Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GORZÓW. Solary w szpitalu

(um, rb)
W Gorzowie oddana została do użytku kolejna inwestycja umieszczona w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – Wolnostojąca instalacja solarna do podgrzewu ciepłej wody użytkowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego.

Inwestycja została dofinansowana w ramach Priorytetu III– Ochrona i zarządzanie zasobami środowiska przyrodniczego, Działanie 3.2 – Poprawa jakości powietrza, efektywności energetycznej oraz rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Całkowita wartość projektu to 3 mln zł. Wnioskowana kwota dofinansowania:2,55 mln zł. Poziom dofinansowania: 85%.
Słońce grzeje wodę
Przedmiotem projektu było zamontowanie instalacji solarnej do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Cała instalacja usytuowana jest przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Dekerta 1. Działka, na której zlokalizowano inwestycję należy do Szpitala Wojewódzkiego i usytuowana jest w najbliższym sąsiedztwie urządzeń technicznych – istniejącej kotłowni. Kotłownia ogrzewa wodę do centralnego ogrzewania oraz do potrzeb: sterylizacji, kuchni, pralni, rehabilitacji oraz potrzeb higienicznych pacjentów i personelu. Kotłownia dotychczas pracowała 24 h na dobę, zarówno w okresie zimowym jak i letnim. Dzięki inwestycji szpital będzie oszczędzać. Zmniejszy się zużycie paliwa gazowego lub olejowego, a także zredukowana będzie emisji CO2 do atmosfery.
Działanie kolektora słonecznego
Zakres inwestycji obejmował zamontowanie kolektorów słonecznych. Wyliczona powierzchnia pola kolektorów wynosi 630 m2. Jest to 140 sztuk kolektorów połączonych w zespoły po 5 sztuk, ustawione w 7 rzędach po 4 zespoły. Do współpracy z układem kolektorów próżniowych dobrano 4 sztuki warstwowych zasobników ciepła PS 9002 połączonych szeregowo. W celu zabezpieczenia przed stratami ciepła instalacji i elementów towarzyszących zaprojektowano obudowę cieplną zbiorników. Do podgrzewu ciepłej wody użytkowej dobrano 3 zbiorniki warstwowe SI 1001, z zespołami wymiennikowo-pompowymi. Zbiorniki umieszczone są w istniejącej kotłowni. Kolektory solarne próżniowo-rurowe wykorzystują jako czynnik obiegowy zdemineralizowaną wodę. Projekt wymagał wzniesienia budynku technicznego do zabezpieczenia zbiorników wodnych i armatury zabezpieczającej. Wybudowany został budynek jednokondygnacyjny, zaprojektowany w technologii szkieletu stalowego, z obudową z płyt warstwowych, kryty płaskim dachem jednospadowym. W budynku tym znajdują się 4 zbiorniki o pojemności 9 m3 każdy oraz naczynia przepompowe, wzbiorcze, system pomp i kanały ciepłownicze. Nowa instalacja częściowo eliminuje pracę kotłowni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto