Na żarskim rynku, nieopodal fontanny można zasiąść na ławeczce obok Georga Philippa Telemanna. Niemiecki muzyk i kompozytor mieszkał w Żarach przez ponad 4 lata. Na początku XVIII wieku kierował kapelą na dworze Promnitzów.

Na zaproszenie hrabiego Promnitza Telemann przybył z Lipska do Żar w 1704 r. W następnym roku został nadwornym kapelmistrzem. Tutaj też powstała część jego kompozycji. Dla upamiętnienia związków wybitnego kompozytora z miastem, w kwietniu 2010 r. na deptaku przed Salonem Wystaw Artystycznych stanęła ławeczka ze spiżową figurą Telemanna. Turystom w to graj. Każdy może posiedzieć u boku grającego na skrzypcach kompozytora i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Dociekliwych zainteresuje również plansza ustawiona obok ratusza, która przybliża postać Georga Philippa Telemanna.

Zobacz: zamek Bibersteinów i pałac Promnitzów w ŻarachKomentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!