Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Nowe Miasteczko oczarowuje atrakcjami! Obejrzyjcie film i sami oceńcie! [WIDEO]

rek
Dron zawitał do gminy Nowe Miasteczko, by uwiecznić dla Was kadry z bajecznymi, sielskimi pejzażami. Nim wybierzecie się w te okolice województwa lubuskiego, zobaczcie film i upewnijcie się, jak piękne miejsca skrywa w swoim sercu nasz region!

Cudze chwalicie, swego nie znacie, a jeśli nie znacie, to już czas, by spakować plecaki i ruszyć po nowe przygody! Naszą propozycją na letni wypoczynek jest dziś gmina wiejsko-miejska Nowe Miasteczko, zlokalizowana w powiecie nowosolskim. Musicie wiedzieć, że jest to gmina o typowo wiejskim charakterze, ale niech Was nie zmyli jej spokojny, sielski duch! Tutaj bowiem odnajdziecie mnóstwo atrakcji turystycznych, od malowniczych zabudowań miejskich zaczynając, poprzez nobliwe obiekty sakralne i pałacowe, na pomnikach przyrody, parkach krajobrazowych i terenach rekreacyjnych kończąc. Ale to nie wszystko! Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, gmina Nowe Miasteczko przygotowała rozległe szlaki piesze i rowerowe, które stanowią prawdziwą gratkę zarówno dla miłośników wędrówek, jak i „dwóch kółek”.

Nieco historii…

Sama miejscowość, Nowe Miasteczko, która króluje nad sołectwami, lokację miejską uzyskała jeszcze przed rokiem 1295. Prawa miejskie straciła w 1919, ale szczęśliwie ponownie uzyskała statut miasta w roku 1945.

Historia tej malowniczej miejscowości położonej nad rzeką Biała Woda jest niezwykle ciekawa. Zacznijmy od tego, że już w czasach średniowiecza i renesansu słynęła ze świetnych rzemieślników, w tym młynarzy, piwowarów, piekarzy, dekarzy, gorzelników i sukienników. Dzięki umiejętnościom i pasji właśnie tych ludzi, miasto słynęło z ogólnego dobrobytu.

Po 1331 roku Nowe Miasteczko zostało podporządkowana Koronie Czeskiej, zaś w latach 1649-1776 należało już do klasztoru Jezuitów w Otyniu. Według kart historii, miejscowość znajdowała się również w dobrach księstwa żagańskiego.

Trzeba również wiedzieć, że w XVIII wieku przez serce Nowego Miasteczka biegły kluczowe trakty pocztowe: z Drezna do Poznania i Torunia oraz do Warszawy.

Nowe Miasteczko dziś

Zabytków w tej miejscowości nie brakuje. Ci, którzy szukają duchowego ukojenia, powinni skierować swoje kroki do majestatycznego kościoła parafialnego pw. Św. Marii Magdaleny. Ten dumny obiekt datowany jest na XIV wiek i stanowi doskonały przykład świątyni średniowiecznej, która – na przestrzeni kolejnych wieków – została rozbudowana.
Kościół wpisany jest w rejestr zabytków.

Innym obiektem sakralnym, w którym również można oddać się refleksji, jest kościół pw. Opatrzności Bożej. Ta świątynia w stylu klasycystycznym została zbudowana w latach 1784-1875.

Będąc w Nowym Miasteczku Waszą uwagę na pewno zwróci rynek, na którym dumnie wznosi się renesansowy ratusz. Obiekt ten powstał w latach 1664-1665 w miejscu starego ratusza, który spłonął w roku 1634.

Gmina z potencjałem!

W obręb gminy Nowe Miasteczko wchodzi 10 malowniczych sołectw: Borów Polski, Borów Wielki, Gołaszyn, Konin, Nieciecz, Popęszyce, Szyba, Żuków, Rejów oraz Miłaków. To właśnie przez sielskie wsie przebiegają szlaki rowerowe: niebieski (Nowe Miasteczko – Konin – Szyba) oraz czarny (Miłaków – Nowe Miasteczko – Popęszyce – Szyba – Borów Wielki – Borów Polski).

Pamiętajcie, że kolor niebieski zarezerwowany jest dla szlaków dalekobieżnych, a czarny to krótki szlak dojściowy. Wybierając ten ostatni możecie szybko dotrzeć do atrakcyjnych miejsc w gminie.

Przyjrzyjmy się bliżej wybranym sołectwom i ich atrakcjom…

Będąc w Borowie Polskim zwróćcie uwagę na późnogotycki kościół filialny pod wezwaniem św. Klemensa oraz pełne dostojeństwa ruiny zamku z końca IX wieku, natomiast udając się do Borowa Wielkiego swoje kroki skierujcie w stronę wczesnogotyckiego kościoła filialnego pod wezwaniem św. Wawrzyńca oraz pałacu, który choć majestatyczny, dziś popada w ruinę. Ten ostatni obiekt wzniesiono na początku XVIII wieku. Teraz obiekt cierpliwie czeka na swój lepszy czas stanowiąc zarazem gratkę dla miłośników historii.

Ruszamy dalej! Kierunek – Gołaszyn! W tej wsi odnajdziecie gotycki kościół filialny pw. św. Marcina oraz zespół folwarczny datowany na przełom XVIII-XIX wieku, w którego skład wchodzą: dwa domy mieszkalne, budynek mieszkalno-gospodarczy, chlewnia, obora oraz stodoła. Dla tych zaś, którzy są amatorami rekreacji konnej, proponujemy wizytę w stajni sportowej i centrum hippiki, gdzie rozgrywane są międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody. Dla miłośników łowiectwa proponujemy zaś wizytę we wsi Nieciecz. Właśnie tu znajduje się Ośrodek Hodowli Zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego.

W Popęszycach zwróćcie uwagę na gotycki kościół filialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła, natomiast będąc w Miłakowie zajrzyjcie do renesansowego kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła oraz skierujcie kroki w stronę siedemnastowiecznego dworu, który choć wymaga remontu, to i tak prezentuje się dostojnie!

Dajcie się porwać przygodzie!

Plecaki spakowane? Rowery przygotowane? To dalej, przed siebie! Ruszajcie na podbój gminy Nowe Miasteczko. Mamy nadzieję, że nasz filmik zachęcił Was do odwiedzenia tych malowniczych rejonów naszego województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto