Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze pięcioro kandydatów na prezydenta

Jolanta Paczkowska
Zielona Góra. Ratusz
Zielona Góra. Ratusz Jolanta Paczkowska
W Zielonej Górze - podobnie jak w Gorzowie Wielkopolskim - jest pięcioro kandydatów na prezydenta. Również dwie panie i trzech panów.

Przypomnijmy. Jako ostatnia do grona pretendentów o fotel prezydenta Zielonej Góry dołączyła przedstawicielka PSL** Anna Urbaniak**, komendantka Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy OHP. Anna Urbaniak do PSL należy od 10 lat. Jest rodowitą zielonogórzanką. Ma 40 lat. Ukończyła studia magisterskie z politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, a w Poznaniu studia podyplomowe z zakresu administracji oraz integracji europejskiej. Obecnie we Wrocławiu studiuje podyplomowo zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. Pracowała jako dyrektor personalny w prywatnej firmie, a obecnie jest komendantką lubuskiej wojewódzkiej komendy OHP w swoim rodzinnym mieście.

Kandydatką PO na prezydenta miasta jest wicemarszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Ukończyła wydział prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania jednostkami gospodarczymi na tej uczelni oraz studium kultury i oświaty w Warszawie. Doświadczenie samorządowe zdobywała m.in. będąc burmistrzem Małomic. Była też dyrektorem Fundacji Rozwoju na rzecz Demokracji Lokalnej. Wicemarszałkiem jest od 2008 roku.

Kandydatem SLD na prezydenta miasta jest obecny włodarz Zielonej Góry Janusz Kubicki. Urodził się w Szprotawie w 1969 roku. Jest absolwentem zarządzania i marketingu w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze. Zawodowo związany był m.in. z Agorą, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze, lubuską wytwórnią wódek "Polmos". Od 2003 do 2006 był dyrektorem zielonogórskiego zakładu opieki zdrowotnej MSWiA. W 2006 roku w drugiej turze wyborów samorządowych, w walce o urząd prezydenta miasta pokonał posłankę PO Bożennę Bukiewicz.

PiS jako kandydata na prezydenta, wystawił posła Jerzego Maternę. Jest on rodowitym zielonogórzaninem, absolwentem wydziału budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze. Od 1993 r. należał do Porozumienia Centrum, później przeszedł do PiS. Materna był radnym tej partii w radzie miasta. Obok pracy w parlamencie pełni także funkcję prezesa klubu piłkarskiego Lechia Zielona Góra.

Poparcie Stronnictwa Demokratycznego w walce o urząd zyskał Adam Ruszczyński, z wykształcenia historyk, który w czasach studenckich założył z kolegami z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze zespół Grupa Rogala. Był prywatnym przedsiębiorcą, prezesem zielonogórskiego Centrum Biznesu i Agencji Rozwoju Regionalnego, robotnikiem w Anglii, menedżerem w polskiej firmie budowlanej w Belgii, a obecnie zajmuje się publicystyką i pracą w funduszach europejskich. Kandyduje z Komitetu Wyborczego Wyborców "Klub Demokratyczny", który w głównej mierze tworzą bezpartyjni zielonogórzanie.

Teraz mogą już zaczynać kampanię wyborczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto