W Jemiołowie (gmina Łagów), staraniem pana Mirosława Chochoła - przy wsparciu mieszkańców wsi - powstał skansen maszyn i narzędzi rolniczych. Cennych zbiorów, które możemy podziwiać nad malowniczym stawem, wciąż przybywa. Od niedawna w Jemiołowie znowu działa kuźnia.

Mirosław Chochoł, syn tutejszego kowala, po latach spędzonych na Śląsku, powrócił w rodzinne strony. Nad brzegiem stawu, przy który zamieszkał, tworzy niezwykły skansen dawnych maszyn i urządzeń rolniczych, ma przy tym wsparcie miejscowych rolników. Zdarza się też, że oprócz sprzętów darczyńcy dorzucają coś z inwentarza. Spora część maszyn pochodzi z własnych poszukiwań założyciela skansenu. Przywoził je tutaj nawet z Legnicy. Cenna jest każda pomoc - stary sprzęt trzeba odnowić, uzupełnić o brakujące elementy, pomalować, zaopatrzyć w informację o jego funkcjach i przeznaczeniu. Kto może, pomaga i podpowiada...

Wspólnym wysiłkiem mieszkańcy wsi przywracają także tradycje kowalskie. Przez lata kowalski fach był tutaj domeną ojca pana Mirosława – Kazimierza Chochoła. W odtwarzanej kuźni nad stawem znowu można zobaczyć, jak przed laty podkuwało się konie. Tuż obok, przy brzegu przycumowany jest rower wodny. Można nim wypłynąć na środek stawu i popatrzeć na skansen z innej perspektywy.

Odwiedzając Jemiołów warto zobaczyć także XVIII-wieczną chatę, krytą strzechą oraz odwiedzić tutejszy kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Klasycystyczna budowla ma drewnianą wieżę. Wnętrze świątyni zdobi ołtarz datowany na 1730 r.

Kontakt

Mirosława Chochoł, tel. 68 341 21 45, e-mail: skansen38a@op.pl

Zobacz: zamek w Łagowie


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!