Gen. bryg. Janusz Adamczak został nowym dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Zastąpił gen. dywizji Mirosława Różańskiego, który złożył rezygnację.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W czwartek, 17 listopada, w Żaganiu, w obecności ministra obrony Tomasz Siemoniaka, odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia.

Gen. bryg. Janusz Adamczak ma 47 lat i pochodzi z Poznania. W 2008 roku objął obowiązki dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, a w październiku tego roku został skierowany do Afganistanu, gdzie pełnił służbę jako Zastępca Dowódcy Dowództwa Regionalnego Wschód ds. Koalicyjnych. Od stycznia 2010 roku Adamczak pracował na stanowisku szefa Zarządu Planowania Operacyjnego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Dotychczasowy dowódca gen. Różański pozostaje w dyspozycji szefa Wojsk Lądowych. Nie chciał wyjawić powodów swojej rezygnacji. Powiedział jedynie, że nie są ani rodzinne, ani zdrowotne. Według nieoficjalnych informacji "Polityki" przyczyną rezygnacji Różańskiego był konflikt pomiędzy nim, a jego bezpośrednim przełożonym - generałem Zbigniewem Głowienką, dowódcą wojsk lądowych.

11 Lubuska Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, nazywana "Czarną Dywizją", to największy związek taktyczny w Wojsku Polskim. W jej skład wchodzą dwie brygady pancerne dysponujące m.in. czołgami Leopard, brygada piechoty zmechanizowanej wyposażona w KTO "Rosomak", dwa pułki przeciwlotnicze, jeden artylerii oraz dwa bataliony: dowodzenia i saperów.

Żołnierze "Czarnej Dywizji" uczestniczyli i uczestniczą w wielu misjach poza granicami Polski m.in. w Iraku, Afganistanie, Czadzie i Kosowie.

Szacunek dla przeszłości. Bal niepodległościowy z udziałem Czarnej DywizjiKomentarze (1)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 21

Jarek - Busko Zdrój (gość)

Moje gratulacje Panie Generale, życzę samych sukcesów na nowym stanowisku,zdrowia i duuuuużo żołnierskiego szczęścia. Osobiscie jestem dumny, że mam takiego wspaniałego kolegę, awans Pana Generała odbieram jako uznanie za wybitne zasługi dla Sił Zbrojnych Naszego Kraju. Tą drogą składam wyrazy uznania i szacunku. Życzę dalszych sukcesów zawodowych w pełnionej słuzbie, a także aby trud tej służby dawał powody do dumy i zadowolenia, a w życiu osobistym wiele radości.