W dniach od 8 września do 8 października diecezję zielonogórsko-gorzowską nawiedzi figura Matki Bożej Fatimskiej. Będzie jej towarzyszyć międzynarodowa ekipa misjonarzy. Figura będzie gościć w wybranych parafiach, a ostatniego dnia peregrynacji nawiedzi Rokitno.

Dlaczego figura Matki Bożej Fatimskiej nawiedzi nasz region? W tym roku – 13 maja – przypadała 100. rocznica objawień w portugalskiej Fatimie. Z tej okazji, jeszcze w styczniu, papież Franciszek pobłogosławił sześć figur Matki Bożej Fatimskiej i posłał je na sześć kontynentów.
- Istotą tej peregrynacji jest pragnienie papieża, aby te osoby, które w roku rocznicowym nie będą mogły przyjechać do Fatimy, też mogły zyskać odpust zupełny, związany z tą figurą. Ona przybywa do nas także po to, abyśmy modlili się o pokój na świecie – mówi nam ks. Andrzej Skoblicki, proboszcz w Maszewie (pow. krośnieński).
Do tej pory figura była m.in. w Rosji, Anglii i Austrii. W najbliższy piątek figura dotrze do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. I do 8 października będzie można się przy niej modlić w kilkudziesięciu świątyniach.
- W piątek o 18.00 będzie w Rybakach, w sobotę o 10.00 w Lubogoszczy, a po południu w kościele św. Jadwigi w Krośnie Odrzańskim. W niedzielę o 7.45 będzie w Radomicku, a o 14.30 w Maszewie – mówi ks. Skoblicki o peregrynacji tylko w swojej okolicy.
Miejsc, które nawiedzi figura Matki Bożej Fatimskiej będzie znacznie więcej. W poniedziałek 11 września w planach jest peregrynacja w parafii św. Józefa w Gorzowie, 12 września – w Sulęcinie, 13 września – w Skwierzynie, a 14 września – w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie (pełna lista poniżej). Na zakończenie figura będzie w Rokitnie.
Wraz z figurą do kościołów przyjedzie także ekipa misjonarzy. Jubileuszową peregrynację prowadzi Międzynarodowe Przymierze Świętej Rodziny.
Kult Matki Bożej Fatimskiej widoczny jest u nas od lat. W Gorzowie rokrocznie 13 maja odbywa się procesja fatimska. W tym roku przy tej okazji miasto zostało zawierzone Maryi.
Objawienia fatimskie miały miejsce od 13 maja do 13 października 1917. Matka Boska miała się objawić trojgu dzieciom i przekazać im trzy tajemnice fatimskie. W pierwszej była wizja piekła, do którego trafiają dusze grzeszników, druga dotyczyła ustanowienia nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Z kolei trzecia – ujawniona w 2000 r. przez Jana Pawła II – zawierała m.in. opis „białego kapłana ginącego od kul”.


Terminarz nawiedzenia figury Matki Bożej Fatimskiej w poszczególnych parafiach:
 • 8.09 Maszewo
 • 9.09 Krosno Odrzańskie
 • 10.09 Maszewo
 • 11.09 Gorzów, św. Józefa
 • 12.09 Sulęcin
 • 13.09 Skwierzyna
 • 14.09 Gorzów, Pierwszych Męcz. Polski
 • 15.09 Strzelce Krajeńskie
 • 16.09 Drezdenko, Przem. Pańskiego
 • 17.09 Międzyrzecz, Pierw. Męcz. Polski
 • 18.09 Babimost
 • 19.09 Świebodzin, Miłosierdzia Bożego
 • 20.09 Wschowa, św. Królowej Jadwigi
 • 21.09 Zielona Góra, Ducha Świętego
 • 22.09 Szprotawa, Wniebowzięcia NMP
 • 23.09 Głogów, Miłosierdzia Bożego
 • 24.09 Otyń
 • 25.09 Grodowiec
 • 26.09 Głogów, NMP Królowej Polski
 • 27.09 Żagań, Wniebowzięcia NMP
 • 28.09 Żary, Najśw. Serca Pana Jezusa
 • 29.09 Lubsko, Najśw. Serca Pana Jezusa
 • 2.10 Sulechów, św. Stanisława Kostki
 • 3.10 Nowa Sól, św. Józefa
 • 4.10 Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu
 • 5.10 Jordanowo
 • 6.10 Zielona Góra, św. Urbana
 • 7.10 Rokitno


W każdej parafii nawiedzenie figury rozpoczyna się o godz. 17.00. W programie: modlitwa różańcowa, Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu lub procesja fatimska, możliwość spowiedzi. Jeśli jest to możliwe, w niektórych parafiach odbędzie się także całonocna adoracja.

Międzynarodowe Przymierze Świętej Rodziny jest powstałym w 1990 r. i mającym swe oddziały w 104 krajach światowym katolickim ruchem rodzinnym, który propaguje nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz praktykę zwaną Komunią wynagradzającą.

Zobacz też: Zmiany w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dokąd odchodzi ksiądz z Twojej parafii?

Zobacz święcenia kapłańskie w Gorzowie
Z regionu

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Louis (gość)

Glupota polskiego narodu nie ma granic,,,,,21 Zatem ludzie poznali Boga, ale nie chcieli oddawać Mu czci ani dziękować. Popadli w bezsensowne rozmyślania i pogrążyli swe serce w ciemnościach. 22 Tak, uważając się za mądrych, stali się głupcami.

Louis (gość)

Jest rok 1963. Od paru miesięcy na Stolicy Piotrowej jest papież Paweł VI. W liturgii szatańskiej, w kulcie satanistycznym jest przygotowany obrzęd Intronizacji Szatana. Ale warunek jeden: że dokonają go wtedy, kiedy papieżem będzie Paweł…

Parę miesięcy po ingresie papieskim, w nocy z 28 na 29 czerwca w Bazylice św. Pawła za Murami, punkt o godzinie 12 zostaje dokonana… intronizacja Lucyfera.

Jest to nabożeństwo połączone z Ameryką – w Ameryce są orgie, przychodzą masoni porozbierani do naga, ubrani w firaneczki. Tam jest jedna liturgia, tu, w Bazylice św. Pawła, druga liturgia. Drzwi pozamykane, szczelnie pilnowane. Kilkunastu kardynałów i arcybiskupów, zaproszeni świeccy, setki limuzyn przed bazyliką.

Przygotowana bazylika: wszystkie obrazy na ołtarzu zasłonięte, krzyż Pana Jezusa obrócony do góry nogami, na tabernakulum gwiazda pięcioramienna – pentagram. Na ofiarę gwałtu przygotowana 6-letnia dziewczynka, imię: Agnieszka – dlatego że dziewica i męczennica…

Louis (gość)

Mateusza 7:15.Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami16 [Vt-3,31] Poznacie ich po ich owocach

Louis (gość)

Najstarszym znanym ośrodkiem kultu maryjnego był Efez w Azji Mniejszej, gdzie też na początku IV wieku zbudowano pierwszą bazylikę poświęconą Matce Boskiej. W 431 roku w bazylice tej trwały również obrady Soboru Efeskiego, na którym oficjalnie zaakceptowano tytułowanie Marii mianem Bogurodzicy, czyli Matki Bożej. Rozwojowi kultu także sprzyjały uznane przez Kościół najważniejsze objawienia maryjne (Katarzyna Labouré (1830 r.) oraz Bernadeta Soubirous w Lourdes (1858 r.), które przyczyniły się do ogłoszenia dogmatów, w tym o Niepokalanym Poczęciu w 1854 r. przez papieża Piusa IX, przy jednomyślnej zgodzie wszystkich katolickich biskupów świata. Kulminacją kultu maryjnego było ogłoszenie przez Piusa XII w 1950 r. dogmatu o wniebowzięciu Maryi[5].

Współczesny kult maryjny opiera się przede wszystkim na Lumen gentium, konstytucji dogmatycznej Soboru Watykańskiego II, który określa Maryję jako "Matkę Zbawiciela", część tajemnicy Chrystusa w Kościele. Po Soborze Watykańskim II, papież Paweł VI opublikował adhortację apostolską Marialis cultus w celu unormowania form kultu maryjnego[5].

Louis (gość)

W ktorej ewangielii Jezus powiedzial aby dostapic przebaczenia nalezy zwracac sie do Marii,,,,,,,w calym pismieswietym nie ma takowej wzmiank,,,,,,Ponadto, sam Jezus łagodnie zganił kobietę, która powiedziała "Błogosławione łono, które cię nosiło, i piersi, które ssałeś" (Ew. Łukasza 11,27), odpowiadając jej, "Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą go." Czyniąc tak, ograniczył jakąkolwiek tendencję aby wywyższać Marię jako obiekt kultu. Mógł po prostu powiedzieć "Tak, niech będzie błogosławiona Królowa Niebios!" Jednak tego nie uczynił

Louis (gość)

Tytuł ten odnosi się do Isztar, asyryjskiej i babilońskiej bogini zwanej również jako Asztarte lub Aszera. Uważano ją za żonę fałszywego boga Baala, znanego również jako Moloch. Motywacją kobiet aby czcić Aszerę było to, iż była ona boginią płodności, dlatego tak bardzo była czczona wśród kobiet, uwielbienie dla "królowej niebios" było niezwykle rozpowszechnione wśród pogańskich cywilizacji.

Louis (gość)

wrażenie "królowa niebios" pojawia się w Biblii dwukrotnie, oba te fragmenty znajdują się w Ks. Jeremiasza. W pierwszym przypadku Izraelici zaangażowali się w coś co sprowokowało Pana do gniewu. Całe rodziny praktykowały kult bałwochwalczy. Dzieci zbierały drewno a mężczyźni budowali z niego ołtarze, aby czcić fałszywych bogów. Kobiety wyrabiały ciasto i piekły placki dla "Królowej Niebios

Louis (gość)

...PARAFIANIN,,,, człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony

Hasło ze słownika wyrazów obcych...Ludzie to nie jest epoka zaciemnienia europejskiego ktore zostalo sila wprowadzone przez Vatykan....i trwalo ok...600 lat...

Louis (gość)

...PARAFIANIN,,,, człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony

Hasło ze słownika wyrazów obcych...Ludzie to nie jest epoka zaciemnienia europejskiego ktore zostalo sila wprowadzone przez Vatykan....i trwalo ok...600 lat...

Louis (gość)

—bogini wybrzeża morskiego, utożsamiana z planetą Wenus i jej aspektem jako Gwiazda Poranna, matka bogów, początkowo żona najwyższego boga Ela, później żona Baala. Przeszła także do ludowej mitologii hebrajskiej, wraz z tendencjami synkretystycznymi zwalczanymi przez ortodoksyjny nurt broniący radykalnego, nakazanego w Dekalogu na Synaju