18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem Lubuskich Pereł w Koronie. Park Narodowy Ujście Warty

Jolanta Paczkowska
Chyrzyno - Park Narodowy Ujście Warty
Chyrzyno - Park Narodowy Ujście Warty Jolanta Paczkowska
Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski. Przepływająca przez środek Parku Warta stanowi naturalną granicę między Polderem Północnym oraz terenem zalewowym. Krajobraz Parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Na obszarze Parku zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków.

Siedziba dyrekcji najmłodszego z 23 parków narodowych na terenie Polski - Parku Narodowego Ujście Warty oraz działającego przy nim centrum edukacji przyrodniczej - mieści się na terenie osady Chyrzyno w powiecie słubickim. Teren Parku Narodowego Ujście Warty to obszar niezamieszkały. Szeroka dolina rzeki Warty, przez wiele lat pozostawała bagnistym i niedostępnym dla człowieka obszarem.

Tuż przy siedzibie dyrekcji Parku znajduje się ścieżka "Przyrodniczy Ogród Zmysłów" zawierająca informacje oraz 44 zadania i zabawy edukacyjne, które umożliwiają nauczycielom przeprowadzenie w "Ogrodzie" ciekawych lekcji. Zaproponowane w przewodniku zadania są opracowane głównie dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej (klasy (IV-VI) oraz dla młodzieży gimnazjalnej.

Przystanki:

„Ogródek Zmysłów”- można tutaj poznać bogactwo zapachów i form świata roślin. Przez środek Ogrodu jest przekopany tunel, aby odwiedzający z bliskiej odległości mógł powąchać, dotknąć lub posmakować posadzone tutaj rośliny.
„Ogród motyli”- zasadzono tutaj rośliny, których kwiaty przywabiają motyle.
„Jaka to ryba?”- zabawa polegająca na rozpoznawaniu ryb żyjących w okolicznych wodach.
„Zgadnij kotku, co jest w środku”- rozpoznawaniu przedmiotów przy pomocy dotyku.
„Ścieżka Zmysłów”- spacer z zamkniętymi oczami po ścieżkach wyłożonych różnymi materiałami.
„Budki lęgowe ptaków” - prezentacja różnych typów skrzynek lęgowych dla ptaków.
„Ty zostań Indianinem”- rozpoznawanie tropów występujących w Parku ptaków i ssaków.
„Orła cień”- na tym przystanku można porównać rozpiętość własnych ramion do rozpiętości skrzydeł bielika.
„Sukcesja” - „poletko doświadczalne”, na którym można obserwować i badać zjawisko sukcesji ekologicznej na łąkach. Fragment łąki został podzielony na 5 powierzchni, które są koszone z różną częstotliwością.
„Jaki to ptak?”- rozpoznawanie ptasich sylwetek na podstawie makiet.
„Odgłosy przyrody”- przy pomocy prostych przyrządów, można tu naśladować niektóre z odgłosów słyszanych w przyrodzie.
„Te co skaczą i biegają”- uczestnik tej zabawy porusza się jak zwierzęta np.: skacze jak wiewiórka czy wspina się po sieci jak pająk.
„Ścieżka rzeczy dziwnych”- wśród krzewów, traw i drzew rozmieszczono różne, nietypowe dla takiego miejsca przedmioty. Należy je odnaleźć.
„Przyrodnicza gra w klasy”- zabawa oparta na bazie popularnej, dziecięcej gry w klasy.

Wieża widokowa w Chyrzynie (wysokość około 20 m).
Oszklona wieża, będąca elementem budynku dyrekcji. Wstęp w godzinach urzędowania (dni robocze 7.30-15.30). Czasowo wieża jest udostępniana w innych terminach). Wstęp na wieżę jest płatny.

Czytaj dalej >>>>

Słońsk jest niewielką miejscowością gminną położoną w dolinie Warty w województwie lubuskim, przylegającą do niedawno utworzonego Parku Narodowego "Ujście Warty" oraz parku krajobrazowego o tej samej nazwie. Okolice Słońska to jeden z najważniejszych w całej Europie terenów podmokłych, rozciągający się na przestrzeni kilku tysięcy hektarów i gromadzący w okresie wędrówek setki tysięcy ptaków.

Rzeczpospolita Ptasia jest to zupełnie nowa, unikalna w skali Polski inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis viribus", której celem jest klubowe zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających Słońsk.

Platforma widokowa na terenie Słońska (wysokość około 3 m).
Platforma widokowa położona jest na terenie o.o. Słońsk, przy ścieżce przyrodniczej „Ptasim Szlakiem”. Jest doskonałym miejscem do obserwacji ptaków gnieżdżących się lub żerujących na roztaczających się dookoła łąkach, pastwiskach i rozlewiskach. Znajduje się na terenie zalewowym, dlatego przy wyższym poziomie wody może być niedostępna. Wstęp na platformę jest bezpłatny.

Ścieżka przyrodnicza "Olszynki"(niedaleko Witnicy) znajduje się na terenie Obwodu Ochronnego Polder Północny, który jest obszarem wolnym od okresowych zalewów.

Wieża widokowa „Olszynki” (wysokość około 6,8 m).
Drewniana, dwukondygnacyjna wieża, położona jest na terenie o.o. Polder Północny, dojazd od Kamienia Małego, około 2 km gruntową drogą w kierunku południowym. Położona jest przy ścieżce przyrodniczej „Olszynki”. Wieża dostępna jest bezpłatnie, przez cały rok.

Szlak Gęgawy i Derkacza



Ujście Warty: ptasimi szlakami i ścieżką "Olszynki"


Święto Krowy 2011 w Parku Narodowym Ujście Warty



Park Narodowy Ujście Warty. Przygoda tylko dla wytrwałych


Park Narodowy Ujście Warty - Rzeczpospolita Ptasia Lubuską Perłą w Koronie 2010


Ptasie Szlaki Gęgawy i Derkacza oraz ścieżka przyrodnicza Olszynki w Parku Narodowym Ujście Warty Lubuską Perłą w Koronie 2011


Szlakiem Lubuskich Pereł w Koronie. Nadbobrzański bulwar w Żaganiu


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto