Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siódme „Świata Widzenie” – prezentacje twórczości żagańskich artystów plastyków [ZDJĘCIA]

Wojciech Olejarz
W sobotę, 8 grudnia o godz. 17.00 w Holu Słonecznym Pałacu Książęcego w Żaganiu odbył się wernisaż 18-tu żagańskich artystów plastyków, którzy zaprezentowali szeroki i różnorodny wachlarz technik artystycznego wyrazu. Od malarskich, przez grafikę - tę klasyczną i komputerową, rysunek, kolaż, rzeźbę, instalacje przestrzenne, aż po fotografię...

Ta różnorodność i bogactwo artystycznego świata widzenia przez indywidualne pryzmaty każdego z autorów prezentowanych prac z pewnością zainspirowało kilkanaście lat wcześniej w 2002r. Katarzynę Tomasiewicz - ówczesną studentkę Historii Sztuki UW i uczestniczkę pierwszej edycji tej wystawy do stworzenia jej tytułu - „Świata Widzenie”. Pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia a do dzisiaj stałym kuratorem wystawy jest pan Gustaw Lis – artysta plastyk, instruktor i nauczyciel plastyki, obecnie na emeryturze, choć wciąż aktywny w środowisku artystycznym.

WIDEO: Żagań z perspektywy lotu ptaka

Dlaczego siódme, a nie piętnaste „Świata Widzenie”? Przyczyna jest prozaiczna i jak wiele podobnych inicjatyw w dekadzie społecznych i kulturowych przemian, również w Żaganiu działo się różnie w tak zwanej kulturze. Zmieniały się władze, zarządcy i priorytety instytucji kultury oraz sami artyści, którzy nie zawsze mieli pełną możliwość realizowania artystycznych pasji. Często, by zarobić na chleb i rodzinę trzeba było szukać lepiej opłacanego zajęcia, bo praca instruktora czy artysty plastyka, wczoraj i dziś nie należą do najlepiej płatnych w tej szerokości geograficznej…

Kto raz związał się ze świata widzeniem, trudno się z nim rozstaje a nawet jeśli, to wraca doń po latach. Nie jest ważne, czy na co dzień mieszka w Żaganiu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Londynie czy za oceanem. Wraca do Żagania i do Tego, kto zaszczepił w nim artystycznego ducha, wraca do Gustawa Lisa.

W siódmej edycji wystawy zorganizowanej przez Centrum Kultury w Żaganiu, w którym wciąż funkcjonują pracownie i sekcje artystyczne wzięło udział 18-tu artystów. Większość z nich, to wykwalifikowani artyści plastycy, instruktorzy, graficy, ale również amatorzy z pasją i potrzebą artystycznej ekspresji. Warto Ich wymienić z imienia i nazwiska, bo na co dzień spotykamy ich na ulicy, nasze dzieci uczęszczają na Ich na zajęcia, Ich prace zdobią nasze biura, mieszkania, sklepy. Rzadziej czytamy o nich w lokalnej prasie, gdyż sztuka w małych aglomeracjach nie sprzedaje się najlepiej i ma dosyć ścisły krąg odbiorców. W Holu Słonecznym Pałacu, jeszcze w grudniu tego roku i styczniu przyszłego będzie można podziwiać niezwykłe prace: Weroniki Błaszczak, Żanety Chłostowskiej-Szwaczki, Katarzyny Czarneckiej, Panagiotisa Karagiorgisa, Grażyny Kulej-Zwiernik, Jerzego Kupczyka, Malwiny Kwiatkowskiej, Gustawa Lisa, Marcina Muszalskiego, Estery Parker, Bogusławy Perek, Agaty Schleiss, Eugeni Siejkowskiej, Alicji Skrzyńskiej-Zielonki, Joanny Szczególskiej, Alicji Wolskiej, Edyty Wyrembskiej i Jagody Zwiernik.

Wernisaż uświetnił koncert Karoliny Pytlak (sopran) i Piotra Rokitnickiego (fortepian).

Artystów przedstawiali i obdarowywali symboliczna różą pani Beata Tołpa – Dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu i wspomniany już Gustaw Lis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Siódme „Świata Widzenie” – prezentacje twórczości żagańskich artystów plastyków [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto