Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat żarski. To dopiero osobowości! To oni "zarażają" nas megawatami mocy!

Lucyna Makowska
Edyta Gajda z Żar, radna miejska i szefowa Stowarzyszenia Tobie i Miastu. Pomaga matkom dzieci niepełnosprawnych.
Edyta Gajda z Żar, radna miejska i szefowa Stowarzyszenia Tobie i Miastu. Pomaga matkom dzieci niepełnosprawnych. Lucyna Makowska
Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Ograniczeń nie stanowi ani wiek, ani przeciwności, które na ich życiowej drodze postawił los. Swoją pracą pokazują, jak marzenia przekuć w czyny, a swoimi megawatami mocy potrafią jeszcze porwać innych do działania. Kto w powiecie żarskim ubiega się w plebiscycie Gazety Lubuskiej o tytuł Osobowość Roku?

Ponad 200 Lubuszan wyróżniających się działalnością społeczną, a także dokonaniami w życiu artystyczno-kulturalnym, w pracy w samorządzie i w gospodarce walczy o tytuł. Nominacje składali dziennikarze GL, ale kandydatury podpowiadali nam także Czytelnicy. Do rozstrzygnięcia powiatowych eliminacji do 6 lutego zostało jeszcze kilkanaście dni. Dziś prezentujemy kandydatów z powiatu żarskiego, gorąco zachęcając do głosowania na swoich wybrańców. Jak to zrobić? Klikając w internecie po uprzednim wykupieniu prenumeraty cyfrowej dziennika. Można też wysłać SMS na nr 72355 podając indywidualny kod kandydata (koszt jednego SMS to 2,46 zł z VAT).Partnerem plebiscytu jest żarska firma Swiss Krono.

Kategoria Kultura

Wczoraj w południe prowadziła tu 50 głosami Małgorzata Gołębiewicz,( LOK.72 na nr 72355) artystka poetka z Mirostowic Dolnych. Czytelnicy nominowali ją za aktywną działalność w propagowaniu sztuki nowoczesnej wśród mieszkańców powiatu żarskiego. Studiowała w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Dyplom uzyskała w pracowni rysunku prof. Jana Berdyszaka. Ukończyła także studia podyplomowe: zajęcia artystyczne, plastyka, muzyka na ASP we Wrocławiu, historię na UAM w Poznaniu. Zajmuje się sztuką, dotykając różnych jej obszarów: instalacją, performance, malarstwem i poezją.

Czytelnicy zgłosili też Kamila Markowskiego z Żar,który wczoraj w południe zebrał 10 głosów ( LOK.61 na nr 72355). Docenili go za światełko do nieba podczas WOŚP w Żarach i Żaganiu, warsztaty kuglarskie dla dzieci podczas ferii, pokaz na zakończenie pleneru archeologicznego w Wicinie czy występ podczas plenerowych spotkań ze sztuką w Żarach. W tej kategorii, mając na koncie osiem głosów walczy również Bettina Kowalska-Targońska (LOK.80 na nr 72355), dyrektorka Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Łęknicy. Czytelnicy nominowali ją za wytrwałość i poświęcenie się całkowicie pracy nad „reaktywowaniem” udziału Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w życiu mieszkańców Łęknicy.

Łukasz Matyjasek (LOK.58 na nr 72355), założyciel Łużyckiego Stowarzyszenia Artystyczno-Kulturalnego Żaranin, a obecnie jego menadżer, wczoraj, gdy przygotowywaliśmy tekst do druku miał na koncie 7 głosów. Po zlikwidowanym Młodzieżowego Domu Kultury wprowadził zajęcia dla dzieci i młodzieży na terenie całego powiatu żarskiego. Od tej pory włącza się aktywnie w lokalne inicjatywy, m.in. zbiórki charytatywne dla chorych dzieci. Jest organizatorem odbywającego się w każdego roku w marcu Międzynarodowego Festiwalu Tańca. Prywatnie prowadzi też agencję artystyczną.

Zbigniew i Krzysztof Kopocińscy (LOK.78 na nr 72355) zawodowo obaj są lekarzami w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach. Cały swój wolny czas poświęcają na rzecz innych, kultywują pamięć i historię rodziny oraz wszystkich Kresowiaków. To ich działalności szpital wojskowy w Żarach zawdzięcza przydomek „kresowy”. Co roku w październiku organizują akcję „Światełko pamięci dla Lwowa”. Każdego roku przed dniem Wszystkich Świętych zbierają znicze, które trafiają później na cmentarze we Lwowie. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zbigniew i Krzysztof Kopociński starają się upamiętniać w każdy możliwy sposób Kresowiaków, ich burzliwe historie. - Dla nas największym sukcesem jest każde upamiętnienie kogoś zapomnianego, jakiegoś ważnego wydarzenia - podkreślają zgodnie. - Chodzi o takie rzeczy, które są trwałe. To na przykład krzyż wołyński na żarskim cmentarzu, przed którym pali się dziś mnóstwo zniczy. To tablica poświęcona lekarzom powstańcom. To są dla nas największe sukcesy. W zeszłym roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowali apel pamięci przed żarskim ratuszem.

Działalność społeczna i charytatywna

W tej kategorii prowadzi Monika Dominiak ( LOD.86 na nr 72355), dyrektor przedszkola Chatka Puchatka w Żarach. Już teraz uzyskała 135 głosów! Została nominowana za bezinteresowną pomoc potrzebującym.

Tak samo argumentowali nasi czytelnicy nominację Bożeny Szpadel, emerytki z Żar. (LOD.85 na nr 72355). Pani Bożena ma już 54 głosy poparcia od mieszkańców powiatu.

- Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Nie jest bezdusznym miejscem, gdzie rządzi tylko pieniądz. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat- podkreśla pani Bożena.- Poza tym bardzo dobrze rozumiem osoby niepełnosprawne bo sama nią jestem i mam też dwoje dzieci niepełnosprawnych. Jestem emerytką lubiąca gotować, pisać wiersze i starać się pomagać osobom słabszym.
Łukasz Michałkiewicz (LOD.90 na nr 72355)nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubsku, specjalista ds. organizacji i promocji w Lubskim Domu Kultury.

Zdobył na razie 45 głosów. Doceniony przez swoich kolegów z pracy za swoją działalność dobroczynną i obdarowywanie innych. Swoją misję w edukacji osób niepełnosprawnych rozpoczął już w wieku 21lat jako pomoc nauczyciela. Na co dzień pomaga dzieciom z ośrodka być „kimś”. Ale jego aktywność to nie tylko praca z dziećmi to też prowadzenie szkolnego fejsbuka. Prowadzi też zespół taneczno- wokalny z dziećmi z ośrodka. To też społecznik, który włącza się w życie społeczne gminy, tu też, gdy trzeba coś zrobić, on gra pierwsze skrzypce. Wszystkie jego sfery działalności opisujemy na naszej stronie internetowej.

Edyta Gajda (LOD.83 na nr 72355) jest kolejną pretendentką do miana Osobowości Roku. To radna miejska, szefowa Stowarzyszenia Tobie I Miastu, wolontariuszka z Żar. W pracy na rzecz innych nie uznaje żadnych kompromisów. Nasza nominacja dotyczy jej działalności pomocowej. Zdobyła już 29 głosów i czeka na kolejne. Dzięki jej zaangażowaniu Stowarzyszenie od dziewięciu lat organizuje 1 listopada na żarskich cmentarzach kwesty na rehabilitację i sprzęt dla chorych dzieci. W 2018 roku, na rehabilitację Julki, członkowie i sympatycy TIM zebrali 31 tys. 290 zł 100 Euro i 100 koron szwedzkich. Podczas poprzednich ośmiu akcji pomoc popłynęła do 10 dzieci z Żar. Z każdym rokiem bite są rekordy zbiórek.

Ewelina Kołodziejczyk (LOD.87 na nr 72355) jest mamą 11-letniej chorej na zespół Patau Julki. Mimo barier, schodów, zawsze udawało się jej pokonać przeciwności losu. Charyzmy i determinacji może pozazdrościć wielu. Gdy dowiedziała się, że urodzi chore dziecko, nie zdawała sobie sprawy jaka czeka ją walka. Gdy opadł żal, pytania dlaczego, podjęła walkę, by przedłużyć i poprawić komfort życia córce. Zbiera nakrętki, sprzedaje książki, autorstwa swej kuzynki o przygodach jaszczurki Cziczi. Uczestniczy w akcjach charytatywnych, także na rzecz innych niepełnosprawnych dzieci. Jako mama jest podporą dla innych kobiet, które rodzą dzieci z zespołem Patau.

Działalność społeczna i samorządność lokalna

W tej kategorii Czytelnicy nominowali Halinę Hudymę (LOS.34na nr 72355), przewodniczącą Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Złoty Wiek. Za co? Została doceniona za długoletnie zaangażowanie pracę na rzecz Stowarzyszenia.

Kategoria Biznes

Danuta Sobieraj (LOB.14 na nr 72355, założycielka Rodzinnego Domu Seniora w Żarach została dostrzeżona za swoją wielką pasję i serce jakim darzy starszych, chyba najbardziej potrzebujących naszej pomocy. Siedem lat temu założyła Rodzinny Dom Seniora „Leśne Zacisze” w Żarach, od dwóch w mieście prowadzi także noclegownię. A już rozpoczęła prace nad budową Europejskiego Centrum Geriatrycznego w Mielnie koło Przewozu. Swoim podopiecznym pomaga godnie zestarzeć i pokazać im inny lepszy świat. Na pomysł pomocy starszym ludziom i stworzeniu dla nich miejsca do godnego starzenia się, wpadła po śmierci męża. Została sama, ale za to z dużym kredytem. - Rozbudowa domu była tylko częścią planu. -Czy można nazwać realizację moich działań w kierunku drugiego człowieka, godnej starości, biznesem - pyta pani Danuta? Myślę, że nie do końca. Pomoc, jaką świadczymy jest dla wyjątkowej grupy społeczeństwa- seniorów. Trzeba bardzo kochać ludzi I mieć ogromną pasję, oraz dozę empatii w tej misji.Bo tak bym nazwała ten wyjątkowy charakter pracy.

Zobacz też: Żary. Powstała tężnia, która ma poprawić zdrowie mieszkańców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powiat żarski. To dopiero osobowości! To oni "zarażają" nas megawatami mocy! - Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto