18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem Lubuskich Pereł w Koronie. Jeziory Wysokie nisko się kłaniają

Jolanta Paczkowska
Latarnia w leśnym oceanie
Latarnia w leśnym oceanie Jolanta Paczkowska
W przeddzień akcji "Przerwa w komunikacji" na rzecz osób z autyzmem przypomniała mi się historia opowiedziana przez Ilonę Mrowińską - o autystycznym chłopcu i odkryciu terapeutycznej roli Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, którym pani Ilona wraz z mężem Pawłem zawiadują. Ośrodek Jeziory Wysokie znajduje się w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Bory Lubuskie" w powiecie żarskim.

W Jeziorach Wysokich w powiecie żarskim, leżących przy granicy polsko-niemieckiej - naszej Perle w Koronie - znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w skład którego wchodzą: sale wystawowe o tematyce przyrodniczo-leśnej w drewnianej leśniczówce z 1926 r. ("muzeum lasu"), ogród dendrologiczny na około 2 ha (powstaje od podstaw), nowoczesna sala konferencyjna, leśna ścieżka dydaktyczna "Na Wąwozach", 41-metrowa murowana wieża przeciwpożarowo-widokowa.

Przy ośrodku rozpoczyna się i kończy ścieżka przyrodniczo-leśna. Przebiega przez bogaty, stary las, który przed II wojną światową był parkiem spacerowym wchodzącym w skład założenia pałacowo-parkowego majątku rodziny Brülów. Z uwagi na dużą wartość przyrodniczą, las ten nie jest użytkowany gospodarczo, stanowi miejsce prac badawczych, rekreacji i przyrodniczych zajęć dydaktycznych. Ciekawa rzeźba terenu – głębokie wąwozy i wzgórza, dochodzące do 30 m nad poziom Jeziora Brodzkiego – została ukształtowana przez procesy geologiczne zachodzące podczas zlodowacenia bałtyckiego. Ścieżka (ok. 1500 m) ma charakter uniwersalny, jest wyposażona w atrakcyjne tablice edukacyjne (opis również w języku niemieckim). Dla najmłodszych dzieci i osób niepełnosprawnych można wybrać wersję spacerową (ok. 800 m).

Warto też wspiąć się na taras widokowy, pokonując 176 schodów okazałej murowanej wieży przeciwpożarowo-widokowej, która powstała po II wojnie światowej i jest jednym z najwyższych punktów w okolicy. Wieży nazywanej latarnią w leśnym oceanie. Stąd w pogodny dzień roztaczają się piękne widoki na okolicę - oprócz drzew, widzimy jeziora, stawy, pasieki i malowniczo położone miejscowości - polskie i niemieckie (podobno widać nawet Berlin).

Interesujące eksponaty zobaczyć można w pięciu salach wystawowych muzeum lasu (hodowla lasu, ochrona lasu, ochrona przyrody, użytkowanie lasu, kulturotwórcza rola lasu). Opowie Wam o nich szczegółowo i niezwykle ciekawie gospodyni ośrodka, biolog - Ilona Mrowińska. Tu poznasz głosy lasu, dowiesz się, czy u nas są wilki i czy należy się ich bać...

Na terenie ośrodka został zbudowany od podstaw ogród dendrologiczny, którego głównym założeniem jest zgromadzenie jak największej liczby różnych gatunków sosen. Szef ośrodka, leśnik - Paweł Mrowiński - z dumą prezentuje drzewa z różnych stron świata np. mamutowiec olbrzymi dorastający 95 m (spoglądamy w tym miejscu na wysoka wieżę liczącą... "zaledwie" 41 m) , sosnę ościstą, dożywającą 4700 lat, sośnicę japońską, jodłę lowa z przepięknie pachnącymi igłami, sosnę himalajską z niezwykłymi igłami...

Na koniec podziwiamy aleję dębów. Projekt "Aleja potomków - najsłynniejsze dęby Europy" zapoczątkowany w Ośrodku 2009 r. zaczął się posadzeniem czterech sadzonek - potomków najsłynniejszych dębów w Polsce: Chrobrego, Napoleona, Bartka i bardzo rzadkiej odmiany dębu bezszypułkowego o laurowych liściach nazywanego dębem Mużakowskim.

Zaproponowałabym jeszcze Gospodarzom założenie alei celtyckiej, z drzewami według horoskopu druidów, gdzie każdy mógłby odszukać swoje drzewo, może zostać sponsorem? Ciekawe, czy to jest realne?

Więcej na stronie Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Szlakiem Lubuskich Pereł w Koronie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto