Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczarowany flet? Tak! I obój oraz klarnet też... Na Lubuskim Festiwalu Muzycznym

Zdzisław Haczek
Gabor Varga, Seweryn Zapłatyński, Michał Mogiła, Rafał Dołęga.
Gabor Varga, Seweryn Zapłatyński, Michał Mogiła, Rafał Dołęga. Piotr Grochala/ Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Lubuski Festiwal Muzyczny rośnie z roku na rok. Jego czwarta edycja to także atrakcyjne koncerty z okazji Dnia Dziecka.

Najpierw były Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie, na które Stowarzyszenie Artystów Zdolnych do Wszystkiego zapraszało do Zielonej Góry światowej klasy wirtuozów oboju, klarnetu czy fagotu. Kursy wypracowały markę. I teraz mamy już czwartą edycję Lubuskiego Festiwalu Muzycznego, na który zaprasza, prócz stowarzyszenia, Trio Reed Connection (zespół tworzą instrumentaliści Filharmonii Zielonogórskiej: Michał Mogiła - obój, Jarosław Podsiadlik - klarnet, Rafał Dołęga - fagot).

Znamienici goście festiwalu: Gabor Varga (Węgry) – klarnet, Seweryn Zapłatyński – flet, Magdalena Duś – fortepian - wystąpią w Nadzwyczajnym koncercie kameralnym w Filharmonii Zielonogórskiej w środę, 1 czerwca o 19.00 (bilety: 25 i 20 zł). W programie m.in.: Ch. M. Widor – Suita na flet i fortepian, F. Poulenc – Sonata na klarnet i fortepian.

Z okazji Dnia Dziecka koncerty kameralne ,,Filharmonicy Zielonogórscy dzieciom” (w programie: Bajka Muzyczna) odbędą się: 1 czerwca w Nowosolskim Domu Kultury (16.30), Szkole Muzycznej I i II st. w Głogowie (18.30), 2 czerwca w Powiatowym Domu Dziecka w Krośnie Odrzańskim (16.00) i Miejskim Domu Kultury w Rzepinie (17.00).

Nowością jest Lubuski Konkurs Dętych Zespołów Kameralnych. Koncert laureatów odbędzie się 5 czerwca o 19.00 w Regionalnym Centrum Animacji Kultury przy ul. Sienkiewicza w Zielonej Górze. Wstęp wolny.

Artyści, którzy wystąpią 1 czerwca o 19.00 w Nadzwyczajnym koncercie kameralnym w Filharmonii Zielonogórskiej.

GABOR VARGA - klarnecista urodzony w 1974 roku na Węgrzech. Ukończył klasę klarnetu w 1998 roku w Akademii Muzycznej im. Franciszka Lista w Budapeszcie, natomiast od 1997 roku jest pierwszym klarnecistą w Radiowej Orkiestrze Węgierskiej. W latach 2005 – 2007 związany był również z Singapurską Orkiestrą Symfoniczną. Zwycięzca wielu państwowych jak i zagranicznych nagród. Koncertował na całym świecie m.in. w Musikverein (sala koncertowa znana Nam z wiedeńskich koncertów noworocznych) czy w Gewandhaus w Lipsku. Gabor Varga prowadzi wiele międzynarodowych mistrzowskich kursów klarnetowych w całej Europie, Azji, Północnej i Południowej Ameryce, uczestniczy również w najważniejszych festiwalach muzycznych na całym świecie. Od 2014 roku jest profesorem w klasie klarnetu w Instytucie Sztuki Muzycznej w Gyor na Węgrzech i pełni tę samą funkcję na Debreczyńskim Muzycznym Uniwersytecie.

SEWERYN ZAPŁATYŃSKI – flecista. Od kwietnia 2008 roku gra w Orkiestrze Filharmonii Narodowej. Studiował w klasie fletu Urszuli Janik w AM im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, które ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku. W roku akademickim 2007/2008 był studentem Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie fletu Andrei Lieberknecht. Umiejętności doskonalił pracując pod kierunkiem tak wybitnych flecistów, jak Peter-Lucas Graf, Jean-Claude Gerard, Gaby Pas-Van Rieut, Philippe Bernold.
Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, solowych oraz kameralnych, zajmując czołowe miejsca na wielu z nich. Do najważniejszych osiągnięć należy zdobycie I nagrody oraz nagród pozaregulaminowych w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Trzykrotnie został nagrodzony stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Był również stypendystą Fundacji Edukacji Międzynarodowej oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.

MAGDALENA DUŚ - pianistka. w 2006 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak. Laureatka wielu konkursów pianistycznych m.in.: Międzynarodowego Konkursu im. B. Smetany w Pilźnie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. P. Konjovica w Belgradzie, VII Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach. W roli pianisty- kameralisty występowała na festiwalach m.in.”Kolory Polski”, „Wszystkie Mazurki Świata”, „Plus pour la Culture’ w Luksemburgu, Summerwinds Munsterland Internationales Holzblaser Festival w Niemczech. Współpracuje z fundacją „Młoda Muzyka Śląska”, „Cultura Animi” oraz ze stowarzyszeniem artystycznym „Uwagi wARTe”. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego „Chopin2010” wykonała szereg koncertów w Polsce, Francji, Belgii, Luksemburgu, Gruzji. Obecnie jest asystentką w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtworzy na stałe duet z saksofonistą Bartkiem Dusiem.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto