Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Sielicki: Udowodniłem, że chcę i potrafię z ludźmi rozmawiać! Wywiad przed drugą turą wyborów burmistrza Świebodzina

Renata Zdanowicz
Świebodzin. Tomasz Sielicki pokonał Dariusza Bekisza w I turze, ale nie zwyciężył. Jaki uzyska wynik w II turze, okaże się 4 listopada.
Świebodzin. Tomasz Sielicki pokonał Dariusza Bekisza w I turze, ale nie zwyciężył. Jaki uzyska wynik w II turze, okaże się 4 listopada. prywatne
Tak emocjonującej kampanii samorządowej jeszcze chyba w Świebodzinie nie było. Starcie młodości i doświadczenia rozstrzygnie się w niedzielę, 4 listopada. Tomasz Sielicki w I turze uzyskał 5.783 głosy (48,63 proc.)

Coraz więcej świebodzinian jest aktywnych, oczekuje odpowiednich warunków do uprawiania sportu. Jakie zmiany w infrastrukturze sportowej miasta są konieczne?

W chwili obecnej priorytetem powinno być wyposażenie stadionu miejskiego w nowoczesną tartanową bieżnię. Środki na ten cel mogłyby zostać pozyskane z Programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jesteśmy jednym z ostatnich miast powiatowych, które takiej bieżni nie posiadają, bo bieżnia przy SP 3 jest zbyt mała, aby odpowiedzieć na potrzeby lokalnego środowiska biegowego. Osobiście rozmawiałem na ten temat z Burmistrzem, przekazałem mu nawet wypełniony wiosek o dofinansowanie, jednak dla Burmistrza Bekisza priorytetem okazało się wybudowanie pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią. Ponadto uważam, że znacząco należałoby zwiększyć sieć ścieżek rowerowych łączących naszą gminę z sąsiadami. Po pierwsze zwiększy to potencjał turystyczny gminy, a po drugie poprawi bezpieczeństwo chociażby mieszkańców okolicznych wsi poruszających się między miastem, a sołectwami.

Jest ogłoszony przetarg na wykonanie modernizacji domu kultury wg projektu sprzed 10 laty. Czy taki model przystaje do Pana wizji kultury w rozwijającym się mieście?

Uważam, że modernizacja domu kultury w takim kształcie stanowi klasyczny przykład marnotrawienia publicznych pieniędzy. Obecne potrzeby ŚDK różnią się znacząco od tych, które istniały w chwili tworzenia projektu. Mówią o tym nawet sami pracownicy ŚDK. Dlatego w mojej ocenie należałoby powtórnie przemyśleć koncepcję i po konsultacji z przedstawicielami środowisk kultury stworzyć nowy projekt, a następnie przystąpić do jego realizacji. Być może w tym czasie pojawiłaby się szansa na pozyskani środków zewnętrznych.

Park na błoniach. Pieniądze są, termin rozpoczęcia budowy się przedłuża. Jakie funkcje ma spełniać park dla mieszkańców? Czy tylko wypoczynkowe, czy również kulturalne (amfiteatr, scena plenerowa)?

W mojej ocenie amfiteatr na błoniach jest zbędną inwestycją. Jesteśmy jednak związani projektem, który otrzymał dofinansowanie i należy go zrealizować. Sam teren błoni powinien łączyć funkcję wypoczynkową z funkcją kulturalną w okresie wiosennym i letnim, tak jak działo się to do tej pory.

Jeżeli zaś chodzi o scenę plenerową, to można z pewnością w dużo większy sposób wykorzystać potencjał tego miejsca. Należy jednak pamiętać, że ze względu na prace rewitalizacyjne, na pewien czas błonie będą wyłączone z użytku.

Młode rodziny oczekują miejsc rekreacji dla rodzin z dziećmi: miasteczko ruchu drogowego, park linowy, pumptrack...

W mojej ocenie miejsc do rekreacji i spędzania wolnego czasu jest mieście zdecydowanie zbyt mało. Myślę, że naturalnym miejscem spotkań staną się zrewitalizowane błonie i to w ich kreatywnym rozwoju widzę szansę właśnie na takie inwestycje jak park linowy, czy pumptrack.

W szkoły gmina inwestowała. Jak zapewnić optymalne warunki opieki nad dzieckiem w żłobku i przedszkolu.

Tutaj rozwiązanie jest jedno. Konieczne jest wybudowanie przedszkola i żłobka, ponieważ największym problemem jest na chwilę obecną brak miejsc w już istniejących placówkach. Moją propozycją jest wykorzystanie w budowie technologii modułowej, dzięki której można zredukować koszty i przyspieszyć znacząco proces budowy.

W jakim kierunku powinna się rozwijać opieka nad seniorami?

Musimy jako społeczeństwo zwrócić baczniejszą uwagę na problemy osób starszych, ponieważ ich udział w strukturze demograficznej takich miast jak Świebodzin będzie się znacząco zwiększał.

Konieczne jest wspieranie takich instytucji jak Dom Dziennego Pobytu HOMINI i tworzenie kolejnych placówek zarówno dziennego pobytu, jak i tych całodobowych.

Płatna strefa parkingowa w centrum miasta - dobre rozwiązanie czy nie?

Uważam, że płatna strefa parkingowa w centrum Świebodzina jest w chwili obecnej niezbędna. Z opłat powinni być zwolnieni jedynie seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Dysponujemy ogromnym parkingiem przy Alei 700-lecia i to on powinien być darmowy. Rozwiązać należy również problem parkingu przy Urzędzie Miejskim, który powinien służyć klientom urzędu.

Komunikacja miejska. Czy jest potrzebna? Jeśli tak, to jaki model - gminna czy w partnerstwie publiczno-prywatnym?

Uważam, że potrzebna jest komunikacja dedykowana seniorom i osobom niepełnosprawnym. Coraz bardziej skłaniam się w tej kwestii w stronę partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym prywatna firma przejęłaby na siebie kwestie organizacyjne, a gmina dopłacałaby do biletów określone kwoty z własnych środków.

Kierowcy narzekają na obecną organizację ruchu drogowego w mieście. Jak usprawnić przejazd ulicami Świebodzina?

Tutaj strategiczne znaczenie ma budowa południowej obwodnicy, która powinna nieco odciążyć ruch w centrum miasta. Niestety musimy też liczyć się z tym, że miasto ma swoje ograniczenia architektoniczne, a samochodów jest coraz więcej. Ma to określone konsekwencje, w tym problemy z ruchem.

Cena wody i ścieków. Czy może być taniej?

Ceny wody i ścieków rosną. Pomimo, że przedstawia się to jako wynik licznych inwestycji, to nie ma co ukrywać, iż duży wpływ na to mają straty wody. Dlatego tak wielkie znacznie ma nadzór nad miejskimi wodociągami, który został zaniedbany. Podobno kontrolowano nielegalne podpięcia, jednak z owych kontroli nie sporządzono nawet protokołów. Dlatego tak ważna jest rola Burmistrza, który winien dbać o prawidłowy nadzór właścicielski nad spółką.

Inwestorzy i miejsca pracy. Jak ocenia Pan stan obecny i perspektywy? Co sprawi, by młodzi wracali po studiach do Świebodzina?

Młodzi szukają przede wszystkim dobrej pracy. W chwili obecnej potencjał gospodarczy miasta nie jest wykorzystywany w pełni. Brakuje nam dobrze skonstruowanej oferty dla inwestora połączonej z właściwą obsługą i strategią promocji miasta. Niestety wielokrotnie pozbawialiśmy się jako gmina wpływu na jakość owej pracy sprzedając grunty pośrednikom, zamiast samodzielnie zabiegać o inwestorów. Musimy wreszcie zacząć wykorzystywać potencjał miasta w pełni. Nie bez znaczenia jest również słaba sytuacja na lokalnym rynku mieszkaniowym i nieruchomości gruntowych. Miasto przez lata blokowało tereny pod mieszkalnictwo, przez co ceny nieruchomości są u nas często porównywalne do tych w Zielonej Górze i wręcz odstraszają.

Zmiany kadrowe w administracji samorządowej i jednostkach podległych. Powinny nastąpić, a jeżeli tak, to w jakich sferach?

Uważam, że nasz magistrat jest pełen dobrych i fachowych urzędników, których potencjał bardzo często jest blokowany. Myślę, że zmiany są potrzebne, jednak niekoniecznie przez zwolnienia, a przez przesunięcia pionowe i poziome. Jeżeli dostąpię zaszczytu objęcia stanowiska Burmistrza Świebodzina, to będę potrzebował pewnego czasu na zapoznanie się z zasobami naszego urzędu i wtedy podejmował decyzje kadrowe. Kompetentni, ciężko pracujący urzędnicy nie mają się jednak czego bać. Jestem osobą odpowiedzialną i wiem, że dobra kadra to gwarancja sukcesu. Stabilnymi fachowym zespołem chcę działać dla dobra mieszkańców.

Kontakt urząd - mieszkańcy. Co można usprawnić?

Przede wszystkim należy odejść od archaicznego modelu zarządzania urzędem i wyjść zza biurka do mieszkańców. Nie można tylko na nich czekać. Ja w trakcie tej kampanii udowodniłem, że chcę i potrafię z mieszkańcami rozmawiać. Jednocześnie od nich samych słyszałem, że często ich głos był ignorowany przez obecnie rządzących. Z ludźmi warto rozmawiać zawsze, a nie tylko po przegranej pierwszej turze wyborów.

KANDYDAT NA BURMISTRZA ŚWIEBODZINA. KIM JEST?

Tomasz Sielicki, lat 29, żona Anna - inżynier po Politechnice Poznańskiej. Sam jest mgr. prawa po Uniwersytecie Wrocławskim, ukończył studia podyplomowe z zarządzania publicznego na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu.

Pracuje w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie, gdzie od prawie 4 lat pełni funkcję asystenta sędziego.

Zarządzania uczy się od dziesiątego roku życia w dobrze prosperującym rodzinnym przedsiębiorstwie.

Zainteresowania: piłka ręczna, literatura i podróże. Współzałożyciel grupy obywatelskiej Pro Świebodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto