Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy w historii Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Leszek Szymański, prof. UZ otrzymał prestiżowe stypendium Fulbrighta!

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W ostatnich dniach Uniwersytet Zielonogórski poinformował o sukcesie kolejnego pracownika naukowego
W ostatnich dniach Uniwersytet Zielonogórski poinformował o sukcesie kolejnego pracownika naukowego Eliza Gniewek-Juszczak
Fulbright Senior Award to program stypendialny umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucjach goszczących w USA.

Nauka. Sukces pracownika naukowego UZ

Nabór wniosków do programu Fulbright Senior Award 2023-24 trwał do 27 maja 2022 r. W konkursie wzięło udział 85 wnioskodawców. Laureatami stypendium zostało 16 naukowców z całej Polski, wśród nich dr hab. Leszek Szymański, prof. UZ w dyscyplinie językoznawstwo.

- Prof. Leszek Szymański pracuje w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego od 2010 r. W 2002 r. ukończył Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Lesznie. W tym samym roku uzyskał licencjat filologii w zakresie nauczania języka angielskiego na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 2004 r. otrzymał również tytuł magistra filologii w zakresie językoznawstwa angielskiego. Doktorat z językoznawstwa obronił w 2009 r. na Uniwersytecie Opolskim, a habilitację uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim w 2020 roku. Jest aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, a od 2022 roku członkiem jego zarządu - informuje biuro prasowe UZ.

Zainteresowania badawcze Leszka Szymańskiego obejmują: semantykę i jej interakcje ze składnią i pragmatyką (zwłaszcza dot. modalności i aspektu), ze szczególnym uwzględnieniem amerykańskiej odmiany języka angielskiego, oraz użycie języka w różnych kontekstach i społecznościach. Analizom poddaje także niestandardowe konstrukcje gramatyczne w angielszczyźnie amerykańskiej. Jego wcześniejsze zainteresowania obejmowały również komunikację językową w internecie.

Naukowiec w ramach stypendium Fulbrighta zamierza realizować projekt badawczy dotyczący wypowiedzi z dwoma (lub więcej) czasownikami modalnymi. Podręczniki do języka angielskiego nie opisują tych konstrukcji bądź uznają je za błędne i niedopuszczalne. Tymczasem są one charakterystyczne m.in. dla dialektów południowoamerykańskich. Projekt będzie realizowany na University of Georgia w Athens, GA, we współpracy z wybitnym amerykańskim dialektologiem prof. Williamem Kretzschmarem.

Źródło Uniwersytet Zielonogórski

Zobacz też wideo: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej zielonogórskiej poetki Anny Tokarskiej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto