Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealiści uniwersyteckiego ogólniaka bezpłatnie pomagają w nauce młodszym uczniom

Renata Hryniewicz
Uczniowie, którzy udzielają korepetycji młodszym kolegom
Uczniowie, którzy udzielają korepetycji młodszym kolegom Renata Hryniewicz
Uczniowie nowo powstałego Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego postanowili pomagać uczniom podstawówek i bezpłatnie udzielają korepetycji. - Fajna akcja i miły gest ze strony tych młodych ludzi - mówi nauczycielka „jedynki” Monika Bugielska.

- Chcemy pomagać, ale to też dla nas jest pewna forma nauki. Poprzez udzielanie korepetycji sami przypominamy sobie to, co już mogliśmy zapomnieć. Przyda nam się to do matury - mówi Oliwia Bujnowska, która udziela korepetycji z języka niemieckiego.

- Chcemy pomóc młodszym uczniom, podzielić się swoją wiedzą, przekazać to, czego się nauczyliśmy - dodaje jej koleżanka Martyna Grześkowiak.

To dopiero początek

To pierwszy pomysł na działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza, jaki w szkole zawiązał w połowie września, czyli niemal od początku jej istnienia. Uczniów pod swoje skrzydła wzięła Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Katarzyna Kochańska z fundacji przeprowadziła trzytygodniowe warsztaty wolontariatu i zapytała uczniów, czy chcieliby je wykorzystać w praktyce. - Oczywiście byli chętni. Są aktywni, nie trzeba było ich namawiać. Mamy wiele pomysłów i planów, na pewno będzie jeszcze o nas słychać - mówi K. Kochańska.

Dumny ze swoich uczniów jest dyrektor uniwersyteckiego liceum Jan Zgrzywa. - To zdolna młodzież i cieszę się, że chce podzielić się swoją wiedzą - mówi dyrektor. - Zaobserwowałem też, że nasi uczniowie kiedy uczą tych młodszych kolegów, sami stają się bardziej dorośli i poważni. Czują się odpowiedzialni.

Kiedy uczniowie dwóch klas połączyli siły, okazało się, że korepetycji mogą udzielać niemal z każdego przedmiotu. - Każdy z nas jest mocny w innym przedmiocie. Myślę, że z każdego przedmiotu, jaki jest w szkole podstawowej, znajdzie się ktoś, kto może pomóc młodszym - potwierdza Zuzan - na Piskunowicz, która udziela korepetycji z matematyki.

Na razie zgłaszają się dzieci, które chcą podszkolić matematykę (najwięcej chętnych), język angielski, przyrodę, fizykę i język niemiecki.

Korepetycje dla każdego

Pomoc, jaka oferują licealiści, dotyczy nie tylko uczniów słabych, którzy na bieżąco nie dają sobie rady z jakimś przedmiotem. To też dla tych, którzy czegoś nie rozumieją, ale też np. byli chorzy i muszą nadgonić materiał, albo po prostu chcą dobrze przygotować się do sprawdzianu czy kartkówki.

W ubiegłym tygodniu odbyły się pierwsze zajęcia. Przyszło na nie kilku uczniów szkół podstawowych.

- Często jest tak, że uczeń uczniowi jest w stanie inaczej coś wytłumaczyć niż nauczyciel - mówi Monika Bugielska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1. - Nie mówię, że lepiej czy gorzej, ale na pewno inaczej. Być może uczniowie, którzy mają problem ze zrozumieniem czegoś, jak tłumaczy im to ktoś dorosły, zrozumieją łatwiej, gdy problem objaśni im ktoś młodszy, osługując się językiem uczniowskim.

- Nie słyszałam o tej akcji. Mój syn Kornel bierze korepetycje z angielskiego u pani, która mieszka niedaleko od nas. Jesteśmy zadowoleni, ale pomysł nauki przez uczniów jest świetny. Jak syn będzie potrzebował się poduczyć z innego przedmiotu na pewno skorzystamy - mówi Kamila Zając.

Licealiści korepetycji udzielają dwa razy w tygodniu: w środy o godz. 14.45 i piątki o godz. 12.35 w Collegium Polonicum. Zgłoszenia chętnych przyjmuje sekretariat ULO, tel. 618-296-838.

- Gwarantujemy miłą atmosferę, dobrze spędzony czas, naukę poprzez zabawę oraz zmobilizowanie waszego dziecka do nauki. Postaramy się, żeby nie było nudno - obiecują licealiści.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące powstało w tym roku. We wrześniu dwie klasy rozpoczęły naukę na kierunkach: humanistycznym i biologiczno - chemicznym. W przyszłym roku planowany jest jeszcze kierunek matematyczno - fizyczny.

Czym się różni ULO od innych ogólniaków?

Lekcje w tej szkole prowadzą nauczyciele akademiccy, którzy w Collegium Polonicum wykładają też dla studentów. - Nauczyciele nie uczą w schemacie tradycyjnej szkoły. Nastawiamy się bardziej na to, żeby uczniowie dochodzili do wiedzy sami, a nie uczyli się na pamięć - mówi dyrektor Jan Zgrzywa. Uczniowie mają poziom rozszerzony z języka angielskiego i niemieckiego. Mają też zajęcia fakultatywne z tych języków.

Uczniów, podobnie jak studentów, na zajęcia nie wzywa dzwonek. Sami muszą pilnować czasu, w którym zajęcia się rozpoczynają.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto