Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety są nadal dyskryminowanymi pracownikami

Marcin Mizera
http://mrg.bz/dMh1DI / Fot. licencja morgueFile/ fot. mconnors
Polski kodeks pracy, znowelizowany w oparciu o ustawodawstwo unijne, zabrania dyskryminacji w zatrudnieniu. Mimo że kobiety i mężczyźni mają takie same prawa, to rynek pracy wciąż nie traktuje ich równorzędnie.

Choć od XIX wieku, czyli momentu, gdy rozpoczął się proces industrializacji minęło 200 lat, to wciąż w społeczeństwie funkcjonują negatywne stereotypy dotyczące pracy kobiet. W tamtych czasach kobiety pracowały za stawkę 2-3 razy niższą od tej, którą proponowano mężczyznom a ich praca była zawsze żmudna i nudna. Wynikało to z panującego wówczas błędnego przekonania mówiącego m.in. o wrodzonej pasywności i słabości fizycznej kobiet. Jakikolwiek rozwój kariery zawodowej kobiet był bardzo ograniczony.

Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!

Dziś, mimo ogromnego skoku cywilizacyjnego sytuacja wygląda podobnie. Wciąż bardzo popularne są negatywne stereotypy o pracy zawodowej kobiet. Kobiety same nie chcą pracować, robić kariery i awansować, są mniej rzetelnymi pracownikami i częściej są nieobecne w pracy. A zresztą, przecież dla kobiet najważniejszy jest dom, praca jest dla mężczyzn – to tylko niektóre z tych przekonań, oczywiście z prawdą mające niewiele wspólnego. Mimo to mają wpływ na prawa i sytuację kobiet na rynku pracy. To ciągle właśnie przez stereotypy kobietom w porównaniu do mężczyzn trudniej jest znaleźć odpowiednią dla siebie pracę. Według danych z 2006 roku wskaźnik zatrudnienia jest o 12 proc. niższy niż mężczyzn, wynosił on dla kobiet w wieku produkcyjnym (18 – 59 lat) – 54,9 proc. a dla mężczyzn (18 – 64 lata) – 66 proc. Z kolei stopa bezrobocia kobiet jest o 2,5 proc. wyższa niż stopa bezrobocia mężczyzn. Jeżeli już kobiety znajdują najlepszą dla siebie pracę, to wówczas pojawia się kolejny problem. Bardzo często okazuje się bowiem, że mimo identycznego przygotowania zawodowego, wynagrodzenia męskiej części załogi danej firmy i tak są dużo wyższe.

Kobiety wciąż gorzej opłacane

Dyskryminacja na rynku pracy przejawia się głównie w różnicach wysokości wynagrodzeń. Widać to szczególnie na wyższych stanowiskach kierowniczych w dużych zakładach pracy. Kobiety na takich stanowiskach zarabiają według wskaźników jedynie 63,9 proc. wynagrodzenia, jakie otrzymywałby mężczyzna. Z podobną sytuacją stykamy się także w mniejszych firmach – wynagrodzenia kobiet w małych przedsiębiorstwach stanowią 91,6 proc. tego co zarabiają mężczyźni (...). Kobietom trudniej też jest zajmować najwyższe stanowiska. Dzieje się tak mimo iż kobiety są tak samo, a niejednokrotnie lepiej wykształcone niż mężczyźni, mają większe doświadczenie i są w pełni gotowe do objęcia tych stanowisk. Droga po szczeblach kariery dla kobiet jest bardzo utrudniona. Wpływ na to ma m.in. ciągle funkcjonujące przekonanie, że trudno pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową. Badania pokazują, iż kobiety, aby awansować muszą pracować średnio 3 lata i 8 miesięcy dłużej niż mężczyźni.

Czytaj Raport z 2010 roku: Kobieta na rynku pracy

.......................................................

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!

Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Najświeższe wiadomości z Lubuskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto