Fakty i mity o kolektorach słonecznych

Co czwarta osoba deklarująca chęć zainstalowania kolektorów słonecznych przyznaje, że nie posiada wystarczającej wiedzy na ich temat. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad instalacją solarów, ale nie wiesz czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie opłacalne, dowiedz się od ekspertów, jakie są korzyści wynikające z ich wykorzystania.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, co dziesiąta osoba obawia się, że montaż kolektorów słonecznych oznacza zbyt dużą ingerencję w architekturę domu. Jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie zależy w dużej mierze od wybranego miejsca montażu. Najczęściej jest to instalacja pod kątem zapewniającym największy pobór ciepła słonecznego na południowej stronie dachu budynku. Jednak możliwe jest również montowanie na ścianach budynków, a także na gruncie – wówczas kolektory nie powinny bezpośrednio stykać się z podłożem. Z reguły podstawowy zestaw montażowy ze stelażem dołączany jest do kolektorów i w przypadku istniejącego już domu jego zainstalowanie oznacza wywiercenie kilku otworów na dachu, które nie powodują jednak uszkodzeń dachówki. Co ważne, nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia, aby zamontować kolektory, czego obawia się część Polaków (16%).

„Bariery architektoniczne oraz administracyjno-prawne, o których często myślimy przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów w rzeczywistości nie stanowią dużego problemu. Nie trzeba starać się o pozwolenia na instalację kolektorów, nie ma żadnych dodatkowych formalności z tym związanych. Oczywiście wymaga to ingerencji w architekturę istniejącego budynku lub wykonania fundamentu naziemnego, jednak nie są to działania na tyle skomplikowane, by znacznie wpłynęły na pogorszenie wyglądu naszego domu lub ogrodu” – uważa Kamil Dolata, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Kolektory skuteczne nie tylko latem

Kolektory słoneczne najefektywniej działają latem, kiedy mamy najwięcej słonecznych dni. Wówczas mogą one zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w 100%. Ponieważ o ich skuteczności decyduje natężenie promieniowania słonecznego, a w minimalnym stopniu temperatura powietrza, nawet w czasie mroźnej, ale słonecznej zimy z powodzeniem możemy za ich pomocą wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w naszym domu.

„Prawidłowo dobrany zestaw solarny pozwala przez większą część roku zapewnić odpowiednią dla potrzeb całej rodziny ilości ciepłej wody. Oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70%. Co istotne, zestaw solarny najlepiej instalować w połączeniu z innym, tradycyjnym nośnikiem energii np. gazem płynnym, który zapewni nam ciepłą wodę w mniej słoneczne dni” – mówi Kamil Dolata, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Efektywność solarów zależy m.in. od ich powierzchni oraz wielkości zasobnika na ciepłą wodę. Dla czteroosobowej rodziny, zamieszkującej 160-metrowy dom, przeciętna czynna powierzchnia kolektorów wynosi ok. 5,5 mkw. Pozwala to w okresie letnim, wiosennym, a także częściowo jesiennym zapewnić 80-90% zapotrzebowania na wodę. Prawidłowo działające kolektory pozwalają dziennie ogrzać nawet 200 litrów wody do temperatury ok. 60oC. Co ważne, aby kolektory służyły nam sprawnie przez długie lata konieczna jest ich odpowiednia konserwacja i regularna – co dwa lata – wymiana płynu solarnego tzw. Glikolu.

W jakiej strefie klimatycznej jesteś?

W Polsce istnieje podział na strefy klimatyczne i w zależności od zamieszkiwanego regionu użytkowanie kolektorów może być bardziej lub mniej efektywne. Największe korzyści z instalacji zestawu solarnego będą mieli mieszkańcy wschodniej, centralnej oraz południowej Polski, gdzie średnie roczne nasłonecznienie jest większe niż w pozostałych częściach kraju. Zastanawiając się nad zakupem kolektorów słonecznych należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które przyczyniają się do ich efektywnego działania.

Pamiętajmy, iż jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i człowiekowi, które pozwala dbać o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz znacznie ograniczyć wydatki na energię. Koszt instalacji zestawu solarnego zwraca się już po ok. 5 latach. Ponadto, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację solarów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w czerwcu podpisał umowę z wybranymi bankami, na udzielanie kredytów z dopłatami na słoneczne instalacje.

„Już w sierpniu rusza specjalny program dopłat do kredytów na kolektory słoneczne. Klienci indywidualni mogli otrzymać nawet 45% dofinansowania na instalację zestawu solarnego. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel w ciągu najbliższych trzech lat blisko 300 mln zł i nie wyklucza zwiększenia tej puli w przypadku dużego zainteresowania programem” – komentuje mgr inż. Artur Michalski, ekspert „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Ogólnopolski Program na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” – celem programu jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich roli w redukcji emisji szkodliwych gazów CO2 do atmosfery. Zadaniem programu jest również aktywizowanie gmin, powiatów i społeczności lokalnych do podejmowania inicjatyw proekologicznych jako istotnych dla zrównoważonego rozwoju poszczególnych regionów. Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. Więcej informacji na .

Patroni instytucjonalni:
- Ministerstwo Gospodarki (MG)
- Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE)
- Związek Powiatów Polskich (ZPP)
- Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW)
- Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

Patroni medialni:

- TV Silesia
- Czysta Energia
- Przegląd Komunalny
- Naszemiasto.pl
- E-petrol.pl
- Energieodnawialne.pl
- Ogrzewnictwo.pl

Inicjatorem programu jest firma Gaspol S.A.

Więcej informacji udzielają:

Andrzej Chodacz
Tel. (22) 530 00 00
Fax (22) 530 00 01
Tel. kom. 0 606 800 471
achodacz@gaspol.pl

Katarzyna Fabjaniak
Tel. (22) 321 51 00
Fax (22) 321 51 01
Tel. kom. 0 602 308 574
kfabjaniak@onboard.pl

Gaspol

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

06.10.2015, 22:18

Według mnie kolektory słoneczne to super rozwiązanie, można dużo oszczędzić. Ja mam system solarny od firma Carbotherm i polecam serdecznie. http://carbotherm.pl

19.09.2013, 06:23

Oj, dyskutujecie o czymś o czy nie macie pojęcia. Koledzy podstawowa zasada przy dłuższym wyjeździe z domu, instalatorzy montują urządzenia, które w przypadku braku poboru wody wymuszają jej obieg za pomocą pomp i tyle.

17.02.2011, 20:32

Unia w naszej gminie, dopłaca do "solarów", ale ja zwyczajnie - nie chciałam , czy słusznie , przekonam się,,,. z tego co przeczytałam : nie zwracają się szybko- za 10 lat
!, a klimat mamy niesprzyjający tego typu instalacjom , glikol - kosztowny a wymieniać trzeba , ogólnie temat nie wart swojej ceny , największa korzyść mają dystrybutorzy , sprzedawcy i wykonawcy " solarów "

21.12.2010, 09:59

Panie kolego jeśli się nie znasz to się nie wypowiadaj wiekszośc producentów w swoich kolektorach posiada w automatyce schładzanie układu który powoduje oddawanie ciepła na zewnatrz i schłodzenie zbiornika do ok 35-40 st C.Ten problem który opisujesz jest to problem kolektorów prózniowych a w płaskich właśnie mozna schładza zbiornik...
Proponuje porozmawiac z dobrymi instalatorami....
Instalator Piła....

07.11.2010, 09:52

Kolektory w klimacie umiarkowanym przejsciowym nie zdaja egzaminu za mało jest dni słonecznych w Polsce. Lepszym rozwiazaniem nie ukrywam że droższym sa ogniwa fotowoltaiczne. Kolektroy to badziewie i szkoda na to wydawać kase. Ogniwa wytwarzają prąd elektryczny ze słońca przez cały rok także w dni pochmurne

03.09.2010, 12:59

czytając ten artykuł zobaczyłem, że z jednej strony media promują ekologiczne źródła energii, z drugiej zaś strony robią wszystko, aby zahamować inne inwestycje w ekologiczne źródła energii... podam tylko przykład, że w Dusznikach działa pewna grupa osób, które są przeciwne inwestycji w farmę wiatraków, twierdząc, że zaszkodzi to zdrowiu mieszkańców... prawda jest taka jak z kolektorami słonecznymi... po pierwsze zmniejsza się emisję dwutlenku węgla... wiatraki przynoszą rolnikom, którzy się na nie zgodzą prawie 30 tysięcy rocznych zysków... które mogę przeznaczyć na inwestycje i poprawę poziomu swojego życia... jednak wydaje mi się, że wiele rzeczy jest w głowach ludzi... trzeba przebić się przez jakieś zaściankowe myślenie, że wszystko co innowacyjne i nowe to szkodliwe... :)

20.08.2010, 07:07

a co ma wiedza do posiadania. Nie mam wiedzy o samochodach, tel komorkowych a nawet o sprzecie agd a mamy to w domu. Kolektor też instaluję chociaz bez dofinansowania i nie za bardzo mnie obchodzi jak to szczegółowo działa. Ma działać i tyle a jak będę chciał zgłebić wiedzę to to zrobę. DB to też fakty i mity

19.08.2010, 06:18

Krew mnie zalała kiedy dowiedziałem się że wójt z Przywidza wczoraj podpisał umowę z UM na dofinansowanie instalacji solarnych. Wiem dokładnie, że ich gmina proponowała innym gminom podłaczenie się do ich projektu. Można było naszych mieszkańców podłaczyć do tego projektu.

19.08.2010, 06:10

Dyskusja taka jak z telefonami komórkowymi. Szkodliwe a teraz prawie każdy z tego korzysta i już nikt nie dyskutuje czy jest ta szkodliwość. Moja rodzina już od paru lat chciała takie urządzenie sobie zamontować. Teraz starania wójta spodowały że gmina Przywidz dostała dofinansowanie na solary (ponoć jest już umowa z U.Marszałkowskim). Jak to będzie działało to sprawa dalsza a i też wybrania odpowiedniego typu urządzenia. Mnie cieszy to że moja rodzina ma to co planowała czyli solar i to za plus minus 25 proc.wartości. Tylko się cieszyć.

18.08.2010, 14:27

zniknął by smród stęchlizny z mieszkań na terenach nadmorskich. Było by wygrzewane mieszkanie przez cały rok.

18.08.2010, 10:10

i dodalbym lobbystow Sejmowych.
Cala polityka pro ekologiczna w UE to wyciaganie od spoleczenstwa pieniedzy.Mieszkam w Niemczech i nie zauwazylem aby tu wlasciciele domkow jednorodzinnych rozbijali sie za kolektorami slonecznymi,ocieplaniem starych domow itp. Chociaz zawsze znajda sie osobniki podatne na ekopropagande i piejacy z zachwytu do kamery,ze wydal 100 tys. Euro na solary i docieplenie starego domu. Od 2009 r.sa tutaj nowe przepisy wymuszajace na inwestorach budujacych domy, zainstalowanie kolektorow,wiec maja na ogol po 2 kolektory,zeby przypadkiem urzedasy sie nie czepiali. A potem slyszymy jakie to niemieckie spoleczenstwo jest proekologiczne, a jest raczej zmuszane to tego. Tak podobnie jest z tymi fermami wiatrowymi. Wszystko jedna wielka sciema i nic sie nie mowi co bedzie z tymi ekowynalazkami za 10-20 lat. Bo liczy sie tylko zysk tu i teraz.A propo docieplania budynkow tu powoli odchodzi sie od docieplania styropianem (przyspiesza niszczenie murow).

18.08.2010, 04:56

Zanim zamontujecie solary porozmawiajcie z zaprzyjaźnionym hydraulikiem lub fizykiem.Glikol-jako niezamarzający nośnik ciepła posiada punkt wrzenia w temp.ok 200˚C (następnie zmienia się w galarete).Oznacza to że solary na bud. jednorodzinnym(bez sysemu zabezpieczenia) po np.2-tygodniowym urlopie letnim nadają się do wyrzucenia.Brak poboru wody ciepłej spowoduje wzrost temp. w wymienniku, a dalej wrzenie glikolu jako nośnika ciepła(glikolu w stanie galarety nie da się usunąć np.z solaru płaskiego).Solary idealnie nadają się w miejscach ciągłego poboru wody ciepłej np.hotele,pensjonaty,szpitale itd.
Układ solarny w bud.jednorodzinnym można zabezpieczyć montując:
-wymiennik o większej pojemności np.300 l lecz trzeba pamiętać, że poza okresem letnim wydamy majątek na dogrzewanie wody ciepłej
-roletę/żaluzję nad solarem, którą zasłaniamy solar na czas wyjazdu
-zawór upustowy, który w momencie wzrostu temp.wody upuści wode do kanalizacji- dodatkowy koszt wody i kanalizacji
-instalację ogrzewania podłogowego w garażu(ewentualnie grzejnik)jako osobny obieg by chłodzić wodę -?można też chłodzić poprzez połączenie z obiegiem c.o. w budynku, ale nie proponuje ponieważ w bud.będziemy mieli temp.30-40˚C w upalne dni!
Oczywiście są też inne pionierskie sysemy zabezpieczeń lecz pamiętajmy każdy system generuje dodatkowe koszty o czym nie informują producenci.

17.08.2010, 02:20

Są lepsze rzeczy. www.nsppp.bloog.pl

17.08.2010, 00:33

[cyt="sun"]Jestes posranym potomkiem przesiedlenca z ukrainy i niemasz pojecia o niczym, pochodzisz z ziemljianki.[/cyt]
Jeśli to do mnie, to nie będę dyskutował z niepiśmiennym chamem o rzeczach, o których zapewne nie ma zielonego pojęcia (tak jak i o języku polskim).

16.08.2010, 18:32

Jestes posranym potomkiem przesiedlenca z ukrainy i niemasz pojecia o niczym, pochodzisz z ziemljianki.

15.08.2010, 23:34

Większość z tych, którzy zamieścili tutaj swoje opinie to teoretycy. Ja kolektory mam od 3 lat i polecam. Normalnie grzeję wodę piecem co na węgiel i drewno, ale w lecie podpalałem zaledwie kilka razy (ci którzy tak grzeja wodę wiedzą co znaczy codzienne palenie), już to samo jest komfortem. W sezonie grzewczym i tak w piecu się pali, a wodę w zasobniku cwu wystarczy tylko dogrzać, ponieważ kolektory grzeją ją nawet w zimie. Koszt instalacji owszem jest dość wysoki, ale mają być dopłaty. Można poczytać troche m. in. tutaj: http://biznes.onet.pl/kolektory-moga-obnizyc-rachunki-za-ciepla-wode-o-d,18567,3461981,1,analizy-detal Ja, w każdym razie polecam.

15.08.2010, 22:01

[cyt="sun"]Bzzdurrra! Kolektory zaopatruja budynki calkowicie w energie elektryczna tzn. woda, swiatlo, maszyny do prania itd. itd. Przynajmniej u nas-Niemcy.[/cyt]
tak tak w każdym niemieckim psychiatryku takie funkcjonują

15.08.2010, 20:26

Bzzdurrra! Kolektory zaopatruja budynki calkowicie w energie elektryczna tzn. woda, swiatlo, maszyny do prania itd. itd. Przynajmniej u nas-Niemcy.

15.08.2010, 17:03

z artykulu wynika ze kolektory sa wykorzystywane wylacznie do grzania wody; na to grzanie wody NFOŚiGW przeznaczył 300 mln zł i nie wyklucza zwiększenia tej puli w przypadku dużego zainteresowania programem; czy nie taniej i rozsadniej byloby wydac te pieniadze na pozyskanie cieplej wody ze zrodel geotermalnych? wiecej domostw by na tym skorzystalo;

15.08.2010, 16:22

nic głupszego nie przeczytałem to tylko reklama !!!

15.08.2010, 16:20

...tak sa montowane w polsce, bo polska umie wszystko spaprac i nic porzadnie zrobic.

15.08.2010, 16:10

jednak ści
Jednak śle przylegające do powierzchni dachu. Te montowane na dachach w Suchej Górze to wyglądają jak wielo-żaglowce lub jedno żaglowe. To zgroza i plwanie na odczucia Architektów i co na to Miłośnicy Towarzystwa Sucho Górskiego ??????????? Czyżby byli martwi lub obiema nogami w trumnie !

15.08.2010, 09:59

Pojecia nie macie asie wymadrzacie. Te sprawy solar istnieja juz conajmniej 20lat, a u was to nowosc.Jak zawsze, polska.

15.08.2010, 09:04

Propaganda tak tendencyjna, że aż głowa boli. Najgrubsze bzdury:
- "Koszt instalacji zestawu solarnego zwraca się już po ok. 5 latach" - mi z obliczeń wyszło kilkanaście lat (uwzględniając 50% dofninasowania z gminy).
- "Pamiętajmy, iż jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i człowiekowi, które pozwala dbać o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz znacznie ograniczyć wydatki na energię" - oczywiście pod warunkiem że się "zapomni" o zużytej energii i wypuszczonym CO2 przy okazji produkcji paneli (nie mówiąc o różnych ciekawych pierwiastkach w nich użytych).
- "Oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70%" - oczywiście przezornie podali tylko górną, tylko teoretycznie osiągalną granicę. W praktyce 50% to sukces.

15.08.2010, 07:48

jeden z patronów akcji ( Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) ) He He. A co oni z tego maja ?