektem do budżetu obywatelskiego. To zadanie na ogólnopolski konkurs Ministerstwa Finansów Finansoaktywni.
Drużyna postawiła na rozwiązywanie problemów emocjonalnych. Młodzi mają pomysł na sale doświadczania świata w szkole, w których można by się odprężyć i odpocząć od szkolnego stresu.

– Byłby tam ogród sensoryczny, w którym byłoby pięć stref, tak jak jest pięć zmysłów. W każdej strefie można by skupić na jednym z nich. W sali doświadczania świata na pewno byłaby nauka języka migowego i Braille`a. Te dwie strefy łączyłby korytarz. Dzieci podczas przerwy mogłyby tam pójść odpocząć, posłuchać muzyki, poczytać – mówią uczniowie z drużyny projektowej, którą nazwali Sensoryczni.

– Sugerowaliśmy się tym, że osoby niepełnosprawne czują się przez inne niedoceniane i gorsze dlatego, że nie słyszą, nie widzą, lub dlatego, że nie mogą chodzić. Osoby, które nie są niepełnosprawne, czasami ich nie rozumieją. Chcieliśmy im pokazać, jakie to jest ciężkie – wyjaśniają uczniowie.

Miejsce miałoby też służyć odstresowaniu wszystkich, których przytłaczają szkolne obowiązki. – Ciągle mamy sprawdziany, kartkówki, brakuje miejsc, w których moglibyśmy się odstresować i skupić się na innych rzeczach niż nauka – opowiada jedna z uczennic z grupy projektowej.

Do wydania 150 tysięcy złotych na papierze

Koordynator projektu i doradca zawodowy w szkole Agnieszka Kostrzewa podkreśla, że warto takim projektem zainteresować mieszkańców. – O emocjach dużo się teraz mówi. To jest istotne, że uczniowie też sami chcą pomagać i zmieniać przestrzeń szkolną. Miałaby to być sala terapeutyczna. Jesteśmy szkołą z zespołami integracyjnymi, więc jak najbardziej mogłaby być wykorzystana do pracy terapeutycznej – podkreśla koordynatorka projektu.

Uczniowie mieli do wydania na papierze 150 tysięcy złotych. Musieli dowiedzieć się, ile zarabia miesięcznie terapeuta, jak to przeliczyć na godzinę i na rok. Trzeba było też sprawdzić, ile kosztują opłaty dla ZAIKS-u za muzykę, którą chcieliby włączyć.

Młodzież przyznaje, że przygotowanie konkursowego projektu nauczyło ich współpracy i działania poza szkołą.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju. Zwycięskie drużyny projektowe pojadą na wycieczkę do Warszawy i dostaną nagrody.

Zdrowie psychiczne uczniów. Alarmujące wyniki badań

Założona przez Martynę Wojciechowską Fundacja UNAWEZA właśnie opublikowała alarmujące wyniki badań zdrowia psychicznego młodzieży.

– Wyniki jasno pokazują, że młodzi ludzie są osamotnieni, mają skrajnie niską samoocenę i poczucie sprawczości, a także są przytłoczeni stresem dnia codziennego – informuje fundacja. – Tym uczuciom towarzyszy niski poziom zaufania społecznego młodych, brak wiary w skuteczność profesjonalnej pomocy czy wsparcia. Obecny w ich życiu jest również hejt oraz przemoc ze strony rówieśników i rodziny.

Fundacja podała też inne dane z raportu.

  • Okazuje się, że ponad połowa młodych odczuwa brak motywacji do działania, a 30,6 proc. badanych zgłasza kłopoty w nauce. Ponadto, 28 proc. uczniów nie ma chęci do życia, a aż 16 proc. okalecza swoje ciało.
  • Szczególnie niepokojące jest to, że prawie 40 proc. dzieci myślało o podjęciu próby samobójczej.
  • 37,5 proc. młodych ludzi czuje się samotnych i 12 proc. czuje się niekochana przez swoich rodziców.
  • 43,1 proc. uczniów uważa, że nauczycielom nie zależy na ich przyszłości.
  • Bardzo ważny dla młodzieży jest ich wygląd. 32,5 proc. młodych nie akceptuje tego kim jest i jak wygląda, prawie połowa badanych objada się lub głodzi, a 32,8 proc. regularnie się odchudza. 29,3 proc. uczniów ma podejrzenie depresji.

Badanie „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” było realizowane we współpracy Fundacją Dbam o Mój Z@sięg w ramach programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo od 25 października 2022 r. do 10 marca 2023 r. Wzięło w nim udział ponad 184 tysięcy osób z całego kraju.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto