Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suknie polskiej delegacji na słynny wiedeński Bal Debiutantek zostały zaprojektowane przez Lubuszankę! – Specjalnie na tę okoliczność – mówi

Zbigniew Borek
- Polskie Debiutantki oraz prowadząca program Agnieszka Michalczyk są ubranie przeze mnie. Suknie były specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność - mówi Żanna Moryson
- Polskie Debiutantki oraz prowadząca program Agnieszka Michalczyk są ubranie przeze mnie. Suknie były specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność - mówi Żanna Moryson archiwum Żanny Moryson
Suknie polskiej delegacji na słynny wiedeński Bal Debiutantek zostały zaprojektowane przez Lubuszankę, Żannę Moryson, właścicielkę salonu Kreacja Żannet ze Świebodzina. - Suknie były specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność – podkreśla Żanna Moryson.

Bal otwiera uroczyste wejście młodych dam i kawalerów. Panny, które są po raz pierwszy, nazywa się debiutantkami. To rytuał z czasów monarchii, który oznacza wprowadzenie do towarzystwa. W długich białych sukniach, z obowiązkowymi koronami we włosach i w długich białych rękawiczkach, damy wkraczają na parkiet u boku kawalerów. Polska delegacja na tegoroczny Bal Debiutantek oraz prowadząca ich program Agnieszka Michalczyk były ubrane przez Żannę Moryson, właścicielkę salonu Kreacja Żannet ze Świebodzina. - Suknie były specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność – podkreśla Żanna Moryson, która niedawno została Osobowością Roku 2018 w głosowaniu Czytelników „Gazety Lubuskiej” (w powiecie świebodzińskim w kategorii biznes).

Kim Kardashian, Hilary Swank i… bilety za 17 tys. euro
Opernball w Wiedniu (niem. Wiener Opernball) – Bal w Operze Wiedeńskiej – ważne wydarzenie kulturalne w życiu Wiednia, najważniejszy bal w okresie karnawału organizowany corocznie w czwartek przed Środą Popielcową. Obowiązują stroje balowe: długie suknie dla kobiet i fraki dla mężczyzn. Bal transmitowany jest na żywo kilka godzin przez austriacką stację telewizyjną ORF oraz Bayerischer Rundfunk – informuje Wikipedia.

Jak podaje Wikipedia, w balu bierze udział corocznie około 12 tys. ludzi, w tym przedstawiciele rządu austriackiego z prezydentem i premierem, przedstawiciele świata biznesu i kultury, a także zaproszeni goście zagraniczni. Do tej jednej z najpiękniejszych balowych sal świata przybywają koronowane głowy i znani politycy, ale też celebryci i hollywoodzkie gwiazdy. Obywatelki Austrii konkurują z takimi gośćmi jak Kim Kardashian czy Hilary Swank.

Podobnie jak koncerty noworoczne, bale w operze są reklamą Wiednia. Corocznie około 5 tys. turystów z całego świata przyjeżdża do Wiednia specjalnie po to, aby wziąć udział w balu. Bale stały się atrakcją turystyczną. Bal nie jest imprezą zamkniętą. Udział może wziąć każdy, kto zakupi kartę wejścia i ma odpowiedni strój. Ceny biletów wahają się od 230 do – uwaga! - 17 tys. euro za lożę. Co ciekawe, już na kilka tygodni przed balem biletów brakuje.

Początki tradycji balowej sięgają czasów Kongresów wiedeńskich w latach 1814/15, na zakończeniu których miały miejsce występy taneczne.

Bal szykuje 650 ludzi

W krótkim czasie, od ostatniego przedstawienia w poniedziałek, od 22.00 do 20.30 w czwartek, co stanowi około 70 godzin, opera jest przebudowywana na ogromną salę balową. Usuwane są wszystkie krzesła, a podłoga, dzięki specjalnemu rusztowaniu, zostaje zrównana ze sceną i stanowi parkiet sali balowej o powierzchni 850 mkw. Od roku 2008 w dniu balu przed budynkiem opery wystawiany jest czerwony dywan dla gości. W sumie przy pracach technicznych bierze udział 650 ludzi - czytamy w Wikipedii.

Na otwarcie balu do sali wkracza 180 par tanecznych. - Debiutanci otwierają bal, tańcząc do walca Johann'a Strauss'a "Nad pięknym modrym Dunajem" w wykonaniu orkiestry opery wiedeńskiej. Całości towarzyszy występ baletu, orkiestry oraz śpiewaków operowych - mówi Żanna Moryson.

Oficjalnie rozpoczęcie balu następuje z chwilą wejście prezydenta Austrii do loży rządowej przy dźwiękach fanfar. Następnie odgrywany jest hymn narodowy. Później następuje część występów tancerzy baletowych. Dopiero po słowach „Alles Walzer” rozpoczyna się bal dla wszystkich uczestników.

Imprezie czasem towarzyszą skandale. W roku 2000 na bal zajechał limuzyną aktor austriacki Hubsi Kramar przebrany za Adolfa Hitlera. Został aresztowany przez policję. W roku 2011 wielką aferę wywołało pojawienie się na balu Ruby, jednej z towarzyszek imprez u Silvio Berlusconiego, którą zaprosił biznesmen austriacki Richard Lugner.

Osobowość Roku 2018 „Gazety Lubuskiej”
Żanna Moryson to właściciel i projektant firmy Kreacja Żannet. Producent sukien ślubnych i wieczorowych. W roku 2018 firma obchodziła 25. rocznicę działalności.

Żanna Moryson każdego roku przygotowuje dwie nowe kolekcje - sukien ślubnych i sukien wieczorowych. Każda suknia tworzona jest z wielką pasją i zaangażowaniem. Tworzenie i moda to – jak mówi - jej życie. Wiosną minionego roku kolekcja sukien wieczorowych była pokazana na Gali Akademii Dobrego Stylu w Warszawie. W roli modelek wystąpiły znane polskie aktorki. Stało się już tradycją, że w sukniach Żanny Moryson występuje Ewa Wójcik - prowadząca Galę Sportu w Świebodzinie. Producentka wspiera też Muzyczny Teatr Musicalowy „Zespół” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świebodzinie, któremu przekazuje kreacje do wykorzystania w spektaklach.

W jej suknie ubierają się również aktorki, modelki, znane osobistości ze świata polityki: senator Anna Maria Anders, aktorki Laura Łącz czy Divine Kitenge, wicemiss Polski - Izabela Filipowska.

Pod koniec roku 2017 firma została nagrodzona prestiżową nagrodą, Wiktoria - znak jakości przedsiębiorców, od Warszawskiej Izby Przedsiębiorców. Odebrana statuetka została przyznana w kategorii moda. Kreacja Żannet jest jednym z głównych partnerów programu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki. W suknie projektu Żanny Moryson były ubrane przedstawicielki polskiej delegacji na Opernball w Wiedniu już w zeszłym roku. Na jedynym w Polsce ubiegłorocznym jubileuszowym Balu Debiutantek wszystkie uczestniczki także zatańczyły w sukniach Kreacji Żannet.

Żanna Moryson przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia, jakim jest największy bal w Polsce, organizowany przez fundację im. gen. Andersa i fundację im. Królowej Marii Kazimiery. Prowadzące oraz Debiutantki będą ubrane w suknie Kreacji Żanet.

W grudniu 2018 r. została nagrodzona statuetką Bizona Biznesu przyznaną przez Europejskie Forum Przedsiębiorczości. Żanna Moryson pełni również społecznie funkcję prezesa Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Świebodzinie. 28 lutego 2019 r. Żanna Moryson odebrała nagrodę Osobowości Roku 2018 „Gazety Lubuskiej” w powiecie świebodzińskim w kategorii biznes.

Zobacz wideo z gali konkursu Osobowość Roku 2018:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto