Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Bibersteinów i pałac Promnitzów w Żarach

red.
Urząd Miejski Żary
Obok monstrualnego zespołu zamkowo-pałacowego nie da się przejść obojętnie. Ślady majestatu dawnych właścicieli Żar są w tych gmaszyskach równie wyraźne jak całkiem współczesne oznaki zaniedbania, dewastacji i kradzieży. I to w samym centrum miasta.

O planach odbudowy dawnych rezydencji mówi się od lat, bodaj za każdym razem z nutką niepokoju o dalsze losy zabytków. Miał już tutaj być i hotel, i galeria handlowa, i muzeum, a jest to, co jest. Jednego odmówić tym ruinom jednak nie można – intrygują każdego, kto ogląda je po raz pierwszy. Zobaczyć w nich można zarówno niechlubną wizytówkę miasta, jak i autentyczną atrakcję, której surowość zachęca do bliższego poznania.

Rycerska siedziba w Żarach istniała już w XIII wieku. W ręce znamienitego rodu von Biberstein gotycki zamek przeszedł w 1355 r. Śląsko-łużyccy magnaci rozbudowywali pierwotne założenie prze dwa kolejne wieki, znacznie powiększając przestrzeń mieszkalną. Za ich panowania zamek zyskał też charakterystyczną wieżę, podwyższoną i przebudowaną w stylu barokowym ok. 1700 roku.

Średniowieczna forteca Bibersteinów przetrwała w swoim kształcie do drugiej połowy XVI wieku. Po bezpotomnej śmierci dwóch ostatnich członków rodu, braci Hieronima i Krzysztofa, w 1558 roku właścicielem zamku i okolicznych dóbr został biskup wrocławski Baltazar von Promnitz. Wkrótce też przekształcił założenie obronne w renesansową rezydencję. Sąsiadujący z dawną warownią pałac wyrósł znacznie później – w latach 1705-1726. Wznieśli go spadkobiercy biskupa, i tutaj też mili swoją sztandarową siedzibę. Czasy świetności pałacu nie trwały jednak długo. Skończyły się wraz z wymarciem rodu von Promnitz – pod koniec XVIII wieku. Kiedy dobra przeszły na własność państwa pruskiego, pałacowe wnętrza zajęły urzędy, zamek zaś zamienił się w więzienie. Krótko przed II wojną światową było tutaj również muzeum, a w czasach powojennych – siedziba starostwa powiatowego. Po przeniesieniu urzędów do Ratusza zespół zamkowo-pałacowy stał się dla Żar kłopotliwą pamiątką po dawnych właścicielach miasta. Kolejna prywatyzacja poza planami odbudowy zabytków na razie niewiele wniosła do sprawy.

Zobacz:**pałac w Brodach**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto