Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy otwierają rynek pracy. Będzie kolejna fala emigracji?

Paweł Majchrzak
commons.wikimedia.org
1 maja ostatnie dwa państwa otworzą przed obywatelami "nowych" krajów członkowskich Unii Europejskiej swoje rynki pracy. Czy w przypadku Niemiec i Austrii czeka nas podobna fala migracyjna jak kilka lat temu na Wyspy Brytyjskie.

Przed falą migracyjną do Wielkiej Brytani i Irlandii to właśnie Niemcy były dla Polaków najpopularniejszym celem emigracji zarobkowej. Z powodów prawnych jedynie nieliczni mogli podjąć u naszych zachodnich sąsiadów legalną pracę - zdecydowana większość pracowała "na czarno". Teraz ma to się zmienić.

Niemieckie firmy od dawna narzekają na brak rąk do pracy. Szczególnie poszukiwani są pracownicy fizyczni, pielęgniarki oraz opiekunowie dla osób starszych. Czy o wiele wyższe zarobki niż w Polsce spowodują kolejną falę migracji zarobkowej? - Niemcy mogą stać się liderem w zestawieniu krajów docelowych dla polskich (w tym zachodniopomorskich) migrantów zarobkowych, tym bardziej, że w pozostałych krajach można spodziewać się znaczącego osłabienia wartości czynników przyciągających – wzrost bezrobocia, niechętne imigrantom nastroje społeczne itp. Inicjatywy mające na celu zmniejszenie napływu imigrantów z Polski można np. zaobserwować już w Holandii- dowiedzieliśmy się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Trudno jednak określić liczbę osób, które mogą opuścić Polskę.

Podstawa - znajomość języka

Aby w ogóle myśleć o podjęciu pracy u naszych zachodnich sąsiadów konieczna jest znajomość języka, choćby w stopniu komunikatywnym. W szczecińskich szkołach językowych już od kilku miesięcy można zauważyć większe zainteresowanie kursami języka niemieckiego. - Od połowy października obserwujemy wzrost zainteresowania nauką języka niemieckiego wśród osób aktywnych zawodowo. Większość zapytań dotyczy kursów specjalistycznych, które prowadzimy od kilku lat. Niestety większość osób po ich ukończeniu nie wraca już do Szczecina, gdyż wybierają życie i pracę w Niemczech - opowiada serwisowi NaszeMiasto.pl Marcin Miśniakiewicz, dyrektor szczecińskiego oddziału Szkoły Języków Obcych "Profi-Lingua".

Ile można zarobić?

Zarobki dla opiekunów do osób starszych wynoszą średnio ok. 2000 euro (brutto), pracownicy branży turystycznej zarobić mogą ok. 1400 euro, informatycy zaś ok. 3400 euro.

A czy Wy zamierzacie wyjechać do pracy do naszych zachodnich sąsiadów? Czekamy na Wasze opinie i zachęcamy do głosownia sondzie.

.................................................

Najświeższe wiadomości z Lubuskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto